NATO šalys pasikliauja vos keliais šiuolaikiniais pagrindiniais kovos tankais. JAV naudoja M1 Abrams, Jungtinės Karalystė – Challenger 2, italai – C1 Ariete, daugybė šalių naudoja vokiškus Leopard 2 tankus. O štai prancūzai naudoja savo Leclerc. Kuo ypatingas šis tankas?

Šiame straipsnyje greitai perbėgsime įdomiausias Leclerc tanko charakteristikas. Tai yra palyginti retas pagrindinis kovos tankas – daug retesnis nei M1 Abrams ar Leopard 2. Bet Leclerc vis tiek yra svarbi šarvuotųjų NATO pajėgų dalis. Beje, ar žinote, kas yra pagrindinis kovos tankas? O kokiu atstumu tankai gali naikinti taikinius?

Prancūzų pagrindinis kovos tankas Leclerc. (Staff Sgt. Kathleen Polanco; 7th Army Training Command, Wikimedia)

Gimęs per ginčus

Prieš Leclerc Prancūzija naudojo AMX-30 tanką. Į tarnybą jis priimtas dar 1966 metais, bet gana anksti pradėta kalbėti apie jo trūkumus, lyginant jo ir potencialių priešininkų iš rytų galimybes. Prancūzija turėjo kelis pasirinkimus, ką daryti, kad kitas tankas būtų geriau pasiruošęs ateities konfliktų iššūkiams.

1980 metais Vokietija ir Prancūzija pasirašė ketinimų memorandumą apie naują bendrą pagrindinį kovos tanką. Prancūzija jį ketino vadinti Napoléon I, Vokietija – Kampfpanzer III. Tačiau jau 1982 metais šie planai buvo nurašyti, nes šalys negalėjo sutarti dėl bendrų reikalavimų. Tuo metu Vokietija jau gamino Leopard 2, todėl naujas projektas jiems nebuvo didžiausias prioritetas, o štai Prancūzija liko be naujo tanko. Paryžius svarstė galimybę pirkti Leopard 2, M1 Abrams ar Merkava, bet galiausiai nusprendė kurti savo prancūzišką tanką.

NATO mastais, Leclerc nėra svarbiausias tankas. (RAMA, Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

1983 metais prasidėjo naujo tanko projektavimas. 1986 metais pradėti gaminti pirmieji Leclerc prototipai. 1990 metais prasidėjo Leclerc gamyba, kuri tęsėsi iki 2007-ųjų. Juos naudoja Prancūzija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Jordanija.

Leclerc vardas

Leclerc tankas gavo maršalo Philippe Leclerc de Hauteclocque vardą. Šis žmogus Antrojo pasaulinio karo metais vadovavo Laisvosios Prancūzijos pajėgų 2-ajai šarvuotajai divizijai. Maršalas Leclercas yra savotiška prancūzų šarvuotųjų pajėgų legenda, apie jo taktikas kariūnai mokosi iki šiol. Maršalu jis, beje, tapo jau po mirties.

Generolas Leclercas (kairėje, pasirėmęs lazdele) kalbasi su savo vyrais. (Wikimedia)

Lengvesnis už kitus

Prancūzija siekė, kad Leclerc būtų kiek įmanoma lengvesnis, bet ne įgulos apsaugos sąskaita. Paruoštas mūšiui Leclerc sveria 56-57 tonas – tai vienas geriausių rodiklių vakarietiškiems tankams. Šio tanko korpusas ir bokštelis yra suvirinti iš 30-50 mm storio plieno plokščių, viskas papildomai pridengta keičiamais kompozitinių šarvų moduliais. Teigiama, kad jautriausios Leclerc vietos yra labai gerai uždengtos nuo 30 mm šarvamušės amunicijos, taip pat tokių nuo peties paleidžiamų granatsvaidžių kaip RPG-7.

Bet šarvų stiprumas išbandomas mūšiuose. Leclerc buvo dislokuoti Kosove, Libane, bet aktyviose kovose dalyvavo tik nuo 2015 metų Jemene. Jungtiniai Arabų Emyratai dislokavo net 70 tankų. Keli jų buvo apgadinti prieštankinių minų, RPG šūvių, bet nė vienas nebuvo sunaikintas. Sovietinė raketa Konkurs pražudė vieno Leclerc vairuotoją, tačiau tankas nebuvo visiškai sunaikintas. Apskritai, Leclerc apsauga vertinama neblogai, ypač tarp kitų trečios kartos pagrindinių kovos tankų.

Leclerc yra gana lengvas ir galingas, todėl pasižymi puikiu manevringumu. (Daniel Steger, Wikimedia (CC BY-SA 2.5)

Du varikliai

Standartinio Leclerc tanko gale – 16,5 litrų V8, išvystantis apie 1118 kW galią. To pakanka, kad Leclerc kelyje įsibėgėtų iki 71 km/val. Tiesa, kariai pasakoja, kad bandymų metu Leclerc priartėja prie 80 km/val. greičio, nors gamintojas tokios galimybes ir nenurodo. Jei tai bent iš dalies tiesa, Leclerc yra greitesnis už M1 Abrams, Leopard 2, Challenger 2 ir praktiškai visus kitus modernius pagrindinius kovos tankus. Iki 32 km/val. Leclerc įsibėgėja per 5-5,5 sekundes – pagal šį rodiklį jis tikrai yra vienas greičiausių modernių tankų pasaulyje. Važiuodamas atbulas Leclerc įsibėgėja iki 35 km/val.

Kodėl sakome, kad prancūzų Leclerc turi du variklius? Šalia stūmoklinio V8 yra ir dujų turbinos variklis, kuris įprastai funkcionuoja kaip turbokompresorius, bet gali veikti ir kaip nepriklausomas papildomas generatorius, kai variklis yra išjungtas. Tuomet turbina tiekia energiją tanko sistemos.

Leclerc kelyje. Šis tankas turi hidraulinę-pneumatinę važiuoklę (7th Army Training Command, Wikimedia (CC BY 2.0)

Leclerc išmetamosios dujos yra aušinamos, kad tanką būtų sunkiau pastebėti termovizoriais. Be to, prancūzai rašo, kad Leclerc variklis veikia labai tyliai, o visa tai padeda tankui išgyventi, ypač veikiant naktį.

Tiesa, Jungtiniams Arabų Emyratams skirti Leclerc turi vokišką 27,3 litrų MTU V12 variklį ir yra šiek tiek kitokie. JAE skirti tankai vadinama tropikalizuotais, nors ir standartinis Leclerc gali veikti karšto klimato sąlygomis.

Trys žmonės, trys ginklai

Leclerc išsiverčia su 3 žmonių įgula, kai tokiems tankams kaip Leopard 2, M1A2 Abrams ir Challenger 2 reikia keturių karių. Tai – automatinės pabūklo užtaisymo sistemos suteikiamas privalumas. Bandymuose Leclerc įrodė, kad per minutę gali paleisti 9 pabūklo šūvius – Leopard 2A5 demonstruoja panašų greitį, o štai M1A2 Abrams ir Challenger 2E yra vos lėtesni.

Pagrindinis Leclerc ginklas – lygiavamzdis 120 mm pabūklas, galintis naudoti standartinę NATO amuniciją. Kitaip tariant, Leclerc gali dalintis sviediniais su Leopard 2, M1 Abrams ir kitais tankais (bet ne Challenger 2, nes jis turi graižtvinį pabūklą). Leclerc pabūklas turi kiek ilgesnį vamzdį nei daugelis tankų, todėl sviediniai ginklą palieka didesniu greičiu. Leclerc, kaip pastebėsite, neturi įprasto dūmsiurbio – dūmai po šūvio išstumiami, nes kabinoje palaikomas aukštesnis slėgis. Leclerc dėtuvėje gali laikyti 22 sviedinius, dar 18 telpa atskiroje saugykloje.

Leclerc tanko ginklai – 120 mm lygiavamzdis pabūklas, 12,7 mm ir 7,62 mm kulkosvaidžiai. (Daniel Steger, Wikimedia (CC BY-SA 2.5)

Šalia pabūklo Leclerc turi 12,7 mm kulkosvaidį. Dar vienas kulkosvaidis, šis jau 7,62 mm, gali būti sumontuotas bokštelyje.

Tik trys naudotojai?

Leclerc tankas buvo gaminamas 1990-2007 metais. Iš viso pagaminti 862 tokie tankai. Prancūzija turi 406 – 222 yra aktyvioje tarnyboje, 184 – saugyklose. Jungtiniai Arabų Emyratai turi 354 Leclerc tankus. Dar 80 jų turi Jordanija – juos padovanojo JAE.

Teigiama, kad nors Leclerc gamyba buvo nutraukta 2007 metais, Nexter kompanija turi galimybių ją atnaujinti, jei to reikėtų. Tik kažin, ar prireiks, nes Vokietijos Leopard 2 yra tiesiog daug paklausesnis tankas, kuris buvo atnaujintas daug daugiau kartų.

Leclerc pratybose. Tas iškilęs daiktas bokštelio dešinėje – vado apžvalgos sistema. (7th Army Training Command from Grafenwoehr, Wikimedia (CC BY 2.0)

Po 2022-ųjų Rusijos invazijos į Ukrainą, laisvasis pasaulis susivienijo ir po ilgų svarstymų suteikė Ukrainai ir vakarietiškų tankų – Leopard 1 ir 2, Challenger 2 ir M1 Abrams. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė, kad svarsto Leclerc tankų perdavimą Ukrainai, bet greičiausiai to neprireiks, nes Leopard 2 ir Abrams tankų (vadinasi, ir atsarginių dalių bei mokymų pajėgumų jiems) tiesiog yra daug daugiau.

Ateitis – Leclerc XLR

Leclerc yra trečios kartos pagrindinis kovos tankas. Kitaip tariant, jis sensta. Tačiau Prancūzija neketina kurti naujo tanko. Vietoje to, Leclerc bus modernizuojami, kad pasiektų ketvirtos kartos standartą.

Kaip atrodys Leclerc XLR. (Robinsauveur, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Leclerc XLR turės papildomus šarvus, įskaitant ir dengiančius variklio skyrių, o ant bokštelio montuojamas 7,62 mm kulkosvaidis taps valdomu per atstumą. Dar svarbiau tai, kad Leclerc XLR gaus visiškai naują elektroninės įrangos paketą – viskas nuo navigacijos ir komunikacijų iki misijų valdymo ir naktinio matymo įrangos bus atnaujinta.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia