Tikriausiai esate girdėję apie lėktuvų turimą galimybę išpurkšti degalus. Šis veiksmas buvo pavaizduotas ir ne viename filme. Bet kodėl tai būtų atliekama realybėje? Ar lėktuvai gali išpurkšti degalus virš, pavyzdžiui, miestų ir kaimų, ir ar tai sukeltų pavojų gyventojams?

Iš pradžių reikėtų pasakyti, kad ne visi orlaiviai turi galimybę ore atsikratyti degalų. Pavyzdžiui, Boeing 737, Airbus A320 ir visi regioniniai lėktuvai (Bombardier, Embraer) tokių sistemų neturi. Tuomet, kai norima atsikratyti degalų, šiems lėktuvams tenka ore sukti ratus ir taip degalus tiesiog sudeginti. O štai didieji lėktuvai, tokie kaip Airbus A340, Boeing 777 ir kiti laineriai skirti ilgesniems maršrutams, turi degalų išleidimo sistemas, ir šią procedūrą gali atlikti ir virš tankiai gyvenamų vietų. Tik reaktyvinis kuras ant žmonių galvų niekada nekrenta.

Savaime aišku, kad degalų išmetimas nėra normalios kelionės dalis – tai daroma tik tuomet, kai kelionė turi baigtis nenumatytai anksti. Priežastys gali būti įvairios – nuo lėktuvo gedimo, iki keleivio ligos ar net muštynių salone. Jei lėktuvui tenka nusileisti anksčiau laiko (pavyzdžiui, sugrįžti į oro uostą, iš kurio išskrido), degalų reikia atsikratyti. Tai dažniausiai nulemia viena iš dviejų priežasčių.

Štai kaip atrodo degalų išmetimas pro lėktuvo langą. (Bobmil42, Wikimedia(CC BY 3.0)

Reaktyvinis kuras yra nepaprastai degus – jūs tai puikiai žinote. Jei lėktuvui tenka leistis avariniu būdu, geriau jau su savimi neturėti tokio pavojingo krovinio. Reaktyviniai degalai avarinio nusileidimo metu gali užsidegti ir sukelti katastrofą, todėl jų geriau atsikratyti dar esant ore.

Kita priežastis yra maksimalus nusileidimo svoris. Lėktuvai gali būti sunkesni kildami nei leisdamiesi. Gamintojai numato maksimalų leistiną nusileidimo svorį. Jį viršijus lėktuvas gali patirti konstrukcinių pažeidimų. Taigi, jei lėktuvui tenka grįžti, tarkim, dėl to, kad sunegalavo keleivis, jam reikia atsikratyti degalų todėl, kad nusileidimui jis yra per sunkus.

Degalų išmetimo purkštuvai yra arčiau sparnų galų, kiek toliau nuo variklių. Nuotraukoje – Airbus A340. (Lahiru k, Wikimedia(CC BY-SA 2.5)

Jau minėjome, kad labai populiarūs Boeing 737 ir Airbus A320 lėktuvai neturi galimybės ore atsikratyti degalais. Taigi, jei sunegaluoja keleivis ar įgulos narys, įvyksta muštynės ar kitas įvykis dėl kurio tektų nedelsiant leistis, lėktuvas tūptų viršydamas maksimalų gamintojo numatytą tūpimo svorį. Greičiausiai, tai įvyktų saugiai, tačiau gali įvykti ir konstrukcinių pokyčių, lėktuvas gali būti apgadintas. Mažų mažiausiai vėliau jam tektų atlikti nuodugnią inspekciją. Boeing 757 yra didelis lėktuvas, tačiau degalų išmetimo sistemos neturi, nes maksimalios pakilimo ir nusileidimo svorio ribos yra panašios – šis lėktuvas gali saugiai leistis su beveik pilnais degalų bakais.

Retas atvejis, kuomet degalais atsikratoma palyginti nedideliame aukštyje

Taigi, lieka vienintelis klausimas – ar lėktuvas išpurkštų degalus virš tankiai gyvenamų vietų. Ši procedūra yra suderinama su oro eismo kontrolieriais, kurie suteikia leidimą atsikratyti degalų dalies. Nors purkšti reaktyvinį kurą virš gyvenamų teritorijų vengiama, kartais tai atliekama ir nesukelia jokių problemų. Degalai purškiami tik didesniame aukštyje, kur jie iš karto išgaruoja. Šie degalų debesys po truputį leidžiasi, todėl oro eismo kontrolieriams tenka nukreipti kitus lėktuvus toliau nuo išpurkštų degalų (reaktyvinį kurą įsiurbę varikliai gali užsidegti), tačiau vėliau juos išblaško vėjas. Ant žemės reaktyviniais degalais tikrai nelyja.

Kiti įdomūs klausimai apie aviaciją:

Ar tiesa, kad lėktuvai visada kyla prieš vėją?

Kodėl lėktuvų variklių centruose piešiama balta spiralė?

Kodėl į lėktuvus keleiviai dažniausiai laipinami iš kairės pusė?

Kas nutiktų, jei skrydžio metu kas nors atidarytų lėktuvo duris?

Ar lėktuvai tikrai ore išbarsto tai, ką keleiviai palieka tualetuose?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia