Cirko klasika – žmogus įsiropščia į patrankos vamzdį ir netrukus skrenda per visą palapinę iki jį sugauti turinčio tinklo. Žmonių patrankos naudojamos ne tik cirke, bet ir įvairiose mugėse, filmuose. Kaip jos veikia?

Reklama, kviečianti Londone pamatyti Zazel skrydi iš patrankos vamzdžio. (Wikimedia)

Beje, ar žinote kaip veikia ir kam reikalingos kino pliauškės? Kodėl filmukuose matomos apvalios bombos su ilgais knatais niekada neegzistavo? Ką iš tikrųjų vairavo „Bukas ir bukesnis“ veikėjai?

Mintis iššauti žmogų iš patrankos žmonių vaizduotėje sukosi labai ilgai. Toks motyvas pirmiau pasirodė knygose ir iš lūpų į lupas perduodamose pasakose. Pats Baronas Miunhauzenas 1785 metų Rudolfo Ericho Raspe knygoje skrido ant patrankos sviedinio. Tačiau, aišku, tikra patranka nėra tinkama žmogaus paleidimui. Ir tikrai ne dėl dydžio – didžiausios akmenų patrankos Caro vamzdyje lengvai tilptų net ir ne pats liesiausias žmogus.

Baronas Miunhauzenas ant patrankos kamuolio, 19 a. iliustracija. (Gottfried Franz, Wikimedia)

Įprasta patranka yra storas metalinis vamzdis su vieta parakui. Į tą degimo kamerą pilamas parakas, o į vamzdį įridenamas sviedinys. Kai parakas įžiebiamas, jis užsiliepsnoja, sukurdamas daug karštų dujų, kurios plečiasi su tokia didele jėga, kad sunkus patrankos sviedinys išmetamas pirmyn. Aišku, tai – labai primityvus paaiškinimas, bet esmė ta, kad žmogus to parako sprogimo neišgyventų. Be to, daugelis žmonių nėra pakankamai apvalūs būti patrankų sviediniais.

Tai kaip iš tikrųjų veikia žmonių patranka? Tai nėra patranka, o tik ją primenanti laidynė-katapulta. Pirmąją žmonių patranką išrado kanadietis Williamas Leonardas Huntas, kuris pats buvo cirko akrobatas, verslininkas, išradėjas, nuotykių ieškotojas ir tiesiog neįtikėtiną gyvenimą turintis žmogus. Pirmą kartą jo patranka panaudota 1877 metais Londone – amo netekę britai matė, kaip patranka iššovė 17 metų cirko akrobatę Rossa Matilda Richter, žinomą sceniniu vardu Zazel. Iš tikrųjų, guminės spyruoklės tiesiog išmetė merginą iš vamzdžio. Ji buvo išsviesta kaip koks vaiko laidyne paleistas akmenukas.

Rossa Matilda Richter ant Hunto patrankos vamzdžio. (Wikimedia)

Hunto žmonių patranka nebuvo labai galinga. Įtempti tas gumines spyruokles buvo gana sunku ir mergina buvo nusviedžiama trumpą atstumą. Kad triukas atrodytų įspūdingesnis, patranka buvo iškeliama labai aukštai, kad akrobatė praskrietų virš žiūrovų galvų. Per savo karjerą Rossa Matilda Richter daugybę kartų buvo išsviesta iš Hunto patrankos. Nors buvo ne visai sėkmingų nusileidimų, patranka niekada rimtai nesužeidė Richter. Nepaisant to, prieš šį išradimą ir tokius pasirodymus žmonės ir žiniasklaidos priemonės protestavo kiekviename mieste, kurį aplankė Hunto patranka.

Maltietis Ildebrando Zacchini 1922 metais išrado daug galingesnę žmonių patranką, naudojančią suslėgta orą. Suprasdamas rizikas, susijusias su tokiu skrydžiu ir naujo išradimo patikimumu, jis nusprendė savo patranką išbandyti su sūnumi Hugo, kuris vėliau tapo vienu garsiausių patrankos sviedinių Europoje. Visi Zacchini broliai tapo cirko artistais. Dažnai jie buvo šaudomi nuo judančio automobilio.

Žmonių patranka 20 amžiaus pradžioje. (Wikimedia)

Šiuolaikinės žmonių patrankos irgi naudoja suslėgtą orą. Žmogus lipą į vamzdį ir įsitaiso ant platformos – pneumatinio cilindro viršaus. Patrankos vamzdžio apačioje yra suslėgto oro rezervuaras. Atidarius sklendę tas rezervuaras yra greitai ištuštinamas – staiga išsiveržęs oras stumia stūmoklį pirmyn ir numeta žmogų kelias dešimtis metrų. Galingiausios patrankos sviedžia žmogų 100-120 km/val. greičiu. Kartais kaskadininkai nuskrieja daugiau nei 50 metrų. Dėl rekordo nesutariama, bet jis yra arba 59 arba 61 m. Tam, kad patrankos šūvis būtų įspūdingesnis, naudojama pirotechnika, garso efektai, dūmai ir kiti triukai.

Nors patranka ir netikra, tai – vis tiek labai pavojingas triukas. Dešimtys žmonių žuvo jį bandydami – daugelio tokių nelaimių priežastis buvo netinkamai įrengtas ar pasenęs tinklas. Be to, pradėtos kurti pavojingesnės šio triuko versijos.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia