Kartais ant aukštos įtampos linijų galima pastebėti dideles plastikines sferas. Tiesa, ne Lietuvoje, tačiau keliaudami tikriausiai jas esate pastebėję. Kam skirti šie rutuliai?

Tai, kad Lietuvoje ant aukštos įtampos laidų ar kitų elektros energijos perdavimo linijų tokių rutulių nėra, yra paprasčiausias atsitiktinumas. Juos galima pamatyti daugelyje Europos šalių, Kanadoje, Brazilijoje, Izraelyje, Katare, Kinijoje ir kitose šalyse. Tai – laidų žymekliai.

Taip, supratote teisingai – šie plastikiniai rutuliai neatlieka jokios kitos funkcijos, išskyrus linijų matomumo gerinimą. Tiesą sakant, panašūs rutuliai žymi ir įvairius lynus, skirtus įvairioms konstrukcijoms prilaikyti.

Aukštai kabantys laidai jums gali atrodyti nepavojingi, bet lėktuvų pilotams jie yra sunkiai pastebimi. (Lionel Allorge, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Nors aukštos įtampos laidai yra palyginti stori, iš toliau juos vis tiek sunku pastebėti, ypač apniukusią dieną ar kai saulė tiesiog akina. Tai gali kelti problemų, ypač jei tokios linijos eina virš aktyviai laivybai naudojamų upių ar šalia aerodromų. Pastebėti oranžinį rutulį lengviau nei paprastą kabelį.

Paprastas plastikinis žymeklis. (Adl252, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Tiesa, naudojami ne tik rutuliai – žymekliai būna įvairių formų. Aišku, geriausia rinktis ryškiai raudonos ar oranžinės spalvos rutulius, nes jie ne taip lengvai susilieja su dangaus ar gamtos peizažu.

Ryškiaspalviai žymekliai padeda ne tik ten, kur skraido mažesni lėktuvai, bet ir virš vandens, kuriame dažnai plaukioja jachtos, virš kelių, kur važinėja didelė technika, ir kitose vietose. (Richard Mc Neil, Wikimedia(CC BY 3.0)

Saugumą galima ir dar labiau pagerinti pasitelkus šviečiančius žymeklius. Šviečiantys viršžeminių elektros perdavimo linijų žymekliai, dažnai žymimi Balisor ženklu, yra dar retesni ir brangesni. Jie yra įdomūs tuo, kad naudoja tomis pačiomis linijomis perduodamą energiją.

Šviečiantys aukštos įtampos linijų žymekliai Prancūzijoje. (DC2bis, Wikimedia(CC BY 3.0)

Balisor sistemą sudaro aukštos įtampos laidui lygiagretus, bet izoliuotas antrinis laidininkas bei neoninė lempa. Elektrinio lauko, į kurį patenka antrinis laidininkas, energijos pakanka neoninei lempai įžiebti.

Balisor sistemos schema. (Jérôme BLUM, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Taigi, kai kitą kartą keliaudami ant laidų pamatysite tokius daiktus, žinokite, kad tai – žymekliai, padedantys lėktuvų pilotams ir didesnės technikos operatoriams pamatyti pavojingas energijos perdavimo linijas.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia