Pasaulyje yra tiek daug darbų, kad net nekeista, kad ir technikos yra įvairios. Štai ši keista mašina iš tikrųjų yra sulankstoma. Ji yra savaeigė, jai pakanka vieno operatoriaus ir ji sutaupo labai daug laiko ir pinigų. Tikėtina, kad kartais jos darbo vaisiais pasimėgaujate ir jūs. Ar galite vien iš nuotraukos pasakyti, kam skirta ši mašina?

Tai – dar viena NODUM mįslė technikos mėgėjams. Tokių siūlėme jau ne kartą. Štai praeita mįslė buvo susijusi su nematyta derliaus nuėmimo technika. O prieš tai klausėme, kam galėtų būti skirtas buldozerio ir krano hibridą primenantis daiktas. Siūlome paskaityti ir tuos straipsnius, o dabar pereikime prie šios dienos mįslės.

Taisyklės labai paprastos. Jums reikia pažiūrėti į nuotrauką ir pabandyti atspėti, kam skirta ši technika. Tai padaryti nėra lengva, todėl iš karto siūlome kelias užuominas – ši technika dirba plantacijose, kokių mūsų kraštuose nebūna. Ji dirba su medžiais, kurie ne kartą paminėti ir Biblijoje. Atsakymą ir keletą įdomių faktų apie šios mašinos technines savybes bei darbą surasite po nuotrauka.

Kam skirta ši mašina? (Gamintojo nuotrauka)

Tai – migdolų kombainas, taip pat tinkantis ir pistacijų derliaus nuėmimui. Migdolų medžiai pirmiausia augo Irane ir šalia esančiose Artimųjų Rytų šalyse, tačiau, kaip galite įsivaizduoti, žmonės juos paskleidė po visą pasaulį. Šiais laikais beveik pusę pasaulio migdolų užaugina JAV, likusius – Ispanija, Iranas, Marokas, Turkija ir Italija. Būtent tose šalyse, pačiuose didžiausiuose komerciniuose migdolų soduose ir surastumėte tokius kombainus.

Migdolų riešutai nėra riešutai – tai yra sėklos, pasislėpusios kaulavaisio viduje. (6th Happiness, Wikimedia)

Migdolų riešutai iš tikrųjų yra kaulavaisių sėklos. Kietas, pilkai žalias migdolo vaisius yra maždaug 3,5–6 cm dydžio. Jo viduje – į kietą kevalą įvilkta sėkla, vadinama migdolo riešutu. Atėjus laikui, kaulavaisiai atsiveria, pasimato sėkla. Vėliau vaisius krenta žemyn. Na, pats nukrenta bent jau gamtoje, nes komerciniuose soduose migdolų vaisiai yra nukratomi.

Prinokęs migdolas. (antcaesar, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Migdolų derlius renkamas rudenį. Naudojama įvairi technika, kurios pasirinkimas priklauso ir nuo sodo dydžio. Kartais pasitelkiama žmonių rankų jėga, kartais – prie traktorių tvirtinami purtytuvai. Dar rečiau – štai tokie savaeigiai migdolų kombainiai, kokį ir matėte nuotraukoje.

Tai – amerikietiškas Tenias migdolų kombainas. Tai yra ypatingai daug laiko ir lėšų taupanti mašina, nes jai pakanka vieno operatoriaus, o per minutę galima nupurtyti 5-6 medžius. Tenias migdolų kombainas apglėbia medžių eilę ir po to po vieną augalą nupurto. Įdomu tai, kad visas šis procesas – medžio pagriebimas, nupurtymas ir paleidimas – vyksta mašinai nesustojus. Aišku, gamintojas kelia šiokius tokius reikalavimus sodui, kad ši mašina veiktų optimaliai.

Tenias kombainas nesustodamas nupurto ištisas migdolų eiles. (Tenias nuotrauka)

Tarpai tarp migdolų eilių privalo būti bent 5,5 metrai, o medžio kamieno aukštis – ne daugiau nei 0,9 m. Gamintojas rekomenduoja, kad medžiai nebūtų aukštesni nei 5,5 m, nes kitaip jų viršūnės sunkiai lenksis po kombaino rėmu ir gali būti sulaužytos. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į migdolų kaulavaisių prisirpimą ir pagal tai pasirinkti kombaino nustatymus.

Migdolo medis yra sugaunamas ir purtomas nustatytą laiką. (Tenias nuotrauka)

Pats kombainas yra pakankamai įspūdinga mašina, net jei toks ir neatrodo. Jis turi hidraulinę važiuoklę, kuri leidžia kiekvieno kampo aukštį reguliuoti atskirai. Tai padeda dirbant ant šlaitų pasodintuose soduose. Tenia kombainas turi automatinius griebtuvus, kurie pagriebia ir nustatytą laiką purto medį. Sėklos iš karto yra atskiriamos nuo vaisių ir keliauja į mašinos gale esantį 2,2 arba 3,2 kubinių metrų konteinerį, iš kur gali būti perkeltos į sunkvežimį ar priekabą.

Tenia kombainas darbe

Šis Tenia migdolų kombainas turi apačioje sumontuotą 105 ag dyzelinį variklį, kuris suka visus mechanizmus bei galinius mašinos ratus. Aišku, toks kombainas keliais važinėti paprasčiausiai negali – į laukus jis keliauja ant priekabos, tačiau tam turi sumažėti.

105 ag variklis slepiasi po kombaino dugnu. (Tenias nuotrauka)

Darbui paruošto Tenias kombaino plotis – 5,2 metrai, ilgis – 8,1 m, aukštis – 4,3 m. Ilgis, aišku, problemų nekelia, o štai aukštis ir plotis gerokai apsunkina transportavimą, todėl Tenias pasirūpino, kad šis migdolų kombainas turėtų sulankstomą rėmą. Transportavimui paruoštos mašinos plotis sumažėja iki 3,9 m, o aukštis – iki 3,45 m.

Transportavimui paruoštas Tenias migdolų kombainas. (Tenias nuotrauka)

Pasaulyje yra daug visokių žemės ūkio kultūrų, kurios reikalauja specializuotos technikos. Migdolais mėgaujamės pakankamai dažnai, bet ar kada įsivaizdavote, kad jų derlių skina būtent toks kombainas?

Taip pat skaitykite:

Kokį derlių skina ši mašina?

Kam skirta ši buldozerio ir krano hibridą primenanti mašina?

Kokiuose laukuose dirba ši žemės ūkio paskirties mašina?

Kam skirtas šis sunkvežimis ir kuo jis skiriasi nuo įprastų savivarčių?

Kokį darbą dirba ši mašina su ilgu hidrauliniu įrankiu?

Ką smėlyje veikia ši triratė mašina?

Ką veikia ši aukšta, plati, bet trumpa vikšrinė mašina?

Kokį darbą dirba šis prie frontalinių krautuvų tvirtinamas agregatas?

Kam skirti šie ilgakojai sunkvežimiai?

Kam skirtas šis platus traktorius su didelėmis padangomis?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia