Formulės 1 automobiliai yra labai galingi, triukšmingi ir greiti. Tai – technologiškai itin pažangios mašinos, kuriose apgalvota viskas. Bet, turiu pasakyti, F1 automobiliai tiesiog nėra labai praktiški.

Ir neturi būti – žinau, nežiūrėkite į viską per daug rimtai. Tačiau tikriausiai nesu vienintelis, kuris nustebo sužinojęs tikrąjį Formulės 1 bolido dydį. Juk tai – atviras vienvietis automobilis, pasižymintis labai lengva konstrukcija. Kodėl jis toks ilgas?

Išrikiuokite šiuos automobilius pagal ilgį: 2019-ųjų Bentley Flying Spur limuzinas, 2012-ųjų Range Rover visureigis, 2014-ųjų Mercedes-Benz S-Class limuzinas su ilga ratų baze, standartinis 2015-ųjų Ford F-150 pikapas ir 2020-ųjų Formulės 1 Alfa Romeo Racing C39. Kuris iš jų ilgiausias? Žinoma, kad Alfa Romeo.

2020-ųjų Alfa Romeo Racing C39 yra ilgesnis už daugelį limuzinų. (Artes Max, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Jei nežiūrėtume į veidrodėlius, tai Alfa Romeo C39 ar bet kuris kitas modernus Formulės 1 bolidas dar būtų ir plačiausias tame sąraše. F1 automobilių dydį griežtai reglamentuoja taisyklės. Dabar bolidai yra 5,5 metrų ilgio ir 2 metrų pločio. Palyginimui, penkiavietis Bentley Flying Spur limuzinas su 6 litrų W12 varikliu priekyje ir milžiniška bagažine gale, yra tik 5,3 metrų ilgio. Šio automobilio plotis net nesiekia 2 metrų. Taigi, Formulės 1 bolidas yra žymiai didesnis už tikrų tikriausią limuziną. Tik, žinoma, žemesnis – F1 automobilio aukštis siekia vos 95 cm.

Williams FW43 – tie metaliniai rėmai bandymuose yra labai svarbūs. (Artes Max, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Formulės 1 bolidai yra gaminami iš anglies pluošto ir kitų kompozitų. Anglies pluoštas – labai lengva, stipri ir standi medžiaga, tačiau jos viename F1 automobilyje yra iš tikrųjų daug. Be to, sveria ir 1,6 litrų turbobenzininis variklis su visa hibridine sistema. Su vairuotoju, bet be degalų vienas F1 automobilis sveria 728 kg. Maksimalus leistinas degalų svoris vienoms lenktynėms – 105 kg (142 l).

Taigi, Formulės 1 bolidai yra dideli. Tai ypač gerai matyti, kuomet jie lenktyniauja siauromis Monako gatvėmis. Tačiau iki pat 1998-ųjų Formulės 1 bolidai būdavo dar šiek tiek platesni – dažnas viršijo 2 metrų plotį. Tai trukdė lenkimui, todėl 1998 metais F1 automobilio plotis apribotas ties 1,8 metrais. Vėliau ši taisyklė buvo švelninama ir dabar maksimalus F1 automobilio plotis siekia 2, ilgis – 5,5 metrus. Ir gamintojai stengiasi išnaudoti kiekvieną centimetrą.

S. Vettelio Ferrari 2019-aisiais – šio automobilio plotis siekia 2 metrus. (Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Kai varžomasi staigiuose posūkiuose, atrodo, mažesnis automobilis galėtų suteikti pranašumą. Tačiau ilgesnė ratų bazė suteikia reikalingą stabilumą. Be to, ilgesnis automobilio korpusas suteikia galimybę pasitelkti visą eilę aerodinaminių gudrybių.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia