DAF – tai garsi sunkvežimių markė iš Nyderlandų. DAF markės sunkvežimių mūsų keliuose tikrai netrūksta, o ir vairuotojai juos mėgsta. Bet gal yra šis tas ko apie DAF nežinome? Štai 7 įdomūs negirdėti faktai apie šią garsią markę.

Įdomius faktus apie skirtingas markes stengiamės pateikti kiekvieną savaitę. Praeitą kartą kvietėme paskaityti apie Volvo Trucks – jei dar nespėjote žvilgtelti į tą straipsnį, tikrai raginame tai padaryti. Visai neseniai jau rašėme ir apie ne visiems žinomą DAF darbo sritį – pirmąjį automobilį, kuris stebino techniniais sprendimais. Na, o dabar – 7 faktai apie DAF, kurių galbūt nežinojote.

Du gimtadieniai. Įprastai galime tiksliai nurodyti, kada įkurta viena ar kita kompanija. Tačiau DAF turi du gimtadienius. Pirmą kartą DAF įkurta dar 1928 metais olando Huberto van Doorne’o. Šis nagingas vyras remontavo automobilius. Kartą kai jis pataisė vieno verslininko automobilį, šis pasisiūlė investuoti į jo verslą. Iš pradžių šios remonto dirbtuvės vadinosi Commanditaire Vennootschap Hub van Doorne’s Machinefabriek, bet 1932 metais prisijungus broliui Wimui van Doorne’ui kompanija pervadinta į DAF (Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek – Van Doorne’ų priekabų gamykla). Taip, tuo metu DAF jau gamino priekabas, modifikavo ir taisė automobilius. Po karo, maždaug 1949 metais, DAF ėmėsi savo sunkvežimių gamybos.

1974-ųjų DAF sunkvežimis. (AlfvanBeem, Wikimedia)

1987 metais DAF susijungė su Rover priklausančia Leyland Trucks. Kurį laiką sekėsi neblogai, tačiau Jungtinėje Karalystėje DAF sunkvežimiai neprigijo. 1993 metais DAF buvo nupirkta tuometinės vadovybės – šie metai laikomi DAF atsikūrimo data.

DAF nėra pavienė kompanija. Šiais laikais nepriklausomų gamintojų nėra daug ir DAF nėra išimtis. 1996 metais JAV korporacija Paccar įsigijo DAF Trucks, o po poros metų nusipirko ir Leyland Trucks – šios kompanijos vėl buvo sujungtos. Tai yra visai įdomi istorija, nes DAF iki šiol yra laikoma Nyderlandų bendrove, nors ji priklauso amerikiečių korporacijai ir daug sunkvežimių gamina Jungtinėje Karalystėje. Tuo tarpu DAF Trucks 2011 metais paskelbė, kad įsigijo 19 % Tatra akcijų ir šie sunkvežimiai, daugiausia skirti bekelei, naudos DAF kabinas ir Paccar variklius.

Naujas ir senas DAF. (DAF nuotrauka)

DAF sunkvežimiai gaminami ne vienoje vietoje. Taip, DAF Trucks yra Nyderlandų bendrovė, įsikūrusi Eindhovene, tačiau gamyba vyksta ne tik čia. Kabinos ir ašys surenkamos Belgijoje, nemažai sunkvežimių pilnai surenkami Jungtinėje Karalystėje, naujausia DAF gamykla veikia Brazilijoje. Eindhovene DAF gamina štampuotas skardos dalis ir surenka dalį sunkvežimių.

Kai kurie DAF sunkvežimiai yra gaminami Jungtinėje Karalystėje. (DAF nuotrauka)

Dakarui vieno variklio negana. 1987 metais DAF laimėjo Dakaro ralį. Sunkvežimis išvystė 740 kW, todėl konkurentus tiesiog nušlavė. Aišku, tokia galia sunkiai pasiekiama, todėl DAF pasitelkė du variklius. Su dviem varikliais dalyvavo ir 1988 metų Dakaro ralyje, tačiau tuomet įvyko tragedija. Maždaug 180 km/h greičiu lekiantis DAF trenkėsi į smėlio kopą ir kelis kartus vertėsi per priekį. Sunkvežimis buvo visiškai sunaikintas, du įgulos nariai buvo išskraidinti į ligoninę, o trečiasis, navigatorius Keesas van Loevezijnas, avarijos metubuvo išsviestas iš sunkvežimio ir žuvo vietoje. 1989 metais dėl šio incidento sunkvežimių lenktynes Dakaro ralyje organizuojamos nebuvo, o vėliau sunkvežimiai su dviem varikliais buvo uždrausti.

Čia galite pamatyti kaip atrodo ralio epizodas tarp Peugeot 405 bolido ir DAF sunkvežimio

DAF sekasi puikiai. DAF nėra toks garsus vardas kaip Volvo Trucks, Daimler, Renault ar Scania, tačiau šiai markei iš tiesų sekasi vis geriau. 2017 metais DAF priklausė 15,3 % Europos rinkos – tai labai geras rodiklis. Iš viso pernai pagaminta 60,9 tūkstančiai DAF sunkvežimių. Daug jų liko Europoje, tačiau DAF stiprina pozicijas Taivane, Rusijoje, Australijoje, Izraelyje ir kitose šalyse. DAF gamyklose dirba 8,5 tūkstančiai darbuotojų. Prognozuojama, kad augimas ir toliau tęsis, nes DAF CF ir XF jau laimėjo 2018-ųjų Metų sunkvežimio apdovanojimą.

DAF šiemet švenčia 90-ąjį gimtadienį ir džiaugiasi gerėjančia padėtimi rinkoje. (DAF nuotrauka)

Ekologinis mąstymas. DAF, aišku, kuria elektrinius sunkvežimius – tai daro visi didieji gamintojai. Tačiau įdomu tai, kad DAF turi ir kitų su ekologija susijusių iniciatyvų. Pavyzdžiui, DAF EcoTwin programa tiria galimą degalų sąnaudų sumažinimą važinėjant konvojais. Tai yra, keli sunkvežimiai važiuoja arti vienas kito, taip efektyviai sumažindami bendrą oro pasipriešinimą. Kadangi atstumas tarp sunkvežimių turi būti labai mažas, naudojami radarai, autonominio vairavimo sistemos, pažangūs stabdžiai.

Kita įdomi technologija – hibridinis DAF Convenient. Šis vilkikas turi porą variklių – įprastą dyzelinį ir elektrinį su 9 Wh baterija. Elektrinė galia leidžia ženkliai sumažinti degalų sąnaudas ir, svarbiausia, suteikia galimybę važiuoti nenaudojant dyzelino. Mintis tokia – atvažiavęs į miestą vilkikas išjungtų vidaus degimo variklį ir kurį laiką važiuotų vien elektra, taip išvengdamas papildomų mokesčių, triukšmo apribojimų ir taršos. Hibridinės technologijos išbandomos ir kituose DAF gamos sunkvežimiuose.

DAF CF Hybrid vilkikas. (DAF nuotrauka)

Karinė technika. 2010 metais DAF atšventė svarbų jubiliejų – 75 metų sukaktį, kai DAF tiekia karinę techniką Nyderlandų karinėms pajėgoms. DAF gamina įvairią techniką, tarp kurios – specializuoti kariniai bekelės sunkvežimiai, platformos radarams ir kitos mašinos. Anksčiau DAF gamino ir šarvuotus pėstininkų transporterius, kurie kai kuriose pasaulio vietose dar tebėra naudojami.

Nyderlandų kariuomenės sunkvežimis DAF YBZ-3300 (Joost J. Bakker, Wikimedia(CC BY 2.0).

Taip pat skaitykite įdomių faktų rinkinius apie:

Volvo Trucks

Scania

SEAT

Volvo

Lexus

Honda

Subaru

Audi

BMW

BMW E30

Peugeot

Jeep

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia