MAN – tai vokiečių sunkvežimių ir autobusų markė, kurios atstovus galima dažnai sutikti Europos keliuose. MAN vardas ir liūtą vaizduojantis logotipas yra gerai pažįstami ir mūsų šalies vairuotojams, tačiau galbūt yra šis tas, ko apie šį Bavarijoje įsikūrusį gamintoją nežinojote? Štai 7 įdomūs faktai apie MAN, kurių tikriausiai nesate girdėję.

Įdomių faktų rinkinius stengiamės publikuoti kiekvieną savaitę. Štai praeitą kartą kvietėme paskaityti apie Nyderlandų DAF, o prieš tai siūlėme 7 įdomius faktus apie Volvo Trucks. Raginame paskaityti ir tuos straipsnius, o dabar pereikime prie MAN.

Istorijos pradžia – 18 amžiuje. MAN savo istoriją gali atsekti iki pat 1758 metų, kuomet Rūro regione, Oberhauzene įsikūrė pirmoji geležies gamykla, pavadinta Švento Antano garbei. 1808 metais ši įmonė susijungė su dar dviem kitomis sunkiosios pramonės atstovėmis, suformuodama kompaniją Hüttengewerkschaft und Handlung Jacobi. 1840 metais Augsburge įkurta įmonė Sander’sche Maschinenfabrik, kuri istorijos eigoje jungdamasi su kitomis įmonėmis vis keitė pavadinimą, kol 1908 metais tapo Maschinenfabrik Augsburg Nürnberg AG arba sutrumpintai M.A.N. MAN Truck & Bus įkurta jau 1915 metais. Šios įmonės susijungė apie 1921 metus, tačiau tuo metu po MAN vardu būrėsi jau kelios bendrovės, todėl visą istoriją atpasakoti šiame straipsnyje būtų labai sunku. Svarbiausia – seniausios MAN ištakos siekia 18 amžiaus vidury, o MAN vardas – 1908 metus.

Pirmieji MAN sunkvežimiai kelią skynėsi variklių inovacijomis. (Tiia Monto, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Pirmasis dyzelinis sunkvežimis su tiesioginio įpurškimo sistema. Iš pradžių MAN užsiėmė geležies ir plieno gavyba bei apdirbimu, o vėliau ėmėsi ir inžinerinių projektų, tokių kaip Müngsten tiltas, kuris yra aukščiausias geležinkelio tiltas Vokietijoje, pastatytas 1897 metais. Lūžis MAN istorijoje įvyko kai inžinierius Rudolfas Dieselis išrado savo dyzelinį variklį. Pirmasis sėkmingas prototipas ėmė veikti 1894 metais, o jau 1902 metais MAN ėmė gaminti stacionarius dyzelinius variklius gamykloms. 1924 metais MAN pasauliui pristatė pirmąjį sunkvežimį su dyzeliniu varikliu su tiesioginio įpurškimo sistema. Greitai MAN tapo dyzelinių variklių rinkos lyderiais ir iki šiol juos gamina įvairioms funkcijoms atlikti – nuo sunkvežimių iki didžiųjų laivų variklių.

MAN tapo dyzelinių sunkvežimių pradininkais. (Wikimedia)

MAN liūtas – naujas ir sugalvotas ne MAN markei. MAN vardas šiais laikais reiškia Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg (Augsburgo-Niurnbergo Mašinų Gamykla), tačiau garsusis liūtas, matomas MAN logotipe, šios markės istorijoje yra ne taip jau ilgai. Liūtą MAN gavo 1971 metais įsigydama garsų vokiečių autobusų ir sunkvežimių gamintoją Büssing – tai buvo šios kompanijos logotipas. Tačiau liūtas iš tiesų yra Braunšveigo miesto simbolis – ten liūto statula pastatyta dar 1164-1176 metais.

MAN savo logotipą gavo iš Büssing, kurią įsigijo 1971 metais. (MAN nuotrauka)

Priklauso MAN SE, kuri priklauso Volkswagen, bet ir pati turi įdomių divizijų. MAN Truck & Bus gamina sunkvežimius ir autobusus bei priklauso didesnei MAN SE korporacijai. Šiai korporacijai taip pat priklauso ir MAN Diesel & Turbo bei Renk, gaminantys pramoninę techniką,  ir dar kelios kompanijos. MAN SE nuo 2011 metų po truputį buvo perkama Volkswagen grupės, kuriai dabar beveik visiškai ir priklauso. Iki čia dar sekate?

MAN Truck & Bus priklauso ir Neoplan markė. Taigi, visa tai yra didelė korporacijos struktūra, sukurta efektyviai paskirstyti finansus ir reguliuoti gamybą. Volkswagen dar 2011 metais paskelbė, kad norėtų MAN sujungti su Scania, taip suformuojant didžiausią Europos sunkvežimių gamintoją. Apie tai kalbama ir šiemet, todėl panašu, kad ateityje Volkswagen sunkvežimių divizijos vienysis, tik neaišku, ar kuris nors vienas iš vardų pranyks.

Šiuolaikiškas MAN TGX vilkikas. (MAN nuotrauka)

MAN varikliai – plačiai naudojami žemės ūkio technikoje. Fendt, Claas, Holmer, Krone  ir daugybė kitų markių žemės ūkio technika naudoja MAN dyzelinius variklius. Juos gamina ne MAN Truck & Bus, o kita MAN divizija MAN Diesel & Turbo. MAN ir patys anksčiau gamino traktorius. 1921 metais pasirodė motorizuotas plūgas, o vėliau – keli dyzelinių traktorių modeliai. Nemažai jų buvo laikomi vienais pažangiausių savo laiku. Štai 1948 metais pasirodęs MAN AS 325 A praktiškai neturėjo konkurentų kaip keturiais ratais varomas traktorius. Vėliau MAN nusprendė susikoncentruoti į sunkvežimių bei autobusų ir variklių gamybą, todėl naujų MAN traktorių nepamatysite.

MAN anksčiau gamino ir traktorius, bet iki šiol gamina dyzelinius variklius kitų markių žemės ūkio technikai. (Tiia Monto, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

MAN – visiems transportavimo poreikiams. Jūsų pirkinys iš Kinijos iki jūsų namų galėtų atkeliauti naudojant beveik išskirtinai tik MAN transporto priemones. Kaip tai įmanoma? Visai paprastai. MAN 2017 metais išplėtė savo modelių gamą furgonais TGE (identiški Volkswagen Crafter ir gaminami toje pačioje gamykloje), todėl dabar gali patenkinti įvairius pervežimo poreikius nuo 3 iki 44 tonų (neskaitant itin sunkių negabaritinių krovinių, kuriems reikia specialių platformų). Turint omenyje, kad kita MAN kompanija gamina variklius, kurie naudojami ir konteineriniuose laivuose, MAN iš tiesų gali prekes atgabenti iš kito pasaulio krašto. MAN Truck & Bus pelnas pernai siekė 532 milijonus eurų (2016 metais – 416 milijonų)

MAN TGE furgonas techniškai yra identiškas Volkswagen Crafter ir yra surenkamas toje pačioje Vžesnėje, Lenkijoje. (MAN nuotrauka)

MAN ateitis – elektrinė. MAN gamina ir autobusus, ir sunkvežimius, ir furgonus. Visi jie ateityje bus elektriniai – tai MAN tvirtina ir nori būti šio pokyčio priešakyje. Dėl to MAN jau dabar gamina elektrinius miesto autobusus ir prekių išvežiojimui mieste skirtus sunkvežimius. Šiemetinėje komercinių automobilių parodoje IAA 2018 pristatė ir vos per 18 mėnesių sukurtą MAN CitE – nedidelį sunkvežimį su pilnai įkrautomis baterijomis nuvažiuojantį 100 km – to turėtų pakakti trumpiems miesto atstumams. Nepaisant to, kad sunkvežimis buvo sukurtas labai greitai, rimtai galvojama apie masinę CitE gamybą. Štai elektrinio transporto eilė, kurią MAN pristatė toje parodoje Hanoveryje:

Visos MAN naujovės IAA 2018 komercinių automobilių parodoje. (MAN nuotrauka)

Taip pat skaitykite įdomių faktų rinkinius apie:

DAF

Volvo Trucks

Scania

SEAT

Volvo

Lexus

Honda

Subaru

Audi

BMW

BMW E30

Peugeot

Jeep

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia