Boeing 747 yra legendinis lėktuvas. Kai kadaise septintajame dešimtmetyje pasirodė pirmieji jo eskizai ir maketai, daugybė žmonių manė, kad toks lėktuvas yra tiesiog per didelis, kad pakiltų. Tačiau 1969 metais Boeing 747 pirmą kartą atsiplėšė nuo žemės ir tebėra gaminamas iki šiol. Šis dviaukštis laineris yra talpus ir pakankamai ekonomiškas. Į priekį jį gena keturi varikliai. Tiesa, labai retais atvejais po vienu sparnu pakabinamas ir dar vienas, penktasis variklis – kodėl?

Egzistuoja daugybė skirtingų Boeing 747 versijų. Keleiviniu 747 galbūt yra tekę keliauti ir jums, tačiau ore daug ir krovininių modelių,  pasitaiko ir privačių, ir net gaisrus gesinančių lėktuvų. Nereikėtų pamiršti, kad ir JAV prezidentas iki šiol skraido būtent Boeing 747. Tačiau penktasis variklis kabo po paprasčiausio keleivinio Qantas oro linijų lėktuvo sparnu.

Jei gerai įsižiūrėtumėte į šią nuotrauką, pamatytumėte, kad tai – paprastas Boeing 747. Qantas oro linijoms priklausantis lėktuvas įprastai skraidina keleivius į ilgesnes keliones. Tačiau 2016 metų pradžioje jam teko kitokia užduotis. Papildomas variklis arčiau fiuzeliažo nėra funkcionalus – jis tiesiog prikabintas kaip krovinys. Variklio prireikė Johanesburge įstrigusiam kitam kompanijos Boeing 747, todėl šiam teko jį nuskraidinti.

Boeing 747 gali su savimi pasiimti penktą variklį – jis kaip krovinys gabenamas į kitas bazes. (Qantas, Youtube.com)

Rolls Royce varikliai, kaip galite įsivaizduoti, yra dideli. Qantas svarstė kelias galimybes – buvo galima užsakyti didesnį krovininį lėktuvą arba variklį plukdyti laivu. Visgi, tokiose situacijose laikas yra pinigai, o Boeing 747 turi galimybę į kelionę pasiimti papildomą variklį. Qantas anksčiau yra taip gabenęs senojo Boeing 707 variklį, todėl tai atrodė geriausias variantas.

Tokia galimybė yra numatyta Boeing 747 konstrukcijoje, tačiau šioks toks pasiruošimas neabejotinai yra reikalingas. Toks krovinys kuria papildomą oro pasipriešinimą, todėl nefunkcionuojantį variklį reikėjo padaryti kiek įmanoma aerodinamiškesniu. Buvo nuimtos variklio turbinos mentys, ant centrinės dalies ir variklio perimetro uždėti papildomi aptakai. Tuomet per maždaug tris valandas prie sparno buvo prijungti variklio tvirtinimo elementai, o tuomet ir pats brangusis krovinys. Teigiama, kad variklį nuimti galima kur kas greičiau ir tuomet lėktuvas gali sugrįžti prie įprasto darbo režimo.

Štai keletas kadrų, kaip visa tai buvo atlikta

Iš tikrųjų toks būdas atsarginiams varikliams gabenti yra net labai efektyvus. Taip, vienoje pusėje padidėja oro pasipriešinimas, tačiau nežymiai ir šį efektą pilotai nesunkiai kompensuoja. Krovinys tvirtinamas arti fiuzeliažo, todėl nedaro didelės įtakos lėktuvo svorio centrui. Tiesa, pilotai teigė, kad teko skristi šiek tiek lėčiau ir tiesioginis skrydis iš Sidnėjaus į Johanesburgą buvo neįmanomas – teko tūpti Perte pasipildyti degalų.

Lėktuvo keleiviai buvo iš anksto informuoti apie neįprastą skrydžio pobūdį, todėl jiems nepatogumų pasikeitęs tvarkaraštis nesudarė. Apie tai buvo užsiminta ir skrydžio metu, todėl daugybė žmonių norėjo pažvelgti per langą ir pamatyti tuos tris variklius po vienu sparnu. Tokie skrydžiai yra itin reti, bet oro linijos džiaugiasi, kad Boeing 747 turi tokią galimybę.

Daugiau straipsnių apie aviaciją:

Keleivis neapsikentęs laukimo išlipo per avarinį išėjimą;

Kodėl lėktuvai kartais ore išpurškia degalus ir ar jie krenta žmonėms ant galvų?

Ar tiesa, kad lėktuvai visada kyla prieš vėją?

Kodėl lėktuvų variklių centruose piešiama balta spiralė?

Kodėl į lėktuvus keleiviai dažniausiai laipinami iš kairės pusė?

Kas nutiktų, jei skrydžio metu kas nors atidarytų lėktuvo duris?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia