Dar visai neseniai daugelis žmonių naudojosi lauko tualetais. Mažas, bet labai svarbus pastatas anksčiau stovėjo kiekvienos sodybos teritorijoje. Ir, nors lauko tualetų architektūra buvo pragmatiškai paprasta, kartais jie turėdavo įdomią savybę – širdelės, rombo ar mėnulio formos išpjovą duryse. Kodėl naudoti būtent tokie simboliai?

Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad forminės išpjovos dažniau sutinkamos į vakarus nuo Lietuvos. Vakarų Europoje ir ypač Skandinavijoje lauko tualetai dažnai puošti širdelės, o JAV – mėnulio formos išpjovomis. Mūsų kraštuose dažniau sutiksime rombą, paprastą kvadratą ar trikampį.

Iš tikrųjų, visos šios išpjovos atlikdavo tą pačią funkciją – ta skylė buvo skirta ventiliacijai. Tie, kam yra tekę naudotis lauko tualetu, žino, kad ventiliacija jiems yra būtina. Dauguma tualetų anksčiau neturėjo jokios forminės išpjovos, tačiau kur nors palubėje vis tiek būdavo paliekamos angos ventiliacijai. Skylės duryse privalumas tas, kad pro ją taip pat patenka ir šiek tiek šviesos – juk langų tualetai, žinoma, neturi. Na, o naktį ta skylė pati šviečia, pranešdama, kad viduje yra naudotojas su žibintuvėliu ar žvake.

Širdelė – dažna lauko tualetų durų dekoracija. (Krzysztof Dudzik, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Taigi, skylė duryse yra reikalinga, tačiau kodėl ji dažnai pasižymi būtent širdelės, rombo ar jauno mėnulio forma?

Rombo pasirinkimą paaiškinti lengviausia. Tai – lengvai išpjaunama forma, suderinanti vyrams ir moterims skirtų tualetų simbolius (apverstą ir tiesiai stovintį trikampį). Tuo tarpu jauno mėnulio formos išpjovos kilmė nėra tokia aiški.

Rombo formos išpjova virš lenkiško tualeto durų. (Wikimedia)

Mėnulio forma kadaise buvo laikoma vienu iš moteriškų simbolių. Taigi, internete nesunku rasti paaiškinimą, kad kadaise vyrai ir moterys naudojosi skirtingais lauko tualetais. Su laiku vyrai ėmė vis dažniau eiti į moterų tualetus, nes jie įprastai būdavo švaresni. Taigi, ilgainiui mėnulis tapo ne tik moterų, o universaliu tualeto simboliu. Bent jau taip kalbama, tačiau tai nėra tiesa – vienu lauko tualetu iš tikrųjų turėjo naudotis visa šeima.

Tradicinė mėnulio formos išpjova amerikietiško lauko tualeto duryse. (Billy Hathorn, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Kur kas labiau tikėtina versija, jog mėnulio formos išpjovas lauko tualetų duryse išpopuliarino 20 amžiaus vidurio komiksai ir vesternai. Senuose filmuose tualetų durys mėnuliu puoštos gerokai dažniau nei realybėje. Tai padėjo vizualiai atskirti lauko tualetus nuo kitu juodai-baltų pastatų. Iš kino teatrų šis motyvas persikėlė į animacinius filmus ir netrukus žmonės didžiojoje JAV dalyje būtent taip dekoravo savo išvietes.  Šią versiją patvirtina tai, jog išlikę 20 amžiaus pradžios tualetai tokių išpjovų duryse neturi – jos iš tikrųjų paplito tik amžiaus viduryje.

Mėnulio ir širdelės simboliai tualeto duris puošia ne nuo pačių seniausių laikų – ši tradicija paplito tik 20 amžiuje. (Atsme, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Kodėl mėnulis? Kas dabar pasakys. Tačiau yra versijų, jog tai yra susiję su užpakalio rodymu – šis veiksmas angliškai vadinamas mooning (moon – mėnulis). Taigi, pagal šią nepatvirtintą versiją, mėnulis žymi namelį, kuriame žmonės yra pliku užpakaliu. Įdomu tai, kad panašiai aiškinama ir širdelės formos išpjovos kilmė.

Širdutės formos išpjova yra populiaresnė Skandinavijoje ir Vakarų Europoje. (R-E-AL, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Širdelės formos išpjovos dažniau puošia Švedijos, Danijos, Vokietijos ir kitų Europos šalių lauko tualetų duris. Vėlgi, niekas negali pasakyti, kodėl paplito toks simbolis. Manoma, kad širdis naudota kaip humoristinis kontrastas – meilę simbolizuojantis simbolis panaudotas išvietės dekorui. Gali būti, kad taip bandyta suteikia kviečiančio mielumo šiam buitiškai paprastam pastatui. Kita vertus, švedai kartais juokauja, kad pati širdelė yra tik apverstas užpakalio kontūras.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia