Jei daug keliaujate, tikriausiai teko skristi ir ypatingai trumpais reisais. Kai kurie populiarūs skrydžiai netrunka nei valandos – daugiau laiko tenka praleisti oro uostuose. Visgi, pasaulyje yra ir kur kas trumpesnių skrydžių maršrutų. Kiek jie trunka? Kodėl susisiekimas lėktuvais apskritai nėra pats tinkamiausias trumpiems atstumams? Kodėl visgi šie skrydžiai yra vykdomi?

Apie ilgiausius skrydžius kalbama dažnai. Pavyzdžiui, visai neseniai ilgiausiu pasaulyje komerciniu skrydžiu pripažintas reisas iš Dohos į Oklandą. Atstumas tarp šių miestų siekia daugiau nei 14,5 tūkst. kilometrų, o skrydis trunka apie 16 valandų. Praleisti tiek laiko ore daugeliui atrodo kaip tikra kankynė, bet guodžia bent jau faktas, kad „Qatar Airways“ garsėja savo teikiamų paslaugų kokybe ir keliautojai šiomis oro linijomis yra labai patenkinti.

Šio straipsnio rašymo metu bilietas skrydžiui iš Dohos į Oklandą kainuoja apie 630 eurų (išskrendant birželio 1 d.). Bilietas skrydžiui atgal yra nežymiai pigesnis, tačiau skristi teks net 17 valandų ir 40 minučių. Viena vertus, lėktuve tiek išsėdėti tikrai patiks ne visiems, bet juk daugeliui žmonių tai – greičiausias būdas patekti į didžiausią Naujosios Zelandijos miestą.

Bet straipsnis ne apie tai. Nors ypatingai ilgi skrydžiai gali būti įdomūs ir į tolimus kraštus keliaujantiems žmonėms yra gana patogūs, itin trumpi skrydžiai mums yra įdomesni. Bet prieš ieškodami trumpiausio skrydžio turime apsibrėžti kategorijas. Šis skrydis privalo būti komercinis, vežti keleivius ir būti vykdomas reguliariai. Kitaip trumpiausiu skrydžiu reikėtų laikyti kokio mažo lėktuvėlio šoktelėjimą į viršų ir nusileidimą atgal ant to paties tako.

„Pilatus Britten-Norman BN2B-26 Islander“ lėktuvai puikiai tinka trumpiausiam keleiviniam komerciniam skrydžiui pasaulyje (Mark Longair, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Aviacijos bendrovės dažnai trumpų reisų vengia, nes jie yra nepelningi. Žmonės trumpiems atstumams įveikti mieliau renkasi kitas transporto priemones, taip sutaupydami pinigų ir nervų. Dėl saugumo patikrų, oro uostai dabar yra tarsi milžiniškos laukimo salės, kai kurių daiktų apskritai net negalima vežtis, o ir sutaupomas laikas, kuomet skrydis yra labai trumpas, yra nežymus.

Kurį laiką trumpiausiu tarptautiniu skrydžiu buvo laikomas reisas iš Frydrichšafeno Vokietijoje į Sankt Galeną Šveicarijoje. Šiuos miestus skiria tik Bodeno ežeras – skrydžio atstumas buvo vos daugiau nei 20 kilometrų.  Iš pat pradžių žmonės priešinosi šiam maršrutui, vadino jį nereikalingu, itin kenksmingu aplinkai ir bereikalingu triukšmo kėlimu vaizdingame regione.

Tačiau taip oro linijos bandė suteikti žmonėms galimybę sutaupyti laiko – traukinys, važiuodamas aplink ežerą, užtrukdavo apie dvi valandas, o lėktuvas – vos 8 minutes. Visgi, šį balandį maršrutas buvo panaikintas, nes taip ir nesusilaukė populiarumo.

Trumpiausias oro linijų maršrutas pasaulyje nėra tarptautinis ir jam niekas neprieštarauja. Jis vykdomas tarp dviejų Orknio salyno salų Škotijoje – Westray ir Papa Westray. Blogomis dienomis skrydis trunka apie dvi minutes – reikia įveikti tik 2,7 km. Kad geriau įsivaizduotumėte, koks trumpas šis skrydis, paminėsime, kad Vilniaus oro uosto kilimo-tupimo takas siekia 2,5 km.

Šį maršrutą iš dalies finansuoja Orknio salų taryba. Jis laikomas būtinu, nors ir nėra ekonomiškai naudingas. Dažniausiai juo skraido studentai ir mokslininkai, norintys tyrinėti archeologines vietoves, bei gydytojai, lankantys Papa Westray gyventojus. Skrydis vykdomas kasdien, nors šeštadienį ir sekmadienį skrendama tik į vieną pusę. „Pilatus Britten-Norman BN2B-26 Islander“ lėktuve, kuris ir naudojamas šiame maršrute, yra 8 vietos keleiviams, jį valdo tik vienas pilotas. Žinoma, ir skrydžių palydovių čia nėra.

Kaip atrodo trumpiausias reguliarus keleivinis komercinis skrydis pasaulyje?

Kam reikalingas ši skrydis? Tai – greičiausias ir patogiausias susisiekimas tarp salų. Alternatyva būtų statyti tiltą, tačiau nenorima darkyti kraštovaizdžio ir švaistyti pinigų. Keltas nėra labai patogus dėl akmenuotų salų krantų ir dažno prasto oro, nors taip pat yra dažnai naudojamas.

Šis maršrutas yra unikalus ir bent jau artimiausiu metu tikrai savo trukme nebus aplenktas. Ar norėtumėte jį išbandyti? Nemažai turistų važiuoja į Orknio salas, tikėdamiesi tapti trumpiausio pasaulyje oro linijų skrydžio keleiviais, nors tai ir neatrodo kaip tokia didelė pramoga – apžvalginiai skrydžiai yra kur kas įdomesni.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia