Mūsų gyvenimas yra kupinas streso. Vienus kankina namų darbai, kiti jaučia spaudimą dėl artėjančio egzamino, o treti jaudinasi dėl virš galvos kabančios galutinės dienos, iki kada turi būti užbaigtas svarbus projektas. Visgi, mokslininkai mano, kad jie žino, kurios profesijos žmonės turi daugiausiai streso keliantį darbą. Ne, tai ne gydytojai ir ne policininkai. Pasirodo, daugiausia streso patiria oro eismo kontrolieriai, reguliuojantys lėktuvų eismą virš tam tikro ploto. Kaip jie tvarkosi su stresu?

Teigiama, kad šiame darbe daugybė žmonių neištveria nei mėnesio, o kiti be vargo dirba 30 ir daugiau metų. Kodėl? Ką gali vieni, ko negali kiti? Stanfordo universiteto profesorius Robertas Sapolsky jau ilgą laiką tyrinėja stresą ir kaip žmonės su juo susitvarko. Apie tai jis yra parašęs ir savo knygoje „Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst“. Pasak jo, oro eismo kontrolieriai, ypač atsakingi už teritorijas, kuriose yra didžiausi ir judriausi oro uostai, yra daugiausiai streso kasdien patirtiantys darbuotojai.

Nuskambės makabriškai, tačiau gydytojai klaidų pridaro nuolat. Jie iš jų mokosi ir taip tampa geresniais savo srities specialistais. Jei oro eismo kontrolierius padarytų didelę klaidą, dėl jo kaltės gali žūti šimtai žmonių. Net jei klaida nebus tokia kritinė, jis vienu savo neteisingu sprendimu gali iš rikiuotės išvesti kokio nors oro uosto darbą – pradėjus vėluoti vienam reisui, automatiškai nukeliami ir kiti ir suvaldyti situaciją darosi vis sunkiau. Sapolskis pastebi, kad daug specialistų atsisako šio darbo gana anksti, o kiti tarsi išmoksta išjungti stresą.

Pasak mokslininko, skirtumas tarp tų oro eismo kontrolierių, kurie negali pakelti šio darbo iššūkių, ir tų, kurie šioje srityje dirba kelis dešimtmečius, nėra skirtingas streso lygis darbe. Saposlkis teigia, kad šiame darbe sėkmės lydimi yra tie, kurie geba savo stresą išjungti vos tik baigiasi jų pamaina. O anksti pasitraukia tie, kurie aukštą jautrumo lygį išlaiko ir praėjus kelioms valandoms po darbo dienos pabaigos.

Jei žmogus nesugeba išjungti savo padidėjusio streso lygio, jam prireikia daug laiko, kad jis atsigautų ir vėl atsipalaiduotų po darbo. Klausimas, ar tai yra įgūdis, ar vieni žmonės tiesiog gimsta gebėdami geriau tvarkyti su stresinėmis situacijomis?

Pasirodo, didžiąja dalimi tai yra įgūdis. Žmogui reikia išmokti suvaldyti savo streso lygį iš karto, kai ateina laikas atsipalaiduoti. Nors tai pasakyti lengviau nei padaryti, reikia nustoti galvoti apie darbą vos tik jis baigiasi. To reikėtų pradėti mokytis jau dabar. Jei bijote artėjančio egzamino, vakare nepamirškite padaryti ilgesnės pertraukos ir jos metu pasistenkite visiškai negalvoti apie artėjantį išbandymą.

Žmonės nėra robotai ir mes neturime mygtuko, kuris staiga pakeistų mūsų nuotaiką ar jausmus. Tačiau jei oro eismo kontrolieriai gali susitvarkyti su savo labai atsakingu darbu, jūs tikrai galite susitvarkyti su ataskaitomis, egzaminais ar namų darbais.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia