Nemaža dalis kišeninių, medžioklinių ir kitų peilių geležčių prie pat rankenos turi pastebimą apvalų rantą. Tas įpjovimas tarsi vizualiai žymi aštrios briaunos pradžią, bet kam jis reikalingas?

Kai kurių durklų geležtės turi gilius griovelius, kurie, priešingai nei kartais sakoma, nėra skirti kraujui. Na, o rantą ašmenų pradžioje turi ne tik rimti medžiokliniai peiliai, bet ir visai maži kišeniniai peiliukai – kartais ir tokie maži, kad juos netgi galima pasiimti į lėktuvą.

Štai kaip atrodo ta įpjova peilio geležtėje, apie kurią ir yra šis straipsnis:

Dažnas peilis ašmenų pradžioje turi tokį įpjovimą.

Kai kuriuose peiliuose ši įpjova yra gilesnė, kituose – ne tokia gili, o nemažai peilių jos apskritai neturi. Pavyzdžiui, virtuviniai peiliai įprastai turi gražius ir lygius ašmenis. Apskritai, peiliai su labai masyviomis geležtėmis tokio įpjovimo dažniau neturi. Kam jis skirtas?

Tai – galandimo įpjova/rantas. Tai yra mažytis pusapvalis įpjovimas žymintis aštrios briaunos pradžią ir padedantis galandant ašmenis. Jis įprastai suformuojamas tada, kai dėl geležtės ar rankenos formos prie ašmenų yra status vidinis kampas. Paprasta įpjova tiesiog palengvina galandimą, nes prieiti prie to vidinio kampo nėra lengva, ypač naudojant elektrinius galandimo įrankius. Kadangi toje vietoje tiesiog nėra ašmenų, nėra ir ko galąsti, todėl netyčia nežalojama, nedeformuojama neaštri geležtės dalis.

Šis mažytis įpjovimas padeda galandant peilį. (Nicklasodh, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Galandimo rantas yra reikalingas, kai peilio įkotė (geležtės dalis rankenoje) toje vietoje yra labai stora. Jei įpjovos nebūtų, tą mažyti kampą būtų sunku pagaląsti netyčia be reikalo nedilinant ir pjovimui neskirto įkotės plieno. Nepatyręs naudotojas vis tiek bandytų pagaląsti tą ašmenų kampą ir deformuotų geležtę, arba paliktų tą vietą negaląstą – abu variantai turėtų neigiamos įtakos peilio estetikai.

Kodėl tokias įpjovas turi ne visi peiliai? Na, ne visų jų forma to reikalauja – jei ašmenų pradžioje nėra tokio vidinio kampo rantas ten nėra reikalingas. Be to, kai kuriems žmonėms tokios įpjovos nepatinka, nes kartais už jų gali kliūti kokia pjaunama medžiaga, ten gali strigti apdorojamas maistas ar plovimui naudojama kempinėlė. Galandimo rantas nėra būtinas – tik šiek tiek padeda nesudarkyti peilio išvaizdos.

Kartais vietoje tos mažytės įpjovos yra daug didesnė, į kurią labai patogiai gula pirštas:

Kai įpjova yra tokio dydžio, ji leidžia sugriebti peilį už geležtės delikatiems darbams. (James Case, Wikimedia (CC BY 2.0)

Tai ir yra vieta pirštui, bet šios peilio dizaino detalės funkcija yra daug lengviau suprantama – ji leidžia sugriebti geležtę, įgyjant šiek tiek geresnę peilio kontrolę. Tai svarbu detaliems, tikslumo ir atsargumo reikalaujantiems darbams.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia