Pati lėktuvų istorijos pradžia buvo labai keistas laikas. Lėktuvų beveik nebuvo, pilotų mokyklų irgi tik viena-kita, orlaiviai buvo vystomi per sėkmingus ir nesėkmingus bandymus, informacijos buvo nedaug, o ir turima dalintis buvo sunku. Jokių vėjo tunelių, jokių kompiuterinių simuliacijų, jokių kompozitinių medžiagų, jokio ilgo lėktuvų žinyno su sėkmingų konstrukcijų pavyzdžiais. Ir toje istorijoje Farman III buvo vienas iš sėkmingiausių ir dažnai kopijuotų dizainų.

Žmogaus skrydis neprasidėjo nuo lėktuvo – prasidėjo pintame oro baliono krepšyje. O su lėktuvais eksperimentuota labai ilgai, ieškant įkvėpimo gamtoje – ar žinote, kad buvo kuriami ir plasnojantys lėktuvai?

Farman III, pirmam skrydžiui pakilęs 1909 metais, įtakingiausiu savo laikmečio lėktuvu gali būti laikomas todėl, kad buvo kopijuojamas neįtikėtinai dažnai. Jis tapo vadinamosios Farmano sistemos pradininku – vienu iš populiariausių to laiko standartu, padėjusiu vystyti ne tik lėktuvus, bet ir pilotų mokymą.

Farman III 1909 metais. Kiekvienas vėlesnis šio modelio lėktuvas turėjo bent šiokių-tokių patobulinimų. (The Illustrated London News, Wikimedia)

Farman III – gimęs iš pykčio

Prancūzas Henri Farmanas, gimęs 1874 metais, vaikystėje siekė tapti menininku ir dviračių sporto meistru. Tačiau 19 amžiaus pabaigos Prancūzija buvo tiesiog užvaldyta inžinerijos. Laikraščiai buvo pilni naujienų apie išradimus ir mokslo pasiekimus, 1889 metais atidarytas aukščiausias planetos pastatas Eifelio bokštas, gatvėmis jau važinėjo Peugeot automobiliai. Ta burzgianti, barškanti ir žavinti mechaninė technologijų pažanga įtraukė ir jaunąjį Farmaną. Nuo dviračių jis perėjo prie automobilių, kuriais irgi lenktyniavo, o 1907 metais pradėjo mokytis pilotavimo. Turiu priminti, kad pirmasis brolių Wrightų skrydis įvyko tik 1903 metais, todėl Farmanas į aviaciją įsiliejo pačioje jos aušroje.

1907 metais Henri Farmanas įsigijo Voisin II biplaną – visiškai naują prancūzišką lėktuvą, kuris pirmam skrydžiui pakilo tais pačiais 1907-aisiais. Galiausiai buvo pagaminta apie 60 tokių lėktuvų, bet drąsusis jaunasis Farmanas užsisakė antrąjį šio tipo lėktuvą. Ir su šiuo lėktuvu ėmė laužyti rekordus. Tiesa, iš pradžių jie buvo gana kuklūs – 1907 metų spalį Farmanas nuskrido apie 285 metrus, tačiau nebuvo kam to atstumo išmatuoti ir rekordas nebuvo oficialus. Oficialiai asmeninis Farmano rekordas buvo vos 185 metrai. Tačiau tada Farmanas ėmė traiškyti tą rekordą kone kiekvieną dieną – 363, 403, 771, 1030 metrų. Taip aviatorius ilgam įsitvirtino pirmuosiuose laikraščių puslapiuose.

1908-ųjų pradžioje su savo Voisin-Farman I lėktuvu Farmanas ratų nuskrido daugiau nei kilometrą. Kaip matote, aukštai nekilo. (Wikimedia)

Farmanas tobulino savo Voisin II lėktuvą ir artimai bendravo su jo išradėju Gabrieliumi Voisinu, todėl tas biplanas buvo vadinamas Voisin-Farman arba Farman I. Voisinas savo draugui pagamino ir antrą lėktuvą Farman II, bet tada jį pardavė anglų aviatoriui Johnui Mooreui-Brabazonui. Farmanas dėl to labai supyko ir nusprendė, kad Voisinas yra nepatikimas žmogus ir kitą lėktuvą jis turi sukurti pats. Būtent tai jis ir padarė, bet jo lėktuvas buvo pavadintas ne Farman II, o Farman III, nes aviatorius jautė, kad anglui atitekęs lėktuvas vis tiek yra jo.

Henri brolis Mauriceas irgi kūrė lėktuvus. Ir, reikia sakyti, labai panašius. Henri Farmanas 1908 metais įkūrė Avions Farman kompaniją, kuri gyvavo iki 1936-ųjų ir sukūrė visą eilę įspūdingų lėktuvų. Nuo 1912 metų broliai bendradarbiavo labai artimai. Ir gerokai vėliau abu mirė sulaukę senatvės – sunku tai sakyti, bet aviacijos pionieriams tai buvo retas pasiekimas.

Ankstyvas Farman III su kiek kitokia uodega. (Wikimedia)

Farman III techninės savybės

Farman III – tai pirmasis Henri Farmano savarankiškai sukurtas lėktuvas, nors ir pagrįstas Voisin II pamokomis. Tai – nuogo rėmo vienmotoris biplanas. Techniškai jis yra vienvietis, bet ne vienas Farman III lėktuvas ir jo kopijos skraidino keleivius. Nekyla ranka jo vadinti primityviu, tačiau visiškai atvira konstrukcija, pagaminta iš medienos, šiek tiek plieno, aliuminio ir plono audinio, leidžia pažvelgti giliai į lėktuvo mazgus.

Farman III techniškai buvo vienvietis, bet kartais skraidino keleivius. Nuotraukoje – 1910-ieji, lėktuvą pilotuoja Louisas Paulhanas. (Wikimedia)

Pačiame Farman III priekyje – aukščio vairas, kuris gali atrodyti kaip dar vienas sparnas. Ši detalė ankstyvuosiuose Farman III buvo daug platesnė. Toliau – dvi sparnų poros, dengtos plonu peršviečiamu audeklu. Toks medžiaginis lėktuvas atrodo silpnai, bet taip gaminti kone visi 20 amžiaus pradžios lėktuvai. Abi sparnų poros turi eleronus pokrypio valdymui.

Piloto vieta yra pačiame Farman III centre, tarp viršutinės ir apatinės sparnų porų. Kabina yra visiškai atvira, neturi jokio aptako, kuris pridengtų pilotą nuo vėjo. Už jos – variklis su stumiančiu propeleriu. Farman III iš pradžių turėjo keturių cilindrų Vivinus variklį, bet netrukus sumontuotas 7 cilindrų žvaigždinis Gnome Omega variklis, išvystantis 37 kW galią. Į serijinės gamybos Farman III montuoti įvairūs varikliai. Palyginti paprasta Farman III konstrukcija su visiškai atviru variklio skyriumi leido keisti jėgainę labai paprastai. Po piloto vieta, po apatine sparnų pora, yra labai paprasta keturių ratų važiuoklė su šliūžėmis, kad lėktuvas neįklimptų minkštame grunte.

Farman III, kaip ir visi to laiko lėktuvai, turi labai paprastą važiuoklę. (Wikimedia)

Farman III gale – dėžinį aitvarą primenanti uodega. Vertikalūs jos paviršiai turi krypties vairus. Kai kurie Farman III, kaip matysite ir nuotraukose, turi I formos uodegą su vienu horizontaliu stabilizatoriumi. Visi valdomi Farman III paviršiai su piloto instrumentais yra susaistyti plonais lynais.

Farman III nėra greitas lėktuvas, matuojant mūsų dienų standartais. Bet jis skrido, laužė skrydžio trukmės ir atstumo rekordus ir net buvo naudojamas karinei žvalgybai.

Farman III charakteristikos:

  • Ilgis: 12 m;
  • Sparnų ilgis: 10 m;
  • Aukštis: 3,5 m;
  • Tuščio svoris: apie 400 kg;
  • Maksimalus greitis: 60 km/val.
Farman III demonstruojamas Vašingtone, JAV, 1910 m. (Wikimedia)

Pastebėsite, kad Farman III yra labai lėtas, bet skrisdamas per lėtai jis patirtų smuką ir nukristų (štai populiariausias visų laikų biplanas An-2 smukos beveik nebijo). Be to, jis labai nemėgo blogo oro. Galiausiai, kai kurių duomenų tiesiog nėra – pavyzdžiui, skrydžio aukštį ribojo piloto drąsa ir oro sąlygos, bet beveik 1,3 km aukštis buvo pasiekiamas. 1910 metais prancūzas Louisas Paulhanas su dviem Farman III lėktuvais laivu nuvyko į JAV ir ten tapo garsiu aviatoriumi, pasiekęs 1269 metrų skrydžio aukštį ir 1 valandos ir 49 minučių skrydžio trukmę – tuo metu tai buvo rekordas.

Įtakingasis Farman III

Vis ilgesni ir grakštesni Farman III skrydžiai pavertė šį lėktuvą gerai žinomu. Aišku, dar ir dėl to, kad lėktuvų gamintojų apskritai buvo nedaug. Tačiau netrukus pradėta kalbėti ne apie Farman III, o apie Farmano sistemos lėktuvus, kuriuos kūrė daugybė skirtingų kompanijų skirtingose šalyse.

Jau 1909 metais detalūs Farman III eskizai buvo publikuoti anglų aviacijos žurnale Flight. Ten jis buvo giriamas, kaip gero lėktuvo dizaino pavyzdys. Tie eskizai paplito, kaip ir nuotraukos ir tai atvėrė galimybes kopijoms. Jei bent kiek domitės aviacija ar istorija (pavyzdžiui, Antruoju pasauliniu karu), esate girdėję apie lėktuvų gamintoją Bristol. Vienas pirmųjų Bristol lėktuvų buvo Farman III kopija Boxkite. Šis lėktuvas buvo toks panašus, kad Farman svarstė kreiptis į teismą. Short kompanija, apie kurios kūrinius esate skaitę ir Nodum.lt, irgi įsitvirtino gamindami Farman III kopiją – jų lėktuvas vadintas S.27. Ankstyvieji Short lėktuvai galėjo kilti nuo vandens ir laivų ir Farman III konstrukcijos pamokos prie to prisidėjo. Farman III lėktuvų kopijos gamintos daugybėje šalių.

Farman III Japonijoje. Tokiu lėktuvu 1910 metais įvykdytas pirmasis lėktuvo skrydis Japonijoje. (Wikimedia)

Įdomu, kad originalus Farman III 1911 metais įvykdė pirmąjį lėktuvo skrydį Japonijoje Jį ten parsigabeno Yoshitoshi Tokugawa, kuris Europoje mokėsi pilotuoti būtent Farman sistemos lėktuvus. Tas Farman III sudužo 1913 metais. Antrojo pasaulinio karo metu JAV pajėgos jį pasiėmė sau ir grąžino restauruotą 1960 m. Dabar tai – vienintelis išlikęs originalus Farman III.

Pasakojimą apie Farman III įtaką aviacijos raidai skirtingose šalyse būtų galima tęsti labai ilgai. Farman pardavinėjo ir licencijas, kad lėktuvas galėtų būti gaminamas kitose šalyse. Kai prasidėjo oficialūs mokymai pilotuoti Farman III, pilotai iš viso pasaulio keliavo į Prancūziją, o parvykę dažnai kurdavo savo Farman III versijas.

Farman III Lietuvoje

Jei 20 amžiaus pradžioje būtumėte skaitę lietuvišką spaudą, apie Farmano lėktuvą būtumėte žinoję.

Farman lėktuvas 1911-ųjų Kalendarz Wileński Informacyjny.

Štai 1911-ųjų rugsėjo 15-osios Lietuvos Žiniose buvo rašoma, kad lenkų lakūnas Michałas Scipio del Campo ruošiasi skristi iš Varšuvos į Sankt Peterburgą. Ilgam žygiui su daug stotelių lenkų aviacijos pionierius ketino naudoti Varšuvoje pagamintą Farman sistemos lėktuvą. Lietuviai būtų sutikę Michałą Scipio del Campo Vilniuje, bet tas žygis buvo nesėkmingas.

Lenkiškas 1911-ųjų Vilniaus kalendorius irgi mini Farman. Kalendoriuje aprašomi bendri aviacijos pasiekimai, vardinami biplanų privalumai ir trūkumai, ir pasakojama, kad Vilniuje Farman sistemos lėktuvu skraidė kitas lenkų lakūnas Adamas Haberis-Włyńskis. Jis, beje, 1910 metais Prancūzijoje mokėsi Farman mokykloje.

Lietuvoje Farman III ar bent jau pagal jį sukurtų lėktuvų tikrai buvo. Ir yra. 2011 metais Statys Čepaitis pristatė savo su komanda sukurtą Farman III repliką. Tas lėktuvas skraido ir po to ne kartą buvo pristatytas visuomenei. Teigiama, kad tai – vienintelė skraidanti Farman III replika Europoje, bet tam lėktuvui reikės atskiro straipsnio.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia