Mižiniškoms kasykloms reikalingos milžiniškos mašinos. Didžiausios judančios mašinos pasaulyje iki šiol dirba atvirose anglies kasyklose. Tokioje kadaise darbavosi ir Big Muskie – milžiniškas trosinis ekskavatorius, kuris, deja, iki mūsų dienų neišliko.

Anglies kasyklose darbo apimtys yra labai svarbios. Žaliavas reikia kasti kiek įmanoma greičiau ir efektyviau, kitaip darbas nebus efektyvus. Būtent dėl to Vokietijos kasyklose darbuojasi didžiausi pasaulio ekskavatoriai, apie kuriuos parašysime ateityje, ir didžiausia pasaulio judanti mašina F60 konvejerių tiltas, apie kurį galite paskaityti čia.

Big Muskie, žinoma, tebuvo šmaikštus ekskavatoriui suteiktas vardas – oficialiai ši mašina vadinta Bucyrus-Erie 4250-W. Šis ekskavatorius buvo gaminamas net du metus, tam prireikė 200 tūkstančių žmogaus darbo valandų. 1969 metais, kuomet Big Muskie pagaliau ėmėsi darbo, ši mašina kainavo 25 milijonus dolerių. Šių dienų pinigais ši suma yra dar įspūdingesnė – 171 milijonas dolerių. Už ką tokie milžiniški pinigai?

Big Muskie buvo tiesiog stulbinančiai didelis trosinis ekskavatorius, svėręs daugiau nei 12 tūkstančių tonų. Jo ilgis siekė 148,59 metrus (su nuleista strėle), plotis – 46,18, o aukštis – net 67,82 metrus. Didžiulį 210 tonų kaušą traukė 130 mm storio lynai. Vienu metu Big Muskie galėjo pakelti 170 kubinių metrų grunto arba 295 tonas sveriantį krovinį. Taigi, nors efektyvumu jis stipriai nusileido vėlesniems besisukančių kaušų ekskavatoriams, Big Muskie buvo labai galingas ir naudingas įrankis.

Vien Big Muskie kaušas svėrė 210 tonų – visa mašina svėrė daugiau nei 12 tūkstančių tonų, tačiau, žinoma, ant svarstyklių niekada nėra buvusi. (Brian M. Powell, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Šis milžiniškas trosinis ekskavatorius apetitu nesiskundė. Kaip ir kitos didelės pramoninės mašinos, Big Muskie buvo elektrinis, tačiau, aišku, baterijų nenaudojo. Kabeliais jam buvo tiekiama 13 800 voltų elektros srovė, kuri maitino aštuonis pagrindinius 750 kW variklius ir dar dešimt mažesnių 466 kW variklių. Kaip galite įsivaizduoti, energijos sąnaudos buvo tokios didelės kaip ir pats ekskavatorius – kiekviena Big Muskie darbo valanda elektros energijos sąskaitas didino dešimtimis tūkstančių dolerių. Buvo skaičiuojama, kad dirbdamas Big Muskie sunaudodavo tiek pat elektros energijos, kiek 27,5 tūkstančiai namų. Kasybos bendrovės turėjo tartis su Ohajo elektros gamintojais, kad Big Muskie neišbalansuotų sistemos.

Big Muskie aukštis siekė 67,82 metrus. (Calonius, Erik, Wikimedia)

Įdomu ir tai, kad Big Muskie neturėjo vikšrų – ši mašina vaikščiojo kojomis. Milžiniškos hidraulinės kojos kilstelėdavo ekskavatorių ir pastumdavo jį žingsneliu pirmyn. Dažniausiai šis ekskavatorius eidavo visai netoli, tačiau retais atvejais Big Muskie turėdavo nukeliauti ir visą kilometrą. Tai trukdavo labai ilgai, nes maksimalus Big Muskie judėjimo greitis siekė tik 4,5 cm/s arba 0,162 km/h. Šiai kelionei taip pat reikėdavo pasiruošti iš anksto – tam, kad ekskavatorius nepargriūtų, kelias buvo tvirtinamas rąstais.

Taip Ohajuje Big Muskie ir dirbo 22 metus. Per šį laiką jis iškasė 465 milijonus kubinių metrų grunto, leisdamas išgauti 20 milijonų tonų rudosios anglies. Šiose naudingosiose iškasenose yra daug sieros – tai nėra pats ekologiškiausias kuras. Didėjantis gyventojų, aplinkosaugos organizacijų ir politikų spaudimas Big Muskie pavertė nuostolinga mašina, todėl 1991 metais jis savo kaušą nuleido paskutinį kartą.

Big Muskie kaušas buvo išsaugotas ir dabar yra turistų traukos vieta. (Eric Gunderson, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Ilgus metus buvo svarstoma, ką daryti su senu ekskavatoriumi. Jo transportavimas į kitą kasyklą buvo per brangi išeitis. Net išvežimas į muziejų būtų kainavęs milijonus. Big Muskie nejudinamas senojoje kasykloje stovėjo 8 metus, o tuomet buvo išardytas ir parduotas į metalo laužą. Išsaugotas tik kaušas, kuris buvo išvežtas į kalnakasiams skirtą memorialinį parką Bristolyje, toje pačioje Ohajo valstijoje. Dabar tai – turistų traukos vieta – į kaušą galima įlipti ir jame pasivaikščioti.

Taip pat skaitykite:

F60 – pusės kilometro ilgio mašina, kuri dar ir juda pirmyn;

Caterpillar R3000H – požeminėse kasyklose dirbantis krautuvas;

Liebherr R9800 – vienas didžiausių karjerų ekskavatorių pasaulyje;

Liebherr LR 13000 – galingiausias vikšrinis kranas pasaulyje;

Liebherr LTM 11200-9.1 – 1200 tonų pakeliantis mobilus kranas;

Iki kokio slėgio pripučiamos didžiausių karjerų sunkvežimių padangos?

Didžiausia pasaulio savaeigė mašina – NASA raketų transporteris;

Charkovianka – didžiuliai sovietų sniegaeigiai, pasiekę Pietų Ašigalį;

Antarctic Snow Cruiser turėjo ištirti Antarktidą, bet buvo palaidotas sniego ir gėdos

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia