Automobiliai šiaip žaibų nebijo. Jie yra labai žemi, todėl netraukia Perkūno smūgių. Tačiau kartais žaibo išlydis gali pasirinkti automobilį – ar tokiu atveju kabrioletai yra ypatingame pavojuje?

Iš tikrųjų, automobiliai apskritai yra pakankamai saugūs žaibų atžvilgiu. Jie, kaip, beje, ir lėktuvai ar metaliniai laivai, veikia kaip Faradėjaus narvai – elektros krūvis į žemę nuteka išoriniu metalinio objekto paviršiumi. Tai, kad automobilius nuo žaibo saugo jų padangos, tėra vaikiškas mitas – negi tikrai manote, kad įveikęs atstumą nuo debesies iki jūsų žaibas negali peršokti tarpo tarp automobilio kėbulo ir žemės?

Metaliniai automobilių kėbulai veikia kaip Faradėjaus narvai – elektros iškrova kėbulo paviršiumi nuteka į žemę. (Sunzi safari, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Žaibų kirčiai automobiliams yra labai reti, bet jų pasitaiko. Klausimas šiam straipsniui, ar kabrioletai tokiais atvejais yra mažiau saugūs nei įprasti automobiliai su nenukeliamais stogais.

Ar kabrioletai yra pažeidžiamesni žaibams?

Jei kabrioletas turi metalinį stogą, savo keleiviams jis suteikia maždaug tokią pačią apsaugą nuo žaibų, kaip ir įprastas metalinis automobilis su nenuimamu stogu. Tai yra, jei žaibas pataiko į tokį automobilį, suveikia Faradėjaus narvo principas ir iškrova kėbulo paviršiumi nuteka į žemę, neprasiskverbusi į saloną. Aišku, pavojus vis tiek egzistuoja, ypač jei žmogus liečia kokią nors metalinę automobilio dalį, bet tikimybė patirti rimtų sužeidimų įprastai yra mikroskopiškai maža.

Automobilis žaibuojant yra pakankamai saugi vieta, bet jei Perkūnas nusitaikys į kabrioletą, jo keleiviai bus didesniame pavojuje. (GabboT, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Tačiau jei kabrioletas turi medžiaginį stogą, pavojus teoriškai yra didesnis, nes Faradėjaus narvas bus nepilnas. Elektros iškrova keliauja lengviausiu keliu, kuris nesant elektrai laidžiam stogui gali pasukti ir per automobilio saloną. Taigi, atsakymas į antraštėje iškeltą klausimą yra teigiamas – minkštas kabrioleto stogas nuo žaibų nesaugo taip gerai kaip metalinis.

Bet bijoti tikrai neverta, net jei esate vorų mėgėjas. Tikimybė, kad žaibas trenks į automobilį – nesvarbu, kokį – iš tikrųjų yra visai maža. Žaibus traukia aukšti, smailias atšakas ar viršūnes turintys objektai – medžiai, antenos ir, žinoma, žaibolaidžiai. Tikimybė, kad žaibas pasirinks jūsų žemą ir lygų automobilį yra visai menka. Be to, net jei vairuojate kabrioletą, žaibas greičiausiai kirstų metaliniam priekinio lango rėmui ir įsižemintų tiesiausiu keliu – palei kėbulą. Todėl nors teoriškai kabrioletai žaibuojant yra pavojingesni, jūsų tai neturėtų gąsdinti, nes skirtumas tarp skirtingos formos automobilių šiuo atžvilgiu yra visai menkas – visi jie žaibams yra neįdomūs.

Minkštas stogas nuo žaibų nesaugo taip gerai kaip metalinis. Bet kabrioletai žaibų netraukia labiau nei kiti automobiliai. (Grand Parc, Wikimedia(CC BY 2.0)

Beje, žaibams pažeidžiamesni ne tik kabrioletai, bet ir iš kompozitinių medžiagų pagaminti automobiliai. Vėlgi, tikimybė, kad žaibas trenks į automobilį yra visai menka, bet jei jau taip nutiks, metalinis kėbulas žmones apsaugos geriau.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia