Kibiras yra vienas iš tų įrankių, kurį tikriausiai rastume kiekviename name. Priešgaisriniai kibirai yra kur kas retesni, bet vis dar sutinkami įvairiuose garažuose, sandėliukuose, senų namų gatvėse ar kituose objektuose, kuriuose nėra kam prižiūrėti modernių gesintuvų. Tik kodėl priešgaisriniai kibirai neturi lygaus dugno?

Daiktų formą nulemia įvairios priežastys. Kartais tai – estetikos paieškos, kartais – funkciniai sprendimai, o kartais – tiesiog gamybos optimizavimas. Ar žinote, kodėl staliaus pieštukas pasižymi stačiakampio formos pjūviu? Ir kodėl durklai bei kardai turi tą ilgą griovelį abejose pusėse?

Iš tikrųjų, šiais laikais priešgaisriniai kibirai yra tokie reti, kad dalis šio straipsnio skaitytojų galbūt net nėra matę tokio daikto. Juos galima pamatyti kai kuriuose rečiau naudojamuose sandėliuose, bet dažnai jie kabinami ir istorinių namų gatvelėse. Ne visi priešgaisriniai kibirai yra apversto kūgio formos, bet būtent tokie kibirai dažnai matomi buvusiose Rytų Bloko šalyse:

Stendas su rankiniais ugnies gesinimo įrankiais Rusijoje. (Sergeev Pavel, Wikimedia (CC BY 3.0)

Tas kūgis – tai apverstas priešgaisrinis kibiras. Pastatyti jo ant žemės, aišku, nepavyktų, todėl ta forma atrodo kaip labai nepraktiškas dizainas. Ypač turint omenyje, kad aplink yra tiek daug paprastų plokščiadugnių kibirų, kurie lygiai taip pat galėtų būti ir būtų pasitelkti gaisro gesinimui. Bet iš tikrųjų, apversto kūgio forma priešgaisriniams kibirams gali būti visai naudinga.

Plokščias dugnas gaisre nereikalingas

Plokščias dugnas leidžia pilną kibirą stabiliai pastatyti ant žemės ir kasdieniuose darbuose tai yra labai svarbu. Tačiau priešgaisriniai kibirai nėra sukurti stovėti ant žemės – gesinant gaisrą toks kibiras visada būtų aktyviai naudojamas arba būtų perduodamas iš rankų į rankas. Stovėti pastatytam tokiam įrankiui tiesiog nereikia. Nors patys seniausi ugnies kibirai dažnai buvo pastatomi – 19-ame amžiuje jie dažnai gaminti iš dažytos odos.

Priešgaisrinis kibiras yra skirtas greitam vandens ar smėlio pasėmimui ir išpylimui. Tikriausiai įsivaizduojate, kaip atrodo gaisro gesinimas kibiru – viena ranka laikoma kibiro rankena, kita pagriebiamas dugnas ir staigiu judesiu vanduo metamas ugnies kryptimi. Kibirą su siauru, smailiu dugnu lengviau pagriebti išpylimui, net su storomis pirštinėmis. Tą apversto kūgio smailę lengviau sugriebti nei nedidelę atbrailą, kurią turi įprasti kibirai.

Priešgaisriniai kibirai Anglijoje. Rankena ant dugno padeda naudoti tokį kibirą su storomis pirštinėmis. (Obscurasky, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Tai patvirtina ir faktas, kad kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje) tradiciniai priešgaisriniai kibirai dažnai turi ant dugno pritvirtintas rankenas. Tokie kibirai irgi negali stovėti, bet juos lengva naudoti pagal paskirtį net užsivilkus storas pirštines.

Žmonės sako, kad vanduo iš kibiro su išgaubtu dugnu išskrieja stipresne čiurkšle, bet greičiausiai tai nėra tiesa. Daug priešgaisrinių kibirų turi plokščią dugną. Tiesa, jie dažnai turi platesnę dugną juosiančią briauną, kuri vis tiek padeda žmonėms su pirštinėmis.

Šie priešgaisriniai kibirai neturi išgaubto dugno ar papildomos rankenos. Vietoje to jie turi aukštą dugno briauną, kurią lengva pagriebti. (Rob Mitchell, Wikimedia)

Reikia paminėti ir tai, kad paprasti praktiški įrankiai turi savybę išsivaikščioti. Negi eisi ieškoti kibiro kitame sandėlio gale, kai ant sienos kabo lygiai toks pat, tik raudonas kibiras? Priešgaisrinių kibirų nepraktiškumas kasdienėje veikloje padeda užtikrinti, kad jie liks savo vietoje. Nors skamba kaip pokštas, tai iš tikrųjų yra priežastis, kodėl priešgaisriniai kibirai dažnai neturi plokščio dugno.

Nuotraukoje žemiau – seni amerikietiški priešgaisriniai kibirai su išgaubtais dugnais. Jie neturi nei rankenų ant dugno, nei ryškios smailės. Tačiau ryškus užrašas ant šono skelbia, kad šiuos įrankius galima naudoti tik gaisro gesinimui. Akivaizdu, kad išgaubtas dugnas šiems įrankiams reikalingas tik tam, kad jie nebūtų pasiskolinti paprastiems darbams.

Seni priešgaisriniai kibirai JAV. Baltomis raidėmis pažymėta, kad kibirą galima naudoti tik gaisro atveju. (HarshLight, Wikimedia (CC BY 2.0)

Priešgaisrinis kibiras su išgaubtais dugnais yra 20 amžiaus išradimas ir šis dizainas paplito ne visur. Daug kur priešgaisriniai kibirai yra žymimi raudona spalva, bet neturi jokių kitų ypatingų bruožų. Vakaruose – ypač Anglijoje ir JAV – priešgaisriniai kibirai dažniausiai turi išgaubtą, bet ne smailų dugną. O štai buvusiose Rytų Bloko šalyse dažni apversto kūgio formos priešgaisriniai kibirai.

Įprastas skardinis kibiras yra pagamintas iš mažiausiai trijų skirtingų detalių (dugno, šonų ir rankenos). Tuo tarpu kūgį galima susukti iš vienos skardos skiautės, o prikabinus rankeną gaunamas priešgaisrinis kibiras. Tai palengvina ir atpigina gamybą, o retai naudojamiems įrankiams tai yra svarbu.

Labai senas priešgaisrinis kibiras Ukrainoje. Galima pamatyti, kaip paprastai jis pagamintas. (Хрампукл, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Galiausiai, tas smailus kibiro dugnas gali būti panaudotas praktiškai. Pavyzdžiui, ledui pramušti, kokiam automobilio langui išdaužti ar drėgno smėlio krūvai išpurenti.

Žinoma, šiais laikais priešgaisriniai kibirai yra reti, bet jie vis dar yra naudojami. Ypač ten, kur nėra kam sekti gesintuvų galiojimo laiko.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia