Žmonija neatsisveikins su ginklais. Galbūt tai skamba kaip siaubingas pesimizmas, bet taikos nebus. Žmonės ir toliau vystys vis sudėtingesnius ir vis efektyvesnius ginklus. Ir juos bandys. Ar esate girdėję apie tai, kad nauji ginklai kartais bandomi su tikrais žmonių kūnais? Ar tai tiesa?
Daug kam tai gali būti nepatogi ar net šlykšti tema – tiek ginklai, tiek negyvų žmonių kūnai. Tačiau tiek vienas, tiek kitas yra mūsų realybės dalis ir galime apie tai pasikalbėti kaip apie įdomų faktą. Kaip Nodum.lt įprasta.
Žmonių lavonai naudojami patiems įvairiausiems tikslams. Tai, kad medicinos studentai mokosi iš tikrų žmonių kūnų, yra plačiai žinomas faktas, bet ar žinote, kad žmonių kūnai naudojami ir saugumo bandymams? Pavyzdžiui, automobilių saugumo bandymuose kartais naudojami tikri žmonių lavonai. Šiais laikais juos beveik visiškai pakeitė specialūs muliažai, imituojantys žmogaus kūną, bet jie nėra tobuli. Juk žmonių kūnų būna labai įvairių ir visus juos imituoti serijinės gamybos manekenais yra neįmanoma.
Žmogaus kūną geriausiai imituoja žmogaus kūnas. Kad ir negyvas. Štai 2011 metais Ford pristatė prisipučiančius saugos diržus (na, oro pagalvę, integruotą į saugos diržą) ir neslėpė, kad jie buvo sukurti per bandymus su tikrais lavonais.
Kartais su lavonais išbandomos ir įvairios saugumo priemonės, įskaitant šalmus. Tiesa, dabar tam yra ir daug pigesnių dirbtinių modelių, turinčių integruotus sensorius. Žmogaus kūno naudojimas bandymuose nėra pigus.
Žmonių lavonai naudojami ir kitiems tyrimams, kurie padeda, pavyzdžiui, gerinti kriminalistikos metodus. Dabar kai aptinkamas stipriai suiręs žmogaus kūnas, ekspertai gali apytiksliai nustatyti mirties laiką – tam skirti metodai buvo ištobulinti per bandymus su lavonais. Bandymai su tikrais kūnais padeda ruoštis ir naujoms chirurginėms operacijoms – daug tų įspūdingų gyvybes gelbstinčių transplantacijos metodų buvo pirmiausia ištestuoti su negyvais bandymų subjektais. Apskritai, medicinos moksle tikri žmonių kūnai yra labai svarbūs.
Šį sąrašą būtų galima tęsti. Daugelis bandymų jame turėtų padėti žmonėms išvengti traumų, pasveikti, išsiaiškinti nusikaltimus. Ir nors karinių pajėgų atliekami bandymai yra daug labiau kontroversiški, jų tikslai yra panašūs – gerinti apsaugos priemones.
Karinės pajėgos, ypač didžiausių šalių, kur ginkluotės pramonė yra labai stipri, bandymams irgi naudoja negyvų žmonių kūnus. Bet nauji ginklai nėra bandomi su lavonais, nes nėra prasmės to daryti. Inžinieriai ir taip žino, kad volframo šratai, kulkos ir sprogimai yra mirtini. Tokie bandymai kaskart sukeltų skandalą ir nieko naujo neatskleistų. Todėl nors ginkluotės bandymų su tikrais žmonių kūnais istoriškai yra buvę, dažniau tokiais metodais testuojamos karių apsaugos priemonės. Kai žmogus ar jo artimieji sutinka po mirties paaukoti kūną mokslui, jis gali atsidurti ne laboratorijoje, o poligone. Įprastai tam reikalingi specialūs sutikimai, bet būna įvairių istorijų.
2013 metais Arizonos gyventojas Jimas norėjo paaukoti savo mamos kūną Alzheimerio ligos tyrimams ir anketoje pažymėjo, kad jis negali būti skirtas nemedicininiams bandymams. Tačiau jo mama vis tiek buvo susprogdinta tiriant žalą, kurią kūnui padaro šalia kelio palikti sprogstamieji užtaisai. Tuose bandymuose buvo bent 20 žmonių kūnų. Ir nors Jimo mamos kūno ten neturėjo būti, šis skandalas visiems priminė, kad ginkluotosios pajėgos (ir ne tik JAV) savo bandymuose naudoja lavonus.
Lavonai naudojami neperšaunamų liemenių, balistinių šalmų ir net batų bandymuose (tikrinama, kurie batai geriausiai atlaiko minų sprogimus). Taip įsitikinama, kad asmeninės apsaugos priemonės veikia. Yra nustatyti etikos standartai, su tokiais bandymais susijusios organizacijos ir verslai žada skaidrumą ir pagarbą, bet tai visada bus kontroversiška tema. Ypač po to, kai žiniasklaidą pasiekia šiurpios istorijos apie apgaulę, neatsargumą ir aplaidumą tvarkantis su paaukotais kūnais. Bet, kita vertus, kūnų naudojimas automobilių saugumo bandymuose irgi yra kontroversiškas, todėl tai nėra susiję tik su karyba.
Taigi, bent jau dabar, šiais laikais, nauji ginklai nėra bandomi su tikrais negyvų žmonių kūnais. Bent jau nėra pranešimų apie tai. Tačiau galingiausios karinės pajėgos bandymų su lavonais neatsisako. Tik jie skirti ieškoti būdų, kaip geriau apsaugoti savo karius.