Ruduo – derliaus nuėmimo metas. Tai – puikus laikas pasižvalgyti, kokia derliaus nuėmimo įranga naudojama svečiose šalyse. Štai tokios mašinos, kurią matote nuotraukoje, Lietuvoje nėra – jai čia nebūtų darbo. Ar galite atspėti, kam ji skirta?
Tai – dar viena NODUM mįslė technikos mėgėjams. Jas pateikiame gana dažnai. Praeitą kartą klausėme, kam galėtų būti skirtas buldozerio ir krano hibridą primenantis daiktas. Bet anksčiau esame klausę ir apie žemės ūkio techniką – ar žinote, kokį derlių skina ši mašina? Bet pereikime prie šio straipsnio mįslės.
Taisyklės paprastos – gerai įsižiūrėkite į nuotrauką ir pabandykite suprasti, kokį derlių galėtų rinkti ši technika. Vieną užuominą jau suteikėme – tokių mašinų Lietuvoje nėra. Taip pat verta žinoti, kad šio daikto darbo vaisiai pasiekia ir jūsų namus. Atsakymą ir šiek tiek daugiau informacijos apie šią techniką surasite po nuotrauka.
Tai – alyvuogių kombainas. Alyvuogės, kurių plantacijos auginamos šiltesnėse pasaulio dalyse, būtent šiuo metu ir renkamos – jų derliaus nuėmimas tęsiasi nuo rugpjūčio iki lapkričio mėnesio. Beje, nuo alyvuogių nuėmimo laiko priklauso ir jų rūšis – žaliosios alyvuogės yra žalios būtent todėl, kad yra skinamos dar neprinokusios. Plantacijos šeimininkai turi pasirinkti geriausią laiką skinti alyvuogės pagal savo poreikius – skirtingos alyvuogės turi skirtingų savybių. Net menkiausios detalės gali nulemti alyvuogių aliejaus kokybę ir skonį. Patys augintojai teigia, kad alyvuogių aliejaus gamyba yra panaši į vyndarystę tuo, kad abi šios sritys yra kažkur tarp mokslo ir meno.
Beje, kalbant apie vyndarystę, nedaug suklydote, jei spėjote, kad nuotraukoje matoma mašina yra vynuogių skynimo kombainas. Apie tokį jau esame rašę ir šis yra labai panašus. Tai – Pellenc Mavo alyvuogių kombainas, tačiau pati platforma yra pakankamai universali. Ta pati mašina per dieną gali pavirsti ir vynuogių skynimo mašina. Alyvuogių skynimo modulis augalą purto šiek tiek agresyviau, o labai yra ne nupučiami, o nusiurbiami.
Iš tikrųjų, Pellenc alyvuogių kombainas yra įspūdinga mašina, skirta intensyvioms alyvuogių plantacijoms. Jos priekyje yra keli jutikliai, kurie padeda išlaikyti alyvmedžių eilę pačiame mašinos centre. Mavo rieda virš alyvmedžių eilės ir šiuos augalus švelniai nupurto aukšto dažnio vibracija. Alyvuogių derliaus skynimo modulis yra ypatingas tuo, kad apatinė augalo dalis yra purtoma šiek tiek silpniau nei viršutinė. Apačioje alyvuogių yra mažiau, todėl nėra prasmės be reikalo žaloti pažeidžiamo medžio kamieną. Tai svarbu ir dėl to, kad alyvmedžiai yra aukštesni už patį kombainą, todėl iš pradžių jų viršūnės yra nulenkiamos, kad tilptų po Mavo rėmu, o tada gali išsitiesti. Tik tuomet nuo jų nupurtomos alyvuogės.
Nuo medžio nupurtytos alyvuogės krenta ant specialių konvejerio padėklų. Čia pat nušluojamos medžio šakelės, tada derlius keliauja į du 2700 litrų konteinerius. Supratote teisingai – Pellenc Mavo gali surinkti net 5400 litrus arba 3,5 tonas alyvuogių. Ir visos jos bus visiškai paruoštos plovimui ir perdirbimui – tarp jų nebus lapų ar šakelių.
Nors pažvelgus į nuotraukas galbūt taip ir neatrodo, Pellenc Mavo yra pakankamai didelė mašina. Jos plotis – 2,62 m, aukštis – 4 metrai. Tiesa, uogų rinkimo modulio aukštis yra reguliuojamas – važinėdama keliais ši mašina prisispaudžia arčiau kelio. Bet net ir tada važiuoti ilgesniais atstumais niekas nesiryžta, nes maksimalus greitis siekia tik 4 km/val. Pellenc Mavo yra varomas 6,7 litrų turbodyzeliniu 6 cilindrų varikliu, kuris visus keturis ratus suka per hidrostatinę transmisiją.
Pellenc Mavo yra labai nepakeičiamas pagalbininkas alyvuogių plantacijose. Tačiau kartu tai yra ir labai brangi mašina. Mažesni ūkiai renkasi ir mažesnę techniką – tempiamus alyvuogių skintuvus. Patiems mažiausiems pakanka ir specialių alyvmedžių purtytojų, tačiau naudojant tokią techniką lieka labai daug rankų darbo – pašalinti lapus turi žmonės.
Pellenc yra Prancūzijos žemės ūkio ir sodininkystės technikos gamintojas, įkurtas 1973 metais. Pellenc yra tikriausiai geriausiai žinomas vardas alyvuogių augintojams ir vyndariams, o šiuo prekės ženklu žymima technika yra laikoma pažangiausia ir patikimiausia savo segmente. Todėl, tikėtina, kad apie šią markę šiame puslapyje dar skaitysite ne kartą.
Taip pat skaitykite:
Kam skirta ši buldozerio ir krano hibridą primenanti mašina?
Kokiuose laukuose dirba ši žemės ūkio paskirties mašina?
Ką veikia šis pramoninis sunkvežimis?
Kam skirtas šis sunkvežimis ir kuo jis skiriasi nuo įprastų savivarčių?
Kokį darbą dirba ši mašina su ilgu hidrauliniu įrankiu?
Ką smėlyje veikia ši triratė mašina?
Ką veikia ši aukšta, plati, bet trumpa vikšrinė mašina?
Kokį darbą dirba šis prie frontalinių krautuvų tvirtinamas agregatas?
Kam skirta ši kelių tiesimo ir statybų mašina?
Kam skirti šie ilgakojai sunkvežimiai?
Kam skirtas šis platus traktorius su didelėmis padangomis?