Austriškas Kolibri pistoletas yra vienas iš mažiausių tikrų šaunamųjų ginklų pasaulyje. Aišku, yra ir mažesnių šaudančių pistoletų, bet Kolibri nebuvo sukurtas kaip žaislas kolekcijai. Kolibri buvo skirtas savigynai, net jei jo paleista kulka turi mažiau energijos nei smūgis kumščiu.
Kalbant apie smūgius kumščiu, Sedgley OSS .38 irgi nėra labai galingas pistoletas, bet jis turi įdomų paleidimo mechanizmą. Ar, tiksliau, turėjo – jis greičiausiai niekada nebuvo panaudotas. Tuo tarpu Beretta U22 Neos yra gražus itališkas pistoletas, kurio dizainą sukūrė tas pats žmogus, kuris piešė ir pirmos kartos Volkswagen Golf eskizus.
Franzas Pfannlas gimė 1866 metais Austrijoje. Jo tėvas Ferdinandas buvo laikrodininkas – gamino ir remontavo didžiuosius stacionarius laikrodžius. Kadangi amatas buvo perduodamas iš rankų į rankas, nieko keisto, kad Franzas Pfannlas irgi ėmėsi laikrodininko darbo. 1890 metais jis jau turėjo nuosavas dirbtuves. Jam labiau patiko mažieji laikrodžiai ir kiti labai maži mechanizmai. Pavyzdžiui, pistoletai.
1896 metais Pfannlas ėmėsi miniatiūrinių pistoletų gamybos. Jie buvo labai maži, bet kartu ir labai gražūs. Meistras šiuos laikrodžius puošė įvairiais ornamentais ir prabangiomis medžiagomis – Kolibri vardu vadinti pistoletai tviskėjo aukso, sidabro ir perlamutro intarpais. Meistras Pfannlas kvietė šiuos pistoletus nešioti kaip medalionus. Na, piktus medalionus.
1910 metais Pfannlas gavo Kolibri pistoleto patentą ir ėmė jį ruošti serijinei gamybai, kuris prasidėjo jau 1914-aisiais. Neaišku, kiek laiko ji truko, bet neilgai – Pirmojo pasaulinio karo metu Pfannlo dirbtuvių patalpos buvo pasitelktos granatų ir liepsnosvaidžių gamybai.
Koks buvo Kolibri pistoletas? Mažas, lengvai paslepiamas suspaustame kumštyje. Jis naudojo 2,7 × 9 mm kalibro amuniciją, irgi gamintą Pfannlo dirbtuvėse. Šovinys svėrė 5,3 gramus, kulka – gal 0,2 gramus. Tokių šovinių Kolibri dėtuvėje (beje, ar žinote, kuo skiriasi dėtuvė ir apkaba?) tilpo visi šeši. Visai praktiškas pistoletas, tiesa?
Nelabai. Franzas Pfannlas širdimi vis tiek buvo laikrodininkas ir jo mažieji pistoletai, nors jis juos ir siūlė kaip savigynos priemones, buvo labiau mechaninio meno kūriniai. Lygų Kolibri pistoleto vamzdį palikusi kulka buvo ne ką pavojingesnė už silpno mėgėjiško pneumatinio pistoleto šratą. Smūgis kumščiu turi daugiau jėgos nei tokia maža kulka. Laikmečio literatūra teigė, kad Kolibri kulka galėjo 10-40 milimetrų (ne centimetrų) sulįsti į pušinę lentą, todėl iš tikrųjų galėjo sužeisti. Rimtesni sužeidimai buvo įmanomi tik pataikiusi į nepridengtą odą iš labai artimo atstumo. Iš toliau šaudyti nebuvo ir didelės prasmės, nes Kolibri buvo tragiškai netaiklus – Pfannlas neturėjo pakankamai mažos mašinos graižtvoms išpjauti. Kita vertus, vien Kolibri pasirodymas žmogaus rankoje galėjo atbaidyti kai kuriuos užpuolikus. Šūvio garsas galėjo išgąsdinti ir šunis. Tačiau patikėti savo saugumą mažyliui Kolibri nebuvo geriausia mintis. Juolab, kad tinkamą amuniciją gamino tik Pfannlas.
Manoma, kad buvo pagaminta apie tūkstantis Kolibri vienetų. Vėliau Pfannlas gamino vos didesnius 4,25 mm pistoletus Erika ir jie buvo populiaresni, nors šovinių rinkoje irgi buvo mažai. Tiesa, toks dydis jau buvo šiek tiek praktiškesnis savigynos prasme.