Toyota yra vienas iš didžiausių automobilių gamintojų pasaulyje. Toyota automobiliai yra labai populiarūs ir mūsų šalyje – tikriausiai tokį vairuoja ir ne vienas šio straipsnio skaitytojas. Tačiau kaip Toyota markė gavo savo vardą? Juk jos įkūrėjo pavardė buvo ne Toyota, o Toyoda.

Automobilių markės dažnai vadinamos jų įkūrėjų vardais. Ferrari, Lamborghini, Mercedes-Benz, Honda, Ford, Koenigsegg, Peugeot ir daugybė kitų markių nešioja savo pradininkų pavardes. Toyota nėra išimtis. Na, beveik nėra. Mat kompanijos įkūrėjo pavardė buvo Toyoda ir būtent šis žodis puošė pirmąjį kompanijos automobilį.

Toyoda AA sedano replika. (Mytho88, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Viskas prasidėjo 1924 metais, kai inžinierius Sakichi Toyoda išrado automatines audimo stakles. Netrukus prasidėjo pramoninė jų gamyba. Šios staklės buvo itin pažangios, nes joms reikėjo visai nedaug priežiūros. Jei audimo procese įsiveldavo klaida (susiveldavo audžiamas pluoštas), mašina pati sustodavo, išvengdama tolesnių problemų. Taigi, nieko keisto, kad Toyodos išradimas sudomino užsienio investuotojus – 1929 metais britų kompanija Platt Brothers įsigijo Toyodos automatinių audimo staklių patentą. Taip Sakichi Toyoda susikūrė nemažą kapitalą, kurį galėjo skirti kitoms veikloms.

Sakichi Toyoda sūnus Kiichiro norėjo imtis automobilių gamybos. 1933 metais tam buvo skirta Toyoda staklių gamyklos divizija. Pasaulį išvydo pirmosios Toyoda transporto priemonės – lengvasis automobilis A1 ir sunkvežimis G1. Šeima nusprendė visiškai atskirti automobilių verslą, nes jis mažai kuo buvo susijęs su audimo staklėmis. 1937 metais įkurtas automobilių gamintojas Toyota. Taip, ne Toyoda, o Toyota.

Pirmasis kompanijos masinės gamybos automobilis vis dar nešiojo Toyoda vardą. (BsBsBs, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Pasikeitimas įvyko 1936 metų rudenį, netrukus po to, kai buvo pristatytas pirmasis markės masinės gamybos automobilis Standard Sedan AA Tuomet naujas automobilių gamintojas surengė konkursą logotipui sukurti. Jame dalyvavo 27 tūkstančiai skirtingų dizaino versijų. Nugalėtoju paskelbtas paprastas apskritime tradiciniu japonų skiemeniniu raštu katakana užrašytas kompanijos pavadinimas Toyoda (トヨダ). Tačiau Sakichi Toyoda žentas Rizaburo Toyoda pareiškė, kad jam labiau patinka Toyota, o ne Toyoda. Jis turėjo visą eilę argumentų, kodėl tai yra geresnis pavadinimas naujai automobilių markei.

Visų pirma, žodis toyoda japonų kalboje apibūdina derlingus ryžių laukus. Rizaburo Toyoda manė, kad taip pavadintas automobilių gamintojas automatiškai turės kaimiškų mašinų gamintojo įvaizdį. Be to, garsas t yra duslusis priebalsis, o d – skardusis. Taigi, Toyota skamba švelniau nei Toyoda. Galiausiai, norint katakana užrašyti vardą Toyota (トヨタ), reikia lygiai 8 teptuko potėpių, o skaičius 8 yra japonų kultūroje yra laikomas nešančiu sėkmę.

Žodis Toyoda užrašomas 10 potėpių, o Toyota – tik 8. (BsBsBs, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Taigi, nors pirmasis kompanijos masinės gamybos automobilis AA nešiojo Toyoda vardą, 1937 metais naujasis automobilių gamintojas jau oficialiai buvo žinomas kaip Toyota.

Toyota Tacoma pikapas su groteles puošiančiu markės pavadinimu. (Alexander Migl, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Rizaburo Toyoda savo pavardę gavo vesdamas pramonininko dukrą. Taigi, jis į visą šį klausimą galėjo žiūrėti racionaliau, be emocinio prisirišimo prie šeimos pavardės. Taip pasaulį išvydo automobilių gamintojas, kuris labai sėkmingai gyvuoja iki šiol.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia