Ekskavatorius – tai įprastai kasimui skirta mašina. Ekskavatorių būna pačių įvairiausių – hidraulinių, trosinių, su kaušų ratu – visų tipų net neišvardinsime. Bet ar esate girdėję apie vakuuminį ekskavatorių? Štai kokia tai technika ir kam ji skirta.

Patys mažiausi mini ekskavatoriai dažniausiai dirba prie namų ir keliuose, o patys didžiausi – kasyklose. Big Muskie, kuris iki mūsų dienų neišliko, buvo pats didžiausias ekskavatorius istorijoje. Vienu judesiu Big Muskie galėjo pakelti 170 kubinių metrų grunto. Vakuuminiai ekskavatoriai, kaip jau supratote, kaušų neturi.

Vakuuminis ekskavatorius – tai mašina, kuri gruntą šalina jį tiesiog susiurbdama. Kaip galite įsivaizduoti, vakuuminiai ekskavatoriai dirba tik ten, kur dirvožemis yra pakankamai lengvas ir purus. Jie puikiai tinka šalinti užgriuvusiam gruntui įvairiose duobėse, nuošliaužų tvarkymui, pelkėtų vietų sausinimui ir iškasimui. Vakuuminiai ekskavatoriai veikia žymiai lėčiau, bet kartu ir švelniau nei įprastos hidraulinės mašinos, todėl jie puikiai tinka požeminių komunikacijų atkasimui – viršutinį sluoksnį pašalina didesnė ir galingesnės mašinos, o detalesnę paskutinę ekskavavimo dalį atlieka vakuuminis ekskavatorius. Siurbdamas jis tikrai nepažeis kabelių ar vamzdynų.

Vakuuminis ekskavatorius ieško požeminių infrastruktūros linijų – išsiurbdamas gruntą jis nepažeidžia laidų ir vamzdžių. (Mickaël Lucas, Wikimedia)

Vakuuminiai ekskavatoriai taip pat naudojami skaldos siurbimui remontuojant geležinkelio bėgius, likviduojant kitų sunkvežimių avarijas (pavyzdžiui, kuomet pabyra žvyras ar kitas birus krovinys), persodinant senus medžius, valant įvairias atliekas po statybų darbų. Nors tokios mašinos galbūt ir nesate matę, tai yra išties naudingas įrankis.

Vakuuminio ekskavatoriaus darbas video siužete

Savo konstrukcija vakuuminiai ekskavatoriai primena gatvių ir parkų tvarkymo siurblius, tačiau yra kur kas galingesni ir turi platesnes siurbimo žarnas. Vakuuminio ekskavatoriaus žarnos skersmuo gali siekti ir 30 centimetrų, jos galas dažnai yra dantytas, sutvirtintas metalu. Čia taip pat dažnai yra rankenos, kurios padeda darbininkams nukreipti siurbimo žarną ten, kur reikia. Susiurbiamas gruntas keliauja į surinkimo konteinerį ar kitą talpą, o oras per kelis filtrus išleidžiamas laukan.

Vakuuminiu ekskavatoriumi šalinamos statybinės atliekos. (Mickaël Lucas, Wikimedia)

Vakuuminiai ekskavatoriai iš esmės yra didžiuliai dulkių siurbliai. Tik tos dulkės yra akmenys, asfalto gabalai, skalda bei purvas, o oro srauto greitis prie siurbimo žarnos galo pasiekia ir 100 metrų per sekundę. Tačiau pažvelkime į vieną pavyzdį iš arčiau.

Prinoth Panther T22 su vakuuminio ekskavatoriaus moduliu. Šone matote prie siurblio konteinerio tvirtinamas skirtingus siurbimo žarnos antgalius. (Gamintojo nuotrauka)

Prinoth Panther T22 – tai vikšrinis sunkvežimis su plačia platforma įvairiems įrankiams montuoti. Šios aukštą pravažumo lygį demonstruojančios mašinos įprastai naudojamos įvairiems infrastruktūros priežiūros ir diegimo darbams atlikti. Pavyzdžiui, šie sunkvežimiai gali tapti įvairių kranų, generatorių, keltuvų, betono maišyklių, savivarčių, konteinervečių ir kitų įrankių platformomis. Panther T22 mielai dirba ir kaip vikšrinis vakuuminis ekskavatorius.

6 cilindrų 9,3 litrų Caterpillar turbodyzelinis variklis, burzgiantis po Panther T22 variklio dangčiu, teikia energiją ir galingam siurbliui. Gruntas, akmenys ir net organinės atliekos yra susiurbiamos į didelį metalinį cilindrą. Geriausia tai, kad jį galima ištuštinti automatiškai – Panther T22 pakelia konteinerį, atveria jo dugną ir išpila susiurbtą gėrį.

Didžiausias Panther T22 pranašumas – pravažumas, leidžiantis pasiekti atokiose vietose esančius objektus. (Gamintojo nuotrauka)

Prinoth Panther T22 dažniausiai dirba ten, kur jokia kita technika negali atvažiuoti. Šis vikšrinis sunkvežimis su vakuuminiu ekskavatoriumi gali valyti pelkes, kurios trukdo didesnių sunkvežimių kelionėms iki įvairių pramoninių objektų ir naudingųjų žaliavų šaltinių. Taip pat galima išvalyti ką tik išgręžtas duobes poliams, tvarkyti nuošliaužas, surinkti statybines atliekas.

Vakuuminiai ekskavatoriai yra pakankamai nišinės mašinos. Tačiau kai jų iš tikrųjų reikia, niekas geriau neatlieka jų darbo.

Taip pat skaitykite:

Big Brutus – milžiniškas elektrinis kastuvas, kuris sutilpo tik į 150 traukinio vagonų;

Didžiausias elektromobilis – karjerų sunkvežimis, kurio net nereikia įkrauti;

Ypatingas anglies kasyklų sunkvežimis su gale sumontuotu varikliu ir ilgu krovinių kėbulu;

Caterpillar R3000H – požeminėse kasyklose dirbantis krautuvas;

Liebherr R9800 – vienas didžiausių karjerų ekskavatorių pasaulyje;

Liebherr LR 13000 – galingiausias vikšrinis kranas pasaulyje;

Big Muskie – greičiausiai didžiausias visų laikų trosinis ekskavatorius;

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia