Apie šį incidentą girdėjo visi. Horizon Air oro linijų darbuotojas Richardas B. Russellas penktadienį prieš pat saulėlydį pavogė kompanijos Bombardier Q400 ir kurį laiką juo skraidė, kol galiausiai rėžėsi į netoliese esančią salą. Nepadėjo nei pokalbiai su oro eismo kontrolieriais bei tikrais pilotais, nei prie uodegos prilipęs naikintuvas. Šis atvejis šokiravo ne vieną, tačiau, reikia pasakyti, nebuvo unikalus. Štai dar kelios istorijos apie pavogtus didžiuosius lėktuvus.

Russellas pilotuoti lėktuvą išmoko žaisdamas kompiuterinius žaidimus. Savaime aišku, nepaisant visų atliktų triukų, jis nebuvo geras pilotas. Tačiau patekti į lėktuvą jam nebuvo jokių kliūčių – didieji lėktuvai neturi jokių spynų ar užvedimo raktų. Priešingai nei mažieji, kurie yra vagiami gerokai dažniau.

1969 metų gegužės 23 dieną JAV oro pajėgų seržantas Paulas Meyeras, kuris tuo metu buvo dislokuotas Anglijoje, pavogė transportinį lėktuvą C-130. Meyeras neseniai turėjo problemų dėl girtuokliavimo, o, kaip spėjama, ir santuoka nesiėjo tobulai. Iš pavogto lėktuvo vyras dar paskambino žmonai pranešti, kad grįžta namo, tačiau ore išsilaikė tik 1 valandą ir 45 minutes, o tada jo lėktuvas sudužo.

Neseniai buvo pavogtas štai toks Bombardier DASH-8 Q400 (Ken Fielding, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

1979 metais pasikartojo šiek tiek panaši istorija. Neseniai atleistas Kolumbijoje dirbęs oro linijų mechanikas Armando Nieto Jaramillo pavogė karinį transportinį lėktuvą HS-748 ir žuvo jį sudaužęs. Blogiausia, kad avarija nusinešė ir poros ant žemės buvusių žmonių gyvybes.

Verta paminėti ir Rusiją. Vienas Rusijos Karinių oro pajėgų inžinierius iš netoli Maskvos esančios Kubinkos bazės pavogė transportinį lėktuvą Antonov An-26 ir juo skrido, kol baigėsi degalai. O tada sudužo ir žuvo.

Pavogti tokį Antonov An-26 – ne juokas. (Igor Dvurekov, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Civiliniai lėktuvai taip pat kartais yra pavagiami. Vienas keisčiausių atvejų nutiko 2003 metais, kuomet Angoloje taip buvo nuvarytas trijų variklių Boeing 727-223. Prieš tai lėktuvas buvo remontuojamas, o tada į jį įlipo JAV mechanikas ir pilotas Benas C. Padilla bei Johnas M. Mutantu, mechanikas iš Kongo. Lėktuvas šiaip ne taip pakilo iš oro uosto Luandoje net nesusisiekęs su oro uosto pareigūnais ar oro eismo kontrolieriais.  Boeing 727 yra senesnio modelio lėktuvas, kuriam reikia trijų žmonių įgulos. Tačiau realybėje nei Padilla, nei Mutantu neturėjo reikalingos licencijos šiam lėktuvo tipui valdyti.  Boeing 727-223 vis tiek pakilo ir nuskrido link Atlanto vandenyno. Jis taip niekada ir nebuvo surastas. Tai – viena iš didžiausių aviacijos mįslių.

Beje, Malaysian Airlines skrydis 370 taip pat galimai buvo lėktuvo vagystė siekiant nusižudyti. Tai – tik teorija, kuri niekada taip ir nebus patvirtinta, jei dingęs lėktuvas nebus surastas. Aišku, šis 2014 metais įvykęs incidentas yra kitoks nei anksčiau paminėti atvejai, nes pilotai lėktuvą valdė legaliai ir jame buvo keleivių, nepriklausomai nuo to, ar tikrai buvo įvykdyta savižudybė.

Dingęs Malaysian Airlines Boeing 777-200ER. (Laurent ERRERA, Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Ir taip prieiname prie praeito penktadienio įvykio. Horizon Air oro linijų darbuotojas Richardas B. Russellas buvo aistringas keliautojas, kuris domėjosi aviacija ir žaidė daug simuliacinių žaidimų. Jis buvo vedęs nuo 2012 metų ir buvo sveikas žmogus, turintis svajonių ir gražią šeimą. Kiek žinoma, jis neturėjo piloto licencijos, tačiau jis pavogė  Bombardier Dash 8 Q400, nuriedėjo su juo iki pakilimo tako ir pakilo.

Vėliau susisiekė su skrydžių kontrolieriais, kurie bandė vyrą įtikinti nusileisti. Jis šių raginimų nesiklausė. Vietoj to ėmė atlikinėti triukus – apsivertimus ore, pusines kilpas, labai aštrius posūkius. Netoliese buvę pilotai teigė, kad triukai buvo atlikti labai profesionaliai, turint omenyje turbopropelerinio keleivinio lėktuvo savybes.

Į teritoriją atskubėjo pora F-15 naikintuvų, tačiau jų neprireikė – galiausiai po 75 minučių skrydžio Russello pilotuojamas lėktuvas sudužo Ketrono saloje. Russellas žuvo, tačiau daugiau aukų incidentas nepareikalavo.

Taip pat skaitykite:

Kodėl didžiųjų lėktuvų padangos nėra pripildomos oru?

Ar įmanoma įsigyti dėvėtų didžiųjų lėktuvų?

Ar kabinose sėdintys pilotai gali matyti lėktuvo sparnų galus?

Kokiais degalais varomi reaktyviniai lėktuvai?

Kodėl saugos diržai lėktuvuose yra visai kitokie nei automobiliuose? 

Kodėl šis lėktuvas turi tris variklius po vienu sparnu ir du po kitu? 

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia