Tai, kad skirtingos šalys gali naudoti skirtingus matavimo vienetus, niekam nėra naujiena. Mums atrodo, kad Si matavimo vienetai – metrai, litrai ir kilogramai – yra patogiausi ir logiškiausi, bet tradicijos yra tradicijos ir jei kas nors nori naudoti sudėtingesnius senamadiškus matavimo vienetus – jardus, galonus ir svarus – tegul. Bet kodėl galonas galonui nelygus?
Kodėl laivų greitis matuojamas mazgais, o ne kilometrais per valandą? O kodėl net šalyse priėmusiose Si matavimo vienetus ratlankiai matuojami coliais?
Si matavimo vienetų sistema yra naujesnė. JAV jos oficialiai nepriėmė, nes įsibėgėjus metro bangai 19 amžiuje JAV jau buvo pramoninė šalis. Matavimo vienetų keitimas turi įtakos viskam – nuo varžtų, kuriais suveržiami automobilių kėbulai, ir jogurto indelių iki geležinkelio bėgių. Jei paimtume bet kokį namą, stebuklingai jį perkeltume į jūsų kiemą, jūs lengvai galėtumėte nustatyti, kokius matavimo vienetus naudojo jo statytojai.
Matavimo sistemos keitimas būtų milžiniškas šokas pramonei ir kultūrai. Kanada giriasi naudojanti abi sistemas, bet tiesa yra ta, kad ten coliai naudojami dažniau nei centimetrai. Jungtinė Karalystė taip pat pradėjo sumetrinimo procesą, bet jis yra amžiams įstrigęs ir tikriausiai niekada nebus užbaigtas. Tuo tarpu nepriklausomybę vertinančiai JAV kultūrai tai kartu yra ir būdas pabrėžti atskirtį nuo Europos.
Tiesa, JAV naudoja metrinę sistemą. Mokslininkai, ginkluotosios pajėgos, dalis maisto pramonės – Si matavimo vienetai JAV yra pažįstami. Net ir amerikiečiams širdžiai artimesni matavimo vienetai yra surišti su metrine sistema.
Jie turi teisę matuoti viską kaip nori, bet mes kartais pasimetame susidūrę su jų matavimo vienetais. Pavyzdžiui, automobilio degalų sąnaudos matuojamos myliomis galonui. Tai yra, nurodoma, kiek mylių automobilis gali nuvažiuoti su vienu galonu degalų. Mylios galonui yra naudojamos ir JAV, ir Jungtinėje Karalystėje, bet galonas nėra toks pat.
Kodėl galonas JAV ir Jungtinėje Karalystėje skiriasi?
Amerikietiškas galonas yra lygus 3,785 litrams, o britiškas – 4,546 l. Šis skirtumas yra pakankamai reikšmingas. Pavyzdžiui, Jaguar pasigyrus, kad F-Type su 5,0 litrų V8 su kompresoriumi su vienu galonu benzino gali įveikti 25,4 mylias, amerikiečiai gali pakelti antakius – tai nėra blogas rodiklis tokiam automobiliui! Tačiau JAV lygiai tos pačios degalų sąnaudos atrodytų kitaip – 21,15 mylių vienam galonui.
Šis skirtumas kartais pagauna ir Lietuvos automobilių žurnalistus. Kalbėdami apie naują amerikietišką ar britišką modelį jie konvertuoja jo degalų sąnaudas naudodami internete prieinamus įrankius, net nepasidomėję, ar ten verčiami britiški ar amerikietiški galonai.
Kodėl britai ir amerikiečiai naudoja skirtingus galonus? Mėgstamiausias Nodum.lt atsakymas į visus klausimus – dėl istorinių priežasčių.
Lingvistai labai tiksliai nežino, iš kur kilo žodis „galonas“, bet anglai taip šimtus metų matavo vyną ir alų. Tiesa, galonas vyno nebuvo lygus galonui alaus. Galonas grūdų, jei jei buvo parduodami pagal tūrį, o ne svorį, irgi buvo kitoks. Apskritai, Anglija turėjo daugybę galonų ir jų dydis daugybę kartų keitėsi.
Dabartinis britiškas galonas buvo apibrėžtas 1824 metais ir oficialiai įvestas 1826-aisiais. Tuomet britai standartizavo savo imperinę matavimų sistemą, kurioje 1 galonas yra lygus 10 svarų vandens, kurio temperatūra – 62°F (16,67°C). Tai yra savotiškai logiškas sprendimas – panašiai vandens tūris litras kadaise buvo susietas su kilogramu. Bet jei žinote istoriją, žinote, kad tais 1824 metais britai JAV jau seniai nevaldė. 1776 metais Jungtinės Valstijos paskelbė Nepriklausomybę ir nuo to laiko brėžė gyvenimo vagą.
JAV savo galoną apibrėžė ne per vandens svorį kaip britai, o per tūrį. Amerikietiškas galonas – 231 kubinis colis (palyginimui, britų galonas yra 277,42 kubiniai coliai). Ir taip, amerikiečiai naudoja angliškus matavimo vienetus, nes juos paveldėjo iš anksčiau, bet kai kuriuos standartinius dydžius apibrėžė patys. Jungtinių Valstijų matavimo sistema, patvirtinta 1832 metais, buvo pagrįsta ankstesne britiška sistema (amerikietiškas galonas yra praktiškai lygus ankstesniam britiškam vyno galonui), bet amerikiečiai jautėsi nepriklausomi ir į britų 1824-ųjų dokumentus nebesižvalgė.
Taigi, dabar britiškas galonas yra didesnis už amerikietišką. Gerai tai, kad kiti matavimo vienetai (na, nepagrįsti galonu) JAV ir Jungtinėje Karalystėje sutampa.