Rankinių laikrodžių apyrankės gaminamos iš įvairių medžiagų – jos gali būti metalinės, odinės, sintetinės. Pasirinkimą dažniausiai nulemia stilius, tačiau NATO tipo laikrodžių apyrankės turi ir keletą praktinių privalumų.

5 barai/50 metrų – ar žinote, kaip žymimas rankinio laikrodžio atsparumas vandeniui? Dažnas rankinis laikrodis giriasi safyriniu stikliuku – kokia tai medžiaga ir kaip ji gali būti atspari įbrėžimams?

Standartinė NATO laikrodžio apyrankė turi būti pilka. (Raminagrobis, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Tekstilinės (medžiaginės) laikrodžių apyrankės pradėtos naudoti labai seniai. Jos yra lengvos, pigios, patogios, patvarios ir lengvai sutaisomos. Tai ypač svarbu, kai daug dirbama rankomis. Tačiau ne visos tekstilinės laikrodžių apyrankės yra vienodos – britų kadaise sukurta NATO apyrankė turi kelias įdomias savybes.

Kas yra NATO tipo laikrodžio apyrankė?

NATO yra karinė-politinė organizacija, todėl nieko keisto, kad taip pavadinta apyrankė buvo sukurta kariams. Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija ją pristatė 1973 metais. NATO apyrankė buvo kuriama kelis mėnesius ir turėjo išspręsti problemą – kariai dažnai pamesdavo savo laikrodžius.

Rankinio laikrodžio pametimas visada yra skaudus, bet karių ar slaptų agentų atveju tai gali būti ir gana pavojinga. Laikrodis kariams yra reikalingas, kad jie galėtų tiksliai sekti įsakymus, jis taip pat padeda naviguoti. Bet pamestas laikrodis yra ne šiaip įrankio ar vertingo daikto netektis – jį gali aptikti priešas, o būna situacijų, kai pėdsakų geriau nepalikti.

NATO laikrodžio apyrankė. (Auge=mit, Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Metalinės, odinės ir medžiaginės apyrankės gali būti nenutraukiamai tvirtos, bet kartais pasiduoda vienas iš dviejų metalinių strypelių, jungiančių apyrankę ir laikrodžio korpusą. Jei bent vienas jų lūžta ar tiesiog iškrenta, laikrodis su visa apyranke krenta žemyn ir gali būti pamestas. NATO apyrankė išsprendžia šią problemą.

Įprastai laikrodžio apyrankę sudaro du dirželiai. Vienoje dirželio pusėje yra sagtis arba skylutės sagčiai, kitoje – kilpa tvirtinimui prie laikrodžio korpuso. NATO stiliaus apyrankė yra kitokia – ją taip pat sudaro du dirželiai, bet jie yra sujungti vienoje pusėje ir vienas jų yra pakankamai ilgas, kad apglėbtų visą riešą. Vienintelė trumpesnio dirželio paskirtis – laikrodžio išlaikymas vietoje, kad jis neišsivertų ir nenukristų atsegus apyrankę.

NATO apyrankės konstrukcija. Atkreipkite dėmesį į tai, kad laikrodžio korpusą nuo nešiotojo odos skirtų du audinio sluoksniai. (Francis Flinch, Wikimedia (CC BY 3.0)

Ilgasis dirželis veriamas per abi laikrodžio puses ir per trumpesnio dirželio gale esančią kilpą. Kadangi vienas dirželis supa visą riešą, laikrodis nenukrenta net jei lūžta ar iškrenta vienas jo apyrankės strypelis. Be to, NATO apyrankė yra labai lengva, plona, tvirta, neblizga šviesoje, o sudvigubintas dirželis atskiria metalinį korpusą nuo odos – šaltame klimate tai svarbu nešiotojo komfortui.

Tais 1973 metais, kai buvo sukurta, NATO laikrodžio apyrankė buvo apibrėžta griežtais standartais. Ji privalėjo būti pagaminta iš nailono, dirželių plotis turėjo būti 20 mm ir jie turėjo būti nustatyto pilko atspalvio. Tačiau kariai kone iš karto ėmė eksperimentuoti su savo laikrodžių apyrankių spalvomis, dažnai bandydami pasipuošti savo dalinių spalvų apyrankėmis. Dabar NATO stiliaus apyrankių būna labai įvairių spalvų. Tiesa, kartais paprasti tekstiliniai dirželiai parduotuvėse vadinami NATO apyrankėmis – jei jų konstrukcija nėra tokia, tai tėra pardavėjų melas.

Ir kariai, beje, NATO apyrankes dabar naudoja rečiau. Jie dažniau nešioja smūgiams atsparius laikrodžius, kurių korpusų dangos ir apyrankių dirželiai sudaro vientisą termoplastiko konstrukciją.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia