Kabančius tiltus laiko lynų sistemos. Kartais tie tiltų lynai turi kiek keistai atrodančius prie jų prisegtus svarmenis. Juos taip pat galima pamatyti ant kai kurių aukštos įtampos elektros linijų.

2006-ųjų Turino Žiemos olimpinėms žaidynėms nutiestas pėsčiųjų viadukas yra savotiškai gražus statinys su daugybe lynų. Tai yra kabantis tiltas, leidžiantis lengvai ir patogiai kirsti platų geležinkelio mazgą. Eidami per jį atkreipkite dėmesį į lynus – prie kiekvieno iš jų yra prisegta trumpa plonesnio lyno atkarpa su svarmenimis galuose. Ir jei jau būsite Turine, galite nueiti pažiūrėti į Palazzo Fetta di Polenta – siauriausią gyvenamąjį namą mieste su įdomia istorija.

Štai kaip atrodo tas viadukas:

Olimpinis pėsčiųjų viadukas Turine.

Ta arka simbolizuoja vieną iš olimpinių žiedų. Nuo jos nutįsę lynai laiko riestą pėsčiųjų viaduką. Ir ant kiekvieno iš tų lynų yra po tokį aksesuarą:

Prie storo tilto lyno prikabinta plonesnio lyno atkarpa su svarmenimis abejuose galuose.

Reikia iš karto pasakyti, kad šis viadukas tuo tikrai nėra išskirtinis. Panašius daiktus pastebėsite ant daugybės kabančių tiltų ir kai kurių elektros linijų. Ypač ant ilgesnių ir plonesnių lynų bei kabelių.

Tas daiktas – Stockbridge’o slopintuvas, pavadintas išradėjo Georgeo Stockbridgeo vardu. Inžinierius Stockbridgeas trečiajame praeito amžiaus dešimtmetyje ieškojo būdų, kaip nuslopinti vėjo sukeliamas vibracijas. Mat vėjas labai plonas konstrukcijas – lynus, kabelius, virves – gali įsiūbuoti iki pavojingai didelės amplitudės. Tilto lynai neturi kur atiduoti tos augančios vibracijų energijos, todėl siunčia ją į tilto konstrukcijas. Kabančio tilto lynas yra tarsi gitaros styga – dėl to įtempimo jis gali vibruoti pakankami ilgą laiką, o nauji vėjo gūsiai tiems judesiams suteikia papildomos energijos. Visa tai skatina lynų ir tilto konstrukcijų susidėvėjimą.

Stockbridgeo vibracijos slopintuvas. Tokia dvigubo kablio forma užtikrina didelę amortizatoriaus lyno judesio laisvę, ypač viena kryptimi.

Amerikiečių inžinierius Stockbridgeas 1928 metais užpatentavo vibracijos slopintuvus plonoms konstrukcijoms. Šis išradimas – tik plonas lynas ar lankstus metalo strypas su svoriais abejuose galuose. Stockbridgeo vibracijos slopintuvas prisegamas prie lyno ar kabelio taip, kad jo galai galėtų laisvai judėti. Prisiminkite – gitaros styga vibruoja tik tada, kai yra įtempta. Stockbridgeo sugalvotas mechanizmas įtempto lyno saugomą energiją perduoda neįtemptam lynui, kur ji yra iššvaistoma ore tabaluojančiais svoriais. Tai sumažina lyno ir visos konstrukcijos vibraciją, ilgina jų gyvavimo laiką.

Stockbridgeo vibracijos slopintuvai būna įvairių formų. Kai kurie primena dvigubus kablius (kaip nuotraukose), kiti yra tiesiog apvalūs rutuliai, treti – primena kaulus ar asimetriškus svarmenis sportui. Pastarasis vibracijos slopintuvo dizainas, vadinamas Dogbone, buvo sukurtas 1976 metais. Jo išradėjas australas Philipas Dulhunty sugalvojo, kad toks asimetriškas vibracijos slopintuvas turės papildomą veikimo dimensiją – jis ne tik linguoja ir lankstosi, bet ir sukiojasi (nes lynas yra susuktos metalinės vijos).

Poromis sumontuoti Dogbone tipo vibracijos slopintuvai. (Bassaar, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Mokslininkai labai išsamiai tyrinėja vibracijas, nes jas inžinieriai visada turi turėti omenyje. Net ir Stockbridgeo slopintuvų įrengimo vieta yra svarbi. Pagal lyno ilgį ir prognozuojamas apkrovas (įskaitant vėją, judėjimą tiltu), prognozuojami vibracijos moduliai ir slopintuvai montuojami vietose, kur numatoma didžiausios amplitudės judesys. Tokių vietų lyne yra daug – vibracijos yra tarsi bangos – todėl slopintuvai dažnai montuojami ten, kur darbininkams juos patogu pasiekti. Dogbone tipo slopintuvai dažnai montuojami poromis, per 90 laipsnių vienas nuo kito.

Beje, jei kažkur pamatysite kokį nors daiktą, kurio paskirtis jums atrodo neaiški, tai galite pasiūlyti kaip temą Nodum.lt straipsniui – rašykite svetainės Facebook puslapiui ar elektroniniu paštu info@nodum.lt.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia