Jei dažnai naktinėmis miesto gatvėmis vaikštote vienas, tikriausiai esate pagalvoję ir apie savigyną. Pipirinės dujos, kurias būtų tiksliau vadinti pipiriniu purškalu, yra labai populiari savigynos priemonė, kurią mūsų šalyje galima įsigyti be leidimo. Bet ar žinojote, kad karyboje pipirinės dujos yra uždraustos?

Čekiškas CZ75D ir pipirinio purškalo flakonas. (Cimmerian praetor, Wikimedia(CC-BY SA-4.0)

Pagal Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą dujų įrenginiai yra priskiriami D kategorijos ginklams, kuriuos galima įsigyti be specialaus leidimo. Tiesiog pirkėjas privalo būti sulaukęs 18 metų amžiaus ir pardavėjui pateikti tai įrodančius dokumentus. Tai ir santykinai nedidelė dujų balionėlių kaina pavertė šias priemones labai populiariomis tarp žmonių, kurie yra susirūpinę savigyna.

Šiame straipsnyje rasite 7 įdomius faktus apie pipirines dujas, bet prieš tai reikia susitarti dėl sąvokų. Pipirinis purškalas iš tikrųjų nėra dujos – tai yra aerozolis. Tai – skystis, kuris purškimo metu yra paskleidžiamas labai mažais lašeliais. Tikros dujos savigynoje nebūtų labai efektyvios, nes lauke jas tiesiog išblaškytų vėjas. Tačiau pipiriniai purškalai yra dažnai vadinami dujiniais įrenginiais, todėl prie šios smulkmenos tiesiog neverta apsistoti.

Didelis kapsicino purškalo kanistras, skirtas riaušių kontrolei. (dymaxionsmi2le, Wikimedia(CC BY 2.0)

Pipiriniai purškalai lokiams

Šiaurės Amerikos nacionalinių parkų lankytojai kadaise dažnai susidurdavo su pavojinga problema – juos puldavo lokiai. Tai dažniausiai vykdavo dėl pačių poilsiautojų kaltės, nes laukinius gyvūnus labai viliojo žmonių paliekamas maistas. Apsiginti nuo puolančio lokio yra labai sunku ir kartais nepadėdavo net pistoleto šūviai. Taigi, devintojo dešimtmečio viduryje Carrie Hunt iš Montanos universiteto kartu su kitais mokslininkais sukūrė specialiai lokiams skirtą kapsicino purškalą.

Lokių atbaidymo purškalo demonstracija. (Yellowstone National Park, Wikimedia)

Netrukus kapsicino purškalai tapo naudojami ir prieš žmones – tiek savigynai, tiek riaušių kontrolei. Policijos pajėgoms skirtą purškalą išvystė Kamranas Loghmanas, kuris vėliau aršiai kritikavo netinkamą pipirinio purškalo naudojimą. Mat jis sukelia didžiulį skausmą ir deginimo jausmą – nors pipirinis purškalas techniškai nėra mirtinas ginklas (kaip ir lazeris, apie kurį esame rašę), jis vis tiek turėtų būti naudojamas atsakingai.

Kas sudaro pipirininį purškalą?

Kaip minėta, pipirinis purškalas nėra dujos – tai yra aerozolis. Pagrindinė jo veiklioji medžiaga – kapsicinas, aptinkamas čili pipiruose. Tai – medžiaga, kuri maistui suteikia aitrumo, bet po kontakto su oda ir akimis sukelia uždegiminius procesus. Jei dažnai sukatės virtuvėje, žinote, kad pjaustant čili pipirus būtina prisiminti neliesti veido, ypač akių, nes deginimas bus labai nemalonus – va tokiu principu ir veikia pipirinis purškalas.

Kariai taip treniruojasi ištverti skausmą, bet kare tokie ginklai nebūtų naudojami. (Airman 1st Class Hannah Dickerson, Wikimedia)

Tiesa, kapsicino ir panašių aitriųjų medžiagų tame skystyje yra visai nedaug – nuo 0,18 iki maždaug 3 %. Likusią purškalo dalį sudaro vanduo ir emulsikliai.

Pritrenkiantis efektyvumas

Pipirinis purškalas yra neįtikėtinai efektyvi savigynos priemonė. Patekęs ant odos jis sukelia uždegiminę reakciją, kuri žmogui sukelia nepakeliamą skausmą ir deginimo jausmą. Pipirinio purškalo paragavusiems žmonėms sunku atsimerkti, jiems niežti ir skauda veidą. Ir tai trunka nuo 5 iki 40 minučių. Kadangi skystis lieka ant odos ir akių, tas nepakenčiamas diskomfortas yra neišvengiamas.  Pipirinis purškalas veikia tiksliau nei, pavyzdžiui, ašarinės dujos, nes juo galima paveikti konkrečius asmenis.

JAV pėstininkas supažindinamas su pipirinio purškalo poveikiu. (The U.S. Army, Wikimedia)

Pipirinis purškalas puikiai gina ne tik nuo žmonių, bet ir nuo gyvūnų. Teigiama, kad ši priemonė nuo lokių saugo efektyviau nei maži šaunamieji ginklai. 92 % atvejų pipirinis purškalas sustabdo nepageidaujamą lokių elgesį. Be to, jis efektyviai saugo ir nuo piktų šunų bei kitų gyvūnų.

Mirtinas nemirtinas ginklas?

Pipirinis purškalas yra nemirtino poveikio ginklas, bet kartais žūčių pasitaiko. Dešimtajame praeito amžiaus dešimtmetyje pasaulis sužinojo, kad pipirinis purškalas yra itin pavojingas nuo kokaino apsvaigusiems žmonėms. Taip pat yra užfiksuota ir atvejų, kuomet po pipirinio purškalo patekimo į kvėpavimo takus mirė silpnesni, astma, hipertenzija ir kitomis lėtinėmis ligomis sergantys žmonės. Be to, pipirinis purškalas gali rimtai sužaloti akis. Tačiau tai – labai reti atvejai. Dažniausiai po 15-40 minučių jokių ilgalaikių simptomų nelieka.

Gatvėje galima, mūšio lauke – griežtai ne

Jūs galėtumėte įsigyti pipirinį purškalą ir jį panaudoti savigynai kad ir rytoj. Tačiau jei prasidėtų karas, šį ginklą turėtumėte palikti namuose.

Pipirinėmis dujomis neramumus malšina policija, bet kare prieš priešą jų naudoti nebūtų galima. (Libertinus, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Pipirinis purškalas (kaip, beje, ir ašarinės dujos) yra laikomas cheminiu ginklu, kurį draudžia Cheminių ginklų konvencija, pasirašyta 1993 metais. Šią konvenciją pasirašė absoliuti dauguma pasaulio valstybių, todėl pipiriniai purškalai kare negalėtų būti naudojami. Jei jums kyla klausimas, kaip karas gali turėti taisykles, tai priminsime, kad ir besigelbėjančiųjų priešų puolimas yra aprašytas tarptautinėje teisėje. Pagrindinis tarptautinių santykių principas yra abipusiškumas – šalys, šiuo atveju, nenaudos cheminių ginklų, nes nenori, kad jie būtų naudojami prieš jas.

Legalus ne visur

Tiesą sakant, pipiriniai purškalai yra draudžiami ne tik kare – yra valstybių, kurios draudžia civiliams turėti ir naudoti šiuos ginklus net ir savigynai. Brazilijoje, Australijoje, Nigerijoje, Vietname, Singapūre, Belgijoje, Graikijoje, Islandijoje, Vengrijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje ir daugelyje kitų šalių pipiriniai purškalai yra laikomi nelegaliais ir yra naudojami tik  teisėsaugos pajėgų. Įdomu, kad net ir pats pipirinių dujų apibrėžimas skiriasi – ne visos šalys tuos purškalus apskritai laiko ginklu.

Ar pienas tikrai padeda?

Kai suvalgote ką nors aštraus ir negalite pakęsti to deginančio jausmo, tikriausiai dairotės pieno stiklinės. Manoma, kad pienas gerai malšina kapsicino poveikį, o štai vanduo nepadeda visiškai. Bet ar tai tiesa?

Kariai plauna veidus po pipirinio purškalo bandymų. (Cpl. Andre Dakis, Wikimedia)

Mokslininkai lygino kelis populiarus būdus numalšinti pipirinio purškalo sukeliamą skausmą: pieną, vandenį, vaikišką šampūną, lidokaino gelį ir Maalox – vaistą įprastai naudojamą rėmens ir skrandžio turinio kilimo į stemplę simptomams malšinti. Tyrimas parodė, kad geriausias būdas slopinti pipirinio purškalo sukeltą skausmą ir diskomfortą yra laikas ir kantrybė. Taip, perskaitėte teisingai – nei vienas iš paminėtų būdų efektyviai nesutrumpina pipirinio purškalo poveikio.

Pienas gali suteikti trumpalaikį palengvėjimą – tol, kol jį pilsite ant sudirginto veido, tol jausitės geriau. Bet jei jau dėl kokių nors priežasčių gavote pipirinio purškalo dozę, geriausia be reikalo neliesti veido, jį plauti (kuo daugiau skysčio pašalinsite, tuo geriau) ir laukti. Kol lauksite ir kankinsitės, pagalvokite, ką padarėte, kad patekote į tokią situaciją.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia