Ar esate pastebėję, kad seni plastikiniai daiktai praranda savo baltą spalvą? Jie ima gelsti ir ruduoti. Kad ir kaip įnirtingai darbuotumėtes kempine ir muilu, ta negraži spalva niekur nedingsta ir plastikas iš naujo baltu netampa. Kodėl taip nutinka?

Nuo amžiaus parudavęs plaktuvas. (Kpracuch, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Jei manote, kad jūsų senas plaktuvas ar Nintendo žaidimų konsolė ir buvo gelsvi, tikriausiai klystate. Šį fenomeną lengva pastebėti įvairiuose sendaikčių turguose – seni prietaisai atrodo gelsvi ar net šviesiai rudi, kai šiek tiek naujesni balti daiktai yra gerokai šviesesni. Kartais spalvą pakeičia tik dalis balto plastiko – ant kokio seno virdulio ima ryškėti geltona dėmė. Tik kodėl?

Iš tikrųjų, spalvą keičia ne tik baltas plastikas – tie patys procesai veikia visus plastikinius daiktus, tiesiog balta spalva greičiau išduoda savo dėmes. Ir senieji plastikai, ypač pagaminti iki 21 amžiaus, yra žymiai labiau linkę gelsti nei naujesni.

Įsižiūrėję pamatysite, kad pageltonavo dar ne visas šios mikrobangų krosnelės plastikas. (Mr Thinktank, Wikimedia(CC BY 2.0)

Plastiko geltonavimo kaltininkas – bromas. Šis cheminis elementas (Br), periodinėje elementų lentelėje užimantis 35 vietą, kambario temperatūroje yra raudonai-rudas skystis. Bromas žmogui naudingas dėl daugybės priežasčių, viena iš jų – atsparumas ugniai.

Bromas jau seniai yra įterpiamas ir į plastikus – taip gerinamas jų atsparumas karščiui ir liepsnoms. Bromu prisotinti monomerai įterpiami į plastiko polimerizacijos procesą. Tai yra, bromas nėra kažkaip įmaišomas atskirai – cheminių procesų pagalba jis tampa integralia plastiko dalimi. Naudoti bromą į plastiko gamyboje reikalauja ir įvairūs saugumo standartai.

Bromas – būtent dėl šio elemento keičiasi balto plastiko spalva. (Alchemist-hp, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Bromu prisotintas plastikas (dažniausiai, ABS) gali būti kokios tik nori spalvos – net ir sniego baltumo. Ir toks jis išlieka ilgą laiką. Tačiau su laiku bromas atsipalaiduoja ir ima kilti į paviršių, parodydamas tikrąją savo spalvą – ant balto plastiko ima ryškėti geltonos dėmės, kurių nuvalyti įprastomis priemonėmis jau neįmanoma. Šį procesą skatina karštis (greičiau geltonuoja seni virduliai, skrudintuvai, orkaičių dalys) ir ultravioletiniai spinduliai – Saulė ypač greitai pakeičia seno balto plastiko spalvą.

Muilas bromo iš plastiko neišvalys, tačiau yra kitų priemonių, kurios gali padėti. Pavyzdžiui, žmonės naudoja 10 % vandenilio peroksido tirpalą – pageltęs plastikas panardinamas tokiame tirpale ir paliekamas tiesioginėje Saulės šviesoje. Tuo tarpu kiti naudoja įvairius baliklius, įskaitant ir tuos, kurie įprastai yra skirti plaukams (pavyzdžiui, Salon Care 40 Volume Creme Developer). Tačiau visi šie sprendimai yra laikini, nes su laiku į paviršių vis tiek iškils daugiau bromo.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia