Atvykę į degalinę užpildyti automobilio bako daug negalvojate – įstatote pistoletą ir nuspaudžiate rankenėlę. Gali žvalgytis aplink, galvoti apie kitos dienos darbus, kalbėtis su automobilio keleiviais – degalai vis tiek nepradės bėgti ant žemės. Tačiau kaip degalų įpylimo pistoletas žino, kada prisipildo jūsų mašinos degalų bakas?
Bendrą principą tikrai suprantate. Degalų lygis kyla tol, kol ima liesti pistoleto galą. Tuomet jis kažkaip tai pajaučia ir staiga nutraukia degalų tiekimą. Bet kaip jis tai pajaučia? Pasirodo, jokia elektronika šiame mechanizme nedalyvauja.
Rinkoje yra daug įvairių drėgmės ir vandens lygio jutiklių ir dauguma jų yra elektroniniai. Jie veikia dviejų elektrodų principu – juos pasiekęs vanduo uždaro elektros grandinę ir taip jutiklis supranta, kad skysčio lygis pasiekė numatytą ribą. Tačiau benzinas ir dyzelinas yra prasi elektros laidininkai, o ir dėl saugumo į pistoletus elektronikos montuoti nenorima. Todėl naudojamas visai kitas mechanizmas.
Tikriausiai esate kada pastebėję degalų pistoleto vamzdyje esantį mažą vamzdelį – būtent tai yra yra jutiklis, apie kurį kalbame. Šis vamzdelis yra nuvestas per visą pistoleto ilgį iki jo viršuje esančios lanksčios oro talpos, šiek tiek primenančios balioną. Ši talpa yra tiesiai prieš degalų pistoleto rankeną – ant ją dengiančio korpuso dažnai klijuojama reklama ar informacija apie degalus. Pistoleto viduje, maždaug po minėta oro talpa, degalai turi pratekėti susiaurėjimą, kuris sudaro Venturi efektą – šioje vietoje susidaro žemo slėgio zona. Dėl to per tą mažytį vamzdelį į vidų siurbiamas oras. Dalis šio oro pasišalina atgal į išorę kartu su degalais, o dalis palaiko pripūstą minėtą oro talpą pistoleto viršuje.
Galiausiai degalai pasiekia pistoleto galą ir oras nebegali patekti į tą mažą vamzdelį. Taigi, per jį į vidų plūsteli degalai. Jie išlygina slėgį pistoleto viduje, dingsta ta žemo slėgio zona ir oro talpa ištuštėja. Susitraukdama ji paleidžia vožtuvo sklendę ir degalų tiekimas yra nutraukiamas. Skamba šiek tiek per daug sudėtingai?
Paprasčiau?
Galima pabandyti šį procesą paaiškinti ir kiek paprasčiau ir trumpiau. Kai pilami degalai, pistolete susidaro žemas slėgis, kuris į vidų per mažą vamzdelį siurbia orą. Kai degalai pasiekia pistoleto galą, oras nebėra siurbiamas, todėl oro talpa viduje susitraukia ir uždaro vožtuvą.
Jei ir šis paaiškinimas nepadėjo, pažiūrėkite šį vaizdo įrašą
Degalų kolonėlės yra gana sudėtingi mechanizmai, tobulinti per ilgus dešimtmečius. Dabar degalų pistoletų žarnos yra apsaugotos net nuo neapsižiūrėjusių vairuotojų, kurie nori išvažiuoti iš degalinės neištraukę pistoleto – žarnos lengvai nutrūksta ant žemės nepapildamos per daug degalų. Patys pistoletai taip pat ilgai tobulėjo. Anksčiau naktimis už degalus nenorintys mokėti paaugliai tiesios ištuštindavo degalų žarnas – dabar to padaryti nebėra įmanoma. Pats mechanizmas yra gana sudėtingas, bet kartu ir patikimas.
Taip pat skaitykite:
10 įdomių faktų apie degalų taupymą;
Ar važiavimas paskui sunkvežimį ar autobusą padeda sutaupyti degalų?
Kuo ypatingos degalus taupančios padangos?
Kodėl skirtingi automobiliai degalų bako užpildymo angas turi skirtingose pusėse?
Kokį atstumą dar galima nuvažiuoti, kuomet degalų lygio rodyklė jau rodo nulį?