Prieš daugiau nei šimtą metų milijonai amerikiečių vaikų norėjo po Kalėdų eglute rasti Flexible Flyer – rogutes, kurios nebuvo tokios paprastos, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Įdomu, kad jas išrado žemės ūkio padargų gamintojas, kuris tiesiog norėjo, kad jo darbuotojai turėtų ką veikti, kai užsakymų buvo nedaug.
Įsivaizduodami žiemą įprastai galvojame apie du dalykus – Kalėdas ir sniegą. Nodum.lt aviacijos skiltyje galite paskaityti apie vieną svarbiausių orlaivių pasaulyje – Kalėdų Senelio rogutes. Taip pat kviečiu sužinoti, kokią praktinę paskirtį atlikdavo žvangučiai, kuriais anksčiau buvo puošiami roges tempiantys arkliai.
Samuelis Leedsas Allenas buvo labai išradingas ir verslus žmogus. Jis gimė 1841 metais, Pensilvanijos valstijoje, kur žiemos dažnai būna baltos. Būdamas dvidešimties Allenas kartu su tėvais persikėlė į Naująjį Džersį, kur šeima gyveno ūkyje. Vėliau jis ėmė kurti ir gaminti žemės ūkio padargus ir įrankius, bet ši pramonė turi vieną trūkumą – žiemą pardavimai beveik visiškai sustoja. Allenas galvojo, kuo galėtų užimti savo gamyklos darbuotojus, ir sugalvojo – reikia gaminti rogutes vaikams!
Rogutės apskritai yra labai senas išradimas ir tikėtina, kad Allenas pats vaikystėje su jomis žaidė. Tačiau jis norėjo suteikti rogutėms vairą, kad nuo kalno lekiantys vaikai galėtų manevruoti. Jis sukūrė ir išbandė kelis mechanizmus ir galiausiai 1889 metais užpatentavo Flexible Flyer – vairuojamas rogutes, kurių judėjimo kryptis keičiama lanksčių pavažų pagalba.
Flexible Flyer yra valdomos pailgu mediniu vairu, sumontuotu skersai rogučių priekyje. Jis lenkia rogučių pavažų priekį norima kryptimi – šis mechanizmas tiesiog išnaudoja plieninių pavažų lankstumą. Tiesa, lanksčios ne tik pavažos, bet ir šis dizainas – Flexible Flyer gali būti valdomos gulint ant pilvo ar ant nugaros. Vairą galima sukioti rankomis ar kojomis, prie jo galų galima tvirtinti virvę, kuri lakios fantazijos vaiko rankose virsta vadelėmis.
Allenas išbandė savo rogučių dizainą su daugybe vaikų bei suaugusiųjų ir jos veikė puikiai, bet Flexible Flyer iš karto neišpopuliarėjo. Viskas pasikeitė tik po kelių metų, kai Allenas rimčiau pažiūrėjo į reklamą ir ėmė siūlyti savo rogutes universalinėse parduotuvėse. 1915-aisiais, kai metiniai Flexible Flyer pardavimai JAV perkopė 120 tūkstančių vienetų, buvo siūlomi net devyni rogučių modeliai, kurie skyrėsi tik dydžiu. Trumpiausios Flexible Fllyer rogutės buvo maždaug 91 centimetro, ilgiausios – net 2,6 metrų ilgio.
Flexible Flyer tapo amerikiečių vaikų svajone. Patogios ir sportiškos JAV gaminamos rogutės buvo labai populiari Kalėdinė dovana. Jos buvo neįtikėtinai kokybiškos. Visa apatinė Flexible Flyer dalis, įskaitant pavažas ir priekinį bamperį, buvo gaminami iš plieno. Nikelio-chromo plieno pavažos buvo atsparios rūdims. Be to, pavažos buvo išilgai išraižytos groveliais, kurie padėjo užtikrinti, kad Flexible Flyer nepradės suktis šonu. Medinės Flexible Flyer lentelės buvo gražiai išpjautos ir kruopščiai nušveistos – dėmesys detalėms buvo neeilinis. Na, o rūpestingi tėvai buvo įtikinėjami, kad Flexible Flyer saugo batus ir sveikatą, nes vaikams nereikia vairuoti nuleistomis pėdomis. Be to, buvo žadama, kad Flexible Flyer vaikus džiugins bent tris kartus ilgiau nei pigesnės rogutės.
Taip ir buvo – ir dabar daugybė žmonių tebenaudoja kelių dešimčių metų senumo amerikietiškas Flexible Flyer rogutes. Jos gaminamos ir dabar, bet jau ne taip, kaip anksčiau.
Allenas mirė 1918 metais. Jo kompanija kurį laiką išliko, bet po pusės amžiaus ji pradėjo keisti rankas ir Flexible Flyer rogučių gamyba buvo perkeliama iš vienos vietos į kitą. Nuo 1998 metų dauguma Flexible Flyer rogučių pagaminama Kinijoje. Be to, šis vardas dabar klijuojamas ir ant paprastų plastikinių čiuožynių. Originalios JAV pagamintos Flexible Flyer rogutės dabar yra labai brangios, bet jos yra labai kokybiškos ir daug amerikiečių jas tiesiog paveldėjo.