Tankas yra modernių laikų karybos simbolis. Tai – stipriai šarvuota kovos mašina su bokštelyje įtaisytu pabūklu ir vikšrine važiuokle, skirta dalyvauti tiesioginiuose kovos veiksmuose. Tankus dažniausiai galime pamatyti per televiziją ar įvairiuose muziejuose, nors gali būti, kad jūs esate stebėję ir, pavyzdžiui, pervežamus modernius tankus ar netgi jų pratybas. Tačiau ką apie juos žinome? Štai 10 įvairių faktų apie tankus, kurių galbūt nežinojote.

Nodum.lt kiekvieną savaitę pradeda nuo įdomių faktų dešimtuko. Štai praeitą pirmadienį siūlėme paskaityti apie pasaulio greitkelius – kviečiame prisiminti ir šį straipsnį. Na o dabar – apie tankus.

Tanką išrado Leonardas da Vinčis? Leonardas da Vinčis per savo gyvenimą nupiešė galybę eskizų, kurie yra tyrinėjami iki šiol. Šis žmogus buvo tikras genijus ir jam priskiriama net ir paties tanko koncepcija. Bet ar tai tiesa? 15 amžiaus pabaigoje Leonardas da Vinčis nupiešė šarvuotą kūgio formos aparatą su ginkluote. Jis į priekį būtų varomas žmonių jėga ir galėtų būti naudojamas pačiame mūšio lauke. Tačiau eskizą patyrinėję žmonės beda pirštu į akivaizdų faktą – viduje telpančių žmonių jėgos neužtektų tokiam sunkiam daiktui varyti, ypač nelygiame mūšio lauke. Tikroji pirmoji tanko koncepcija, turinti visus pagrindinius šios kovos mašinos bruožus (pabūklas, šarvai ir vikšrai) buvo paminėta 1903 metais prancūzų kapitono Léon René Levavasseur.

Leonardo da Vinčio tankas būtų atrodęs maždaug taip. (Wikimedia)

Pirmasis pasaulinis karas ir pirmasis tankas. Karas yra progreso variklis, kad ir kaip liūdnai tai gali nuskambėti. Pavyzdžiui, pirmasis tankas buvo panaudotas Pirmojo pasaulinio karo metu. Jį sukūrė Karališkasis laivynas. Kuomet buvo iškelta idėja sukurti šarvuotas kovos mašinas, sausumos pajėgos nenorėjo taip modifikuoti savo turimų traktorių, todėl projektą įvykdė laivynas. Pirmą kartą britų Mark I tankas buvo panaudotas Somos mūšyje 1916 metų rugsėjo 15 dieną.

Kamufliažo spalvomis užmaskuotas Mark I tankas. (Bain News Service, Wikimedia)

Kodėl tankas pavadintas tanku? Ar patikėtumėte, jei dabar perskaitytumėte, kad tiksliai nežinoma, iš kur tankai gavo savo pavadinimą? Atrodo, tankas yra modernių laikų išradimas, todėl jo pavadinimo istorija turėtų būti labai aiški. Visgi, iš pradžių jie buvo vadinami sausumų laivais, tačiau kai kurie karininkai ieškojo būdų išlaikyti programą paslaptyje. Buvo siūlomas ir vandens pervežėjo pavadinimas, ir cisterna (angliškai, tank). Posėdžio sekretorius pulkininkas Ernestas Swintonas ir pasirinko žodį tankas savo raportui. Kita istorija pasakoja, kad šis žodis buvo vartojamas dirbtuvėse, kad darbininkai nežinotų, ką gamina. Tačiau visų pirmojo tanko kūrime dalyvavusių karininkų pasakojimai šiek tiek skiriasi. bent jau žinoma, kad tankas kilo nuo cisternos – arba posėdžių kambaryje, arba dirbtuvėse.

Pirmieji pasaulio tankai dabar net neatitiktų tanko apibrėžimo. (Avaness, Wikimedia)

Sunkiausias pasaulio tankas. Antrasis pasaulinis karas pagreitino tankų technologijų vystymąsi, tuo metu pristatyta ir mūšyje išbandyta ne viena dabar legendine laikoma kovos mašina. Panzerkampfwagen VIII Maus buvo vokiečių super-sunkiojo tanko projektas. Buvo planuojama pagaminti penkis Maus tankus, tačiau iki Raudonosios Armijos atėjimo spėta užbaigti tik du korpusus ir vieną bokštelį. Panzerkampfwagen VIII Maus svėrė 188 tonas, tačiau mūšyje taip niekada ir nebuvo panaudotas. Palyginimui, M1 Abrams tankas sveria iki 70 tonų.

Panzerkampfwagen VIII Maus Kubinkos tankų muziejuje Rusijoje. (Superewer, Wikimedia)

Kam arbatos? Britų tankai nuo 1945 metų yra aprūpinti, galima sakyti, virduliais. Šie vandens šildymo įtaisai yra skirti maistui ruošti, tačiau dažniausiai yra naudojami arbatai. Britams labai patinka arbata. Dabar panašūs įrenginiai paplito ir kitų šalių šarvuotose mašinose.

Kiek kainuoja tankai? Šiuolaikinis tankas nėra primityvi šarvuota dėžė ant vikšrų. Tai – sudėtingi inžineriniai kūriniai, prikimšti technologijų, reikalingų efektyviai vykdyti kovines užduotis. Nieko keisto, kad tankai yra brangūs. Minėto M1 Abrams kaina gali siekti ir 7,3 milijonus eurų, o vokiečių Leopard 2 – 4,7 milijonus eurų.

Leopard 2 tankas naudojamas nuo 1979 metų. (Bundeswehr-Fotos, Wikimedia(CC BY 2.0)

Ne, tai ne tankas. Ar esate pastebėję, kad kai kurie žmonės tankais vadina visas didesnes karines mašinas? Jei ji turi vikšrus, tai – tankas. Tačiau taip tikrai nėra. Šiuolaikinis tankas turi bokštelį, kuris gali apsisukti 360 laipsnių kampu, pabūklą, storus šarvus ir vikšrus. Tankas yra skirtas dalyvauti mūšiuose ir gali priešakinėse gretose remti pėstininkus. Dažniausiai klaidingai tanku pavadinami įvairūs savaeigiai pabūklai. Jie turi ne tokius storus šarvus, nes dirba toliau nuo fronto linijos. Kai kurie savaeigiai pabūklai neturi ir bokštelio, kuris gali suktis aplink. Kita vertus, reikėtų pasakyti, kad pirmasis mūšyje panaudotas tankas taip pat neatitiko dabartinių šio pavadinimo kriterijų.

Panzerhaubitze 2000 155 mm savaeigė haubica. (Gerben van Es/Ministerie van Defensie, Wikimedia)

Koks tankas naudotas lenkų seriale „Keturi tankistai ir šuo“?  „Keturi tankistai ir šuo“ („Czterej pancerni i pies“) – 1966-1970 metais filmuotas lenkų karinis serialas apie vieno tanko įgulą iš 1-osios Lenkų armijos. Nespalvotas serialas turėjo daug sovietinės propagandos priemaišų, tačiau vis tiek gavo legendos statusą. Siužeto centre atsidūrė sovietinis T-34/85 tankas. Kaip galite įsivaizduoti, vietos kameroms šiame tanke nėra, todėl jį teko, sakykime, palengvinti. Štai kaip jis atrodo muziejuje Poznanėje.

T-34/85 tankas iš „Keturi tankistai ir šuo“ Šarvuotos ginkluotės muziejuje Poznanėje. (Radomil, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Tankų biatlonas. Jei reikėtų atspėti, kuri šalis organizuoja tarptautines tankų biatlono varžybas, kokį variantą pasirinktumėte? Žinoma, kad tai – Rusija. Nuo 2013 metų organizuojamos varžybos pritraukia labai specifinį dalyvių ratą – praeitais metais varžybose dalyvavo Kazachstanas, Kinija, Indija, Azerbaidžanas, Armėnija, Iranas ir kitos šalys. Aišku, ir pati Rusija, kuri varžybas ir laimėjo. Biatlonu šios varžybos vadinamos neatsitiktinai – įgulos turi įveikti kelis bekelės trasos ratus ir šaudyti į vis toliau pastatytus taikinius.

Pirmojo tankų biatlono dalyviai. (Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Ar prasidėjus karui būtų naudojami ir muziejiniai Antrojo pasaulinio karo tankai? Tikriausiai ne, nes dauguma jų nebėra tinkami jokiam mūšiui. Tačiau Šiaurės Korėja turi veikiančių T-34/85 tankų, kurie tikriausiai būtų panaudoti. Jie nebeatitinka šiuolaikinės karybos standartų, todėl kažin, kaip jiems sektųsi. Daugiau apie tai – šiame straipsnyje.

Taip pat kviečiame skaityti:

10 įdomių faktų apie pasaulio greitkelius;

10 įdomių faktų apie vėjo jėgaines;

10 įdomių faktų apie sraigtasparnius;

10 įdomių faktų apie motociklus;

10 įdomių faktų apie sunkvežimius;

10 įdomių faktų apie traukinius;

10 įdomių faktų apie traktorius;

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia