Laivas – tai negyvas objektas, vandeniu keliaujanti transporto priemonė. Kalbant apie daiktus anglų kalboje įprastai naudojamas įvardis it. Tačiau laivai kažkodėl vadinami moterišku įvardžiu she. Kodėl?

Laivus šampano buteliu tradiciškai krikštija moterys. (National Museum of the U.S. Navy, Wikimedia)

Laivininkystė turi labai gilias tradicijas – žmonės jau kelis tūkstančius metų keliauja vandeniu. Todėl nieko keisto, kad atsakymas į antraštėje iškeltą klausimą yra gana paprastas – tradicija. Dėl to laivai yra statomi, o ne gaminami, būtent dėl to daugelio mažųjų laivų vairai yra dešinėje pusėje. Tačiau ne viskas taip paprasta – įdomu pažiūrėti, kodėl anglų kalboje laivai buvo personifikuoti ir tapo moterimis.

Nors lietuvių kalboje daiktavardžiai įprastai turi moterišką arba vyrišką giminę, anglų kalboje to nėra. Pavyzdžiui, stalas neturi nei vyriškos, nei moteriškos giminės, todėl yra apibūdinamas įvardžiu it. Juo žymimi absoliučiai visi daiktai, įskaitant ir lėktuvus bei automobilius. Tačiau laivai apibūdinami kaip moterys – she. Ir tai svarbu pabrėžti – nėra taip, kad žodis laivas anglų kalboje turėtų moteriškąją giminę. Pats laivas yra apibūdinamas kaip moteris – kaip tikras žmogus.

Tokiuose laivuose jūreiviai dažnai be išlipimo į krantą praleisdavo kelis mėnesius. (Port of San Diego, Wikimedia(CC BY 2.0)

Ir tai nėra susiję su laivų vardais. Net ir apie vyrišku vardu pavadintą laivą kalbama kaip apie moterį. „Štai ir USS Gerald R. Ford – ji jau įplaukia į uostą“. Keista, tiesa?

Ne ką keisčiau tai, kad niekas nežino, kada ši tradicija susiformavo. Žinoma, kad laivai moterimis anglakalbėse ir Šiaurės Europos šalyse laikomi jau kelis šimtus metų – garsiausi pasaulio tyrinėtojai savo laivus apibūdindavo moteriškais įvardžiais. Bet kodėl? Pasirodo, šią tradiciją suformavo keli pagrindiniai faktoriai.

Lotynų kalboje žodis laivas yra moteriškos giminės daiktavardis

Anglų kalboje daiktavardžiai neturi giminių, o štai lotynų – turi. Lotyniškai laivas yra Navis ir tai yra moteriškos giminės daiktavardis. Kadangi žmonės laivais keliauja jau kelis tūkstančius metų, gali būti, kad ši tradicija yra kokios senos kalbos palikimas.

Motiniška apsauga

Laivai jūreiviams tapdavo pagrindiniais namais. Iš laivo buvo tikimasi apsaugos ir juo reikėjo labai atsakingai rūpintis. Todėl laivas buvo lyginamas su mama ir įvairiomis deivėmis. Kristupo Kolumbo laivas nešiojo La Santa Maria vardą – buvo pakrikštytas Mergelės Marijos vardu.

Vyriškos įgulos

Nors tai po truputį keičiasi, anksčiau praktiškai visi jūreiviai buvo vyrai. Per kelis mėnesius ar metus jūroje jie su laivu užmegzdavo ir emocinį ryšį. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, tam laikui tai buvo vienintelė jų gyvenimo moteris. Be to, vyrai visais laikais romantizavo jūrą ir viską kas su ja susiję. Taigi, ir laivai buvo personifikuojami, o vyrai jiems buvo linkę priskirti moterišką asmenybę. Tai matyti ir laivų puošyboje – senieji mediniai burlaiviai buvo dažniau dekoruojami moteriškomis figūromis.

Laivo priekį puošianti undinė. (Bahudhara, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Galiausiai, juk laivai visada buvo suasmeninami. Jie yra krikštijami, turi vardus ir yra unikalūs. Ilgą laiką gyvendami laivuose ir jais rūpindamiesi vyrai su jais sukurdavo stiprų emocinį prisirišimą ir tas it jiems tiesiog nebetiko.

Beje, Vokietijos Karinis jūrų laivynas laivus tradiciškai laiko vyrais. Tiesa, laikai keičiasi. Dabar vis daugiau laivybos kompanijų ir leidinių laivus apibūdina kaip negyvus daiktus.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia