Šešiaračių traktorių pasaulyje niekada nebuvo daug. Tokia konstrukcija turi privalumų, tačiau juos nusveria trūkumai. Visgi kelios įdomios mašinos tikrai buvo. Štai suomiškas Valmet 1502 kartais apsivilkdavo ir visus 12 ratų. Nors vairuotojams ir ūkininkams jis patiko, šį modelį ištiko nesėkmė. Koks buvo šis šešiaratis traktorius, apie kurį visi jau seniai pamiršo?
Valmet – tai labai ilgą istoriją skaičiuojantis Suomių prekės ženklas. Kadaise ši įmonė gamino įvairią ginkluotę, karinę įrangą, vėliau – traktorius. Gali būti, kad apie Valmet jums nėra tekę girdėti, nes 1994 metais įmonės savaeigės technikos divizija buvo parduota Sisu Auto. Pačią Sisu Auto po trejų metų įsigijo Partek. Tuomet traktoriai tapo žinomi kaip Valtra Valmet, o vėliau – tiesiog Valtra.
1975 metais Valmet rinkai pristatė šį tą netikėto – šešiaratį traktorių 1502, įkvėptą miškovežių konstrukcijos. Tai buvo tikra staigmena, nes kaip ir dabar, tuomet tokios konfigūracijos žemės ūkio mašinų tikrai nebuvo daug. Šešiaračiai traktoriai turi nemažai trūkumų, tarp kurių yra ir kaina bei svoris. Tačiau Valmet 1502 tiesiog traukė visų dėmesį – jis atrodė taip neįprastai su savo trimis ašimis ir tiesiog milžiniška vairuotojo kabina.
Žinoma, labiausiai Valmet 1502 dėmesį traukė dėl savo šešiaratės važiuoklės. Žiūrėdami į ją galite pagalvoti, kad šis traktorius turėjo šešis varomus ratus, tačiau iš tiesų traktorių į priekį varė tik vidurinioji ašis. 1979 metais Valmet 1502 buvo kukliai atnaujintas ir tuomet varomi buvo visi keturi priekiniai ratai. Taip pagerėjo traktoriaus pravažumas.
Valmet 1502 dirba laukuose
Iš tiesų, pravažumas ir buvo viena iš priežasčių, kodėl Valmet 1502 turėjo 6 ratus. Juk Suomijos žiemos buvo labai atšiaurios, o dirvožemis – drėgnas. Kitas šešiaratės važiuoklės privalumas – mažesnis slėgis į gruntą. Dirvožemis buvo ne taip stipriai suminamas, o pats traktorius taip stipriai neklimpo. Tam, kad svoris pasiskirstytų dar didesniame plote, ūkininkai prie savo Valmet 1502 montavo sudvigubintus ratus. Beja, unikali Valmet 1502 konstrukcija leido pakelti galinius ratus, kai šie buvo nereikalingi.
Valmet 1502 turėjo 6,6 litrų, 6 cilindrų 136 ag (100 kW) variklį, prijungtą prie įprastos mechaninės pavarų dėžės (16+4). Degalų bako talpa siekė 180 litrų. Nepaisant šešiaratės važiuoklės, Valmet 1502 nebuvo labai didelis ir sunkus. Dviejų varomų ratų versijos svoris siekė 6,9 tonas, o keturių varomų ratų modelis svėrė 7,47 tonas. Traktoriaus ilgis siekė 530-533 cm, priklausomai nuo versijos. Tai tikrai nebuvo išskirtinai didelis traktorius, tačiau savo pravažumu jis lenkė daugelį. Didelis variklis jam leido dirbti pačius įvairiausius darbus – nuo žemės arimo, iki darbo miške. Būtent miške ir durpynuose Valmet 1502 labiausiai ir pasitarnavo – kartais ant traktoriaus ratų net buvo dedami vikšrai. Tačiau ne viskas buvo taip gražu.
Nors Valmet 1502 turėjo nemažai privalumų, ūkininkai nemanė, kad papildoma kaina ir priežiūros išlaidos yra to vertos. Valmet 1502 turėjo ir kitų problemų – rijo daug kuro, buvo gana nerangus ir nemanevringas, o transmisija buvo nepatikima. Todėl šio įspūdingai atrodančio traktoriaus pardavimai buvo menki ir jis didelių bangų rinkoje nesukėlė. Valmet 1502 gamyba truko penkerius metus ir nutrūko 1980 metais. Teigiama, kad šio traktoriaus išmokytos pamokos padėjo sukurti modernias miškininkystės mašinas.
Taip pat skaitykite:
Modernus šešiaratis Fendt Trisix prototipas;
Iš reikalo gimęs tandemas – dvigubas traktorius su dviem varikliais buvo galingiausias rinkoje;
Kodėl Challenger Terra Gator TG 8333 turi tik tris ratus?
Vienračiai traktoriai – kaip jie atrodė ir kam buvo skirti?
Kodėl kai kurie senieji traktoriai turėjo aptakius gaubtus ant galinių ratų?
Porsche P312 Kaffeelug – specialiai kavos plantacijoms sukurtas traktorius;
Kuo ypatingi į vandenį brendantys traktoriai?
Kaip atrodė pirmasis pasaulio traktorius?
10 įdomių faktų apie traktorius, kurių galbūt negirdėjote;