Prieš kelis dešimtmečius lėktuvų salonai atrodė visiškai kitaip. Žmonės puošdavosi kostiumais ir suknelėmis, skaitė laikraščius ir rūkė. Prie kiekvienos lėktuvo sėdynės buvo po peleninę, o ir skrydžių palydovai mielai pasisiūlydavo pridegti cigaretę. Rūkalų buvo galima įsigyti pačiame lėktuve! Tačiau dabar viskas kitaip – absoliuti dauguma avialinijų draudžia rūkyti savo lėktuvuose ir tikrai ne vien dėl sveikatos.

Žinoma, nerūkančių žmonių skundai buvo vienas iš esminių veiksnių, paskatinusių šios tvarkos pokytį. JAV 1988 metais buvo uždrausta rūkyti visuose skrydžiuose, kurių trukmė yra trumpesnė nei 2 valandos. Draudimai po truputį griežtėjo ir 20 amžiaus pabaigoje skrydžiuose tabako dūmų nebeliko. Ilgiausiai rūkė pilotai – juokinga, bet buvo bijoma, kad jiems staiga uždraudus rūkyti gali suprastėti skrydžių saugumas.

Beje, įdomu tai, kad šiems draudimams priešinosi ne tik tabako kompanijos, bet ir pačios oro linijos. Taip buvo todėl, kad anksčiau rūkė labai daug žmonių ir didžioji keleivių dalis liko labai nepatenkinta. Skrydžio metu buvo parduodama ir nemažai cigarečių, o tai prisidėjo prie avialinijų pelno. Visgi, iš tikrųjų yra ir kitų labai svarbių priežasčių, kodėl lėktuve rūkyti nereikėtų.

Daugelis oro linijų rūkyti lėktuvuose draudžia dar nuo praeito amžiaus pabaigos. (Kashif Mardani, Wikimedia(CC BY 2.0)

Tai, kad erzinami nerūkantys keleiviai, žinoma, yra problema, tačiau, priešingai nei mano daugelis, lėktuvas nėra prastai ventiliuojama uždara erdvė. Oras iš lėktuvo išorės yra paimamas per variklius, o tuomet leidžiamas į kabiną per priekyje esančias angas. Kaip žinote, salone yra palaikomas toks slėgis, koks gamtoje būna 2-2,4 km aukštyje. Slėgio palaikymas lėktuvams leidžia skristi didesniame aukštyje, o jums – lengvai kvėpuoti. Oras cirkuliuoja per visą kabiną iki jos galo, kur yra išleidžiamas per specialų vožtuvą. Kompiuteris valdo vožtuvo padėtį, taip palaikydamas nustatytą slėgį.

Per kelias minutes praktiškai visas oras kabinoje yra pakeičiamas. Iš tikrųjų, lėktuvai yra puikiai ventiliuojami, todėl dūmai didelės problemos nesudarytų, jei rūkantiems skirtos vietos būtų salono gale. Taip ir buvo – rūkantieji visada sėdėjo gale. Iš priekio į galą tekantis oro srautas apsaugojo daugelį keleivių nuo pasyvaus rūkymo žalos.

Tačiau problemų kėlė minėtas vožtuvas – rūkančiųjų skleidžiami dūmai vožtuvo sklendę padengdavo lipnia derva. Kompiuteris slėgiui pakilus bandydavo atidaryti sklendę, tačiau kartais ji tiesiog įstrigdavo. Pakilęs hidraulinės sistemos slėgis ją vis tiek atidarydavo, tačiau taip dirbanti sistema negali palaikyti tolygaus slėgio. Jei šis vožtuvas būdavo sulipęs ir pakilęs hidraulinės sistemos slėgis jį staiga atplėšdavo, keleiviams užguldavo ausys.

Toks ritualas skrydžio metu anksčiau buvo įprastas – nuotrauka daryta 1982 metais. (Estormiz, Wikimedia)

Pilotai turėjo prašyti mechanikų nuolat valyti šį vožtuvą. Tai oro linijoms kainavo pinigus. Kaip ir peleninių ir salono valymas, pradegintų kilimų ir sėdynių remontas ir papildoma saugumo sistemų patikra. Manote, kad rūkymas nekėlė problemų dėl saugumo?

Nuo tabako dūmų susikaupusi derva galėjo iš esmės užklijuoti deguonies kaukių skyriaus dureles. Jei prieš skrydį įdėmiai klausotės saugumo instrukcijų, žinote, kad staiga nukritus slėgiui virš galvų pakibs deguonies kaukės. Jei jų skyriaus durelės bus sulipusios, tai jos tiesiog negalės nusileisti.

Kalbėta ir apie tai, kad tabako dūmai gali patekti į prietaisus pilotų kabinoje. Tai aktualiau mažesniems lėktuvams, tačiau bet kuriuo atveju dervos gali apgadinti elektroniką. Teoriškai tai gali būti pavojinga.

Taigi, nors oro linijos iš pradžių kovojo prieš tokias taisykles, dabar jos jomis džiaugiasi jau vien dėl to, kad sumažėjo priežiūros kaštai. Dėl to ir baudos už rūkymą lėktuve yra didžiulės – norima visomis priemonėmis atgrasyti žmones nuo rūkymo, kuris gali apgadinti kilimus ar sėdynes. Kita vertus, dabar rūkymas nebėra toks populiarus ir rūkantieji labiau paiso kitų žmonių asmeninės erdvės, todėl kai kuriuose lėktuvuose apie draudimą rūkyti primenantys ženklai keičiami perspėjimais nenaudoti elektronikos prietaisų.

Taip pat skaitykite:

Ar tiesa, kad lėktuvai visada kyla prieš vėją?

Kodėl lėktuvų variklių centruose piešiama balta spiralė?

Kodėl į lėktuvus keleiviai dažniausiai laipinami iš kairės pusė?

Kas nutiktų, jei skrydžio metu kas nors atidarytų lėktuvo duris?

Ar lėktuvai tikrai ore išbarsto tai, ką keleiviai palieka tualetuose?

Kada ir kodėl lėktuvuose uždegama įspėjimas užsisegti saugos diržus? 

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia