Daugybė žmonių karo istorija susidomi dėl ginklų ir technikos. Taip jau yra, kad jų technologijos itin traukia dėmesį. Kadangi visai neseniai publikavome straipsnį apie gražiausius automobilių vairus, nusprendėme pabandyti Jus sudominti ir garsiausių Antrojo pasaulinio karo tankų vairuotojų pozicijomis. Šiame straipsnyje parodysime, kaip jis atrodė ir trumpai papasakosime, kaip šie tankai buvo vairuojami.

Visai neseniai pabandėme surinkti 7 gražiausius automobilių vairus – raginame peržiūrėti šį straipsnį, jei to dar nepadarėte. Tikriausiai pastebėjote, kad Nodum.lt mėgsta Antrojo pasaulinio karo istoriją, todėl nusprendėme pažiūrėti, kaip atrodo garsiausių tankų vairuotojų pozicijos ir jas pateikti jums. Nors karinės technikos muziejuose šias mašinas galima apžiūrėti iš visai arti, pasižvalgyti po vidų gali tik visai nedaug žmonių, todėl tikimės, kad šios nuotraukos ir vairavimo mechanizmų aprašymai jus sudomins ir paskatins daugiau domėtis didžiausio žmonijos ginkluoto konflikto istorija.

Mk IV Churchill – sunkusis pėstininkų paramos tankas. Dažnai karo istorijos mėgėjai šio tanko nemėgsta, manydami, kad jis yra per lėtas, nerangus ir kur kas prastesnis už kitus Antrojo pasaulinio karo tankus. Tačiau britai jį vertino – ilgas korpusas teikė priedangą pėstininkams, ilga bazė buvo labai stabili ir tinkama įvairioms kitoms modifikacijoms kurti, o pats tankas buvo labai pravažus.

Mk IV Churchill tanko vairuotojo pozicija (Mapleleafup.net)

Manote, kad jis labai nerangus? Taip, kadangi buvo kuriamas pėstininkų paramai, Churchill išvystė tik 24 km/h greitį, tačiau jis galėjo apsisukti aplink savo ašį (vikšrams sukantis į priešingas puses) ir šaudyti nesustojęs. Churchill tanko vairuotojo pozicija buvo stebėtinai patogi, o pats vairo mechanizmas priminė plačią dviračio rankeną – šis tas retai sutinkamo Antrojo pasaulinio karo tankuose.

Pasižvalgykite po Churchill tanko vidų

Daugiau nuotraukų iš tanko vidaus galite rasti Mapleleafup.net

Panzerkampfwagen V Panther vairuotojo pozicija – čia vairo nematyti.

Panzerkampfwagen V Panther – vidutinis vokiečių tankas. Pantera pasirodė po Tigro ir turėjo kiek modernesnę šarvų formą. Panther tankai savo skaičiumi pralenkė tigrus, buvo greitesni, mažesni ir labai vertinami karių.

Panther Ausf. G jau be matymo angos vairuotojui. (Stahlkocher, Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Panther vairavimo mechanizmas buvo kur kas paprastesnis už tigro, kurį pamatysite vėliau. Pantera buvo valdoma dviem įprastomis svirtimis. Vairuotojas neturėjo daug vietos, tačiau taip buvo visuose tuometiniuose tankuose. Problema buvo dėl labai arti esančių pedalų ir prasto matomumo. 1944 metais pasirodžiusi Ausf.G modifikacija visai neturėjo vairuotojui skirtos matymo angos – vairuotojas tiesiog klausė tanko vado nurodymų ir aplinką stebėjo per sukiojamą periskopą.

Nerestauruotas sovietinio T-34 tanko vidus (Pitkäkaula, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

T-34 – legendinis sovietų vidutinis tankas. Jis buvo giriamas ir jį naudojusių karių, ir jų priešininkų. Teigiama, kad tai buvo vienas iš efektyviausių tankų visame Raudonosios Armijos arsenale, o ir vėliau kurtos mašinos įkvėpimo sėmėsi iš T-34 konstrukcinių sprendimų.

T-34 tankas muziejuje Briuselyje. (Musée Royal de l’Armée, Wikimedia)

T-34 vairo mechanizmas buvo įprastas vikšrinėms transporto priemonėms – dvi svirtys, valdančio kiekvienos pusės vikšrus. Dar karo metu bandymus atlikę JAV kariuomenės specialistai teigė, kad vairuoti T-34 nebuvo lengva. Pasenusi pavarų dėžės technologija ir plieninė sankaba reiškė, kad vairuotojas turėjo būti fiziškai stiprus. Tiesa, su tokiomis išvadomis sutinka ne visi – internete gausu tanko gerbėjų, kurie teigia, kad T-34 buvo valdomas taip pat lengvai, kaip ir kiti to laikmečio tankai.

Vokiško Panzerkampfwagen VI Tiger tanko vairuotojo vieta

Panzerkampfwagen VI Tiger  – bene garsiausias Antrojo pasaulinio karo tankas. Tai – sunkusis vokiškas tankas, dabar dažnai vadinamas geriausiu visame konflikte. Jis buvo didelis, grėsmingas ir gana mobilus. Ir, žinoma, turėjo vieną kiek neįprastą bruožą – apvalų vairą.

Pasižvalgykite po Tiger tanko vidų

Automobilio vairą primenantis valdymo mechanizmas iš tiesų pralenkė savo laiką. Tankas turėjo vairo stiprintuvą, todėl buvo lengvai valdomas. Teigiama, kad vairuotojo pozicija tanke buvo gana patogi, jei netrukdė tai, kad pedalai buvo labai arti vienas kito. Hidraulinis vairo mechanizmas buvo gana sudėtingas, bet efektyvus. Visgi, dviejų rankenų atsisakyta nebuvo – jos buvo įrengtos vairuotojo sėdynės šonuose ir galėjo būti naudojamos tankui vairuoti.

M4 Sherman tanko vairuotojo vieta (Alf van Beem, CC0, via Wikimedia Commons)

M4 Sherman – neabejotinai geriausiai žinomas JAV vidutinis tankas. Jis buvo toks patikimas, kad ir vėlesniuose konfliktuose, kuriuose dalyvavo JAV, jis tebebuvo labai plačiai naudojamas, nepaisant modernesnio, geriau ginkluoto ir šarvuoto M-26 tanko gamybos.

Sherman tanko vairavimo mechanizmas nebuvo kuo nors ypatingas ar unikalus. Rankenos buvo arti viena kitos, o vairuotojas turėjo pakankamai daug vietos aplink save. Nuotraukoje matomoje sėdynėje trūksta atlošo.

M4 Sherman tankas (The shadock, Wikimedia)

Žinoma, šį straipsnį dar galima plėsti ir pildyti. Tačiau tikimės, kad bent jau sudominome šarvuotos technikos ir Antrojo pasaulinio karo istorija.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia