Kamaz – tai Rusijos sunkvežimių ir variklių sunkiajai technikai gamintojas. Kamaz markės sunkvežimiai buvo itin paplitę Sovietų sąjungos šalyse, tačiau dabar, kuomet vakarietiškų sunkvežimių rinka yra atvira, jų mūsų keliuose vis mažėja. Kamaz vardas šiandien Lietuvoje dažniausiai pastebimas ant statybose naudojamų savivarčių ir panašių mašinų, tačiau jį vis dar prisimena daugybė žmonių. Štai 7 faktai apie Kamaz, kurių galbūt nežinojote.

Nodum.lt įdomių faktų rinkinius publikuoja kiekvieną savaitę. Praeitą kartą siūlėme paskaityti apie MAN sunkvežimius. Tačiau, jei jus labiau domina lengvieji automobiliai, siūlome sužinoti kelis įdomius faktus apie Lexus. Pilnas faktų rinkinių apie skirtingas markes sąrašas – straipsnio apačioje. O dabar atidžiau pažvelkime į Kamaz.

Kamaz įkūrimas ir vardas. Sprendimas statyti didelį sunkvežimių gamybos kompleksą Sovietų sąjungoje buvo priimtas dar 1969 metais, tačiau reikėjo priimti sprendimą dėl tokio komplekso vietos. Ji turėjo būti strategiškai gera, kad į gamyklą galėtų lengvai atkeliauti medžiagos, o ją efektyviai paliktų sunkvežimiai. Iš viso svarstytos 70 vietų, bet Naberežnyje Čelnai Tatarstane pasirodė kaip geriausias pasirinkimas dėl Kamos bei Volgos upių ir geležinkelio linijos. Statybos prasidėjo dar 1969 metų gruodį. Būtent 1969-ieji yra laikomi Kamaz įkūrimo metais, nors sunkvežimių gamyba prasidėjo 1976-aisiais. Žinoma, prototipai ir net pašto ženklai su Kamaz sunkvežimiais pasirodė pora metų anksčiau. Kamaz negrįžtamai pakeitė ir Naberežnyje Čelnus – prieš įsteigiant gamyklą čia gyveno mažiau nei 30 tūkstančių gyventojų, o dabar jų – daugiau nei pusė milijono.

Kamaz sunkvežimiams skirtas pašto ženklas.

Kamaz vardas reiškia Кaмский Автомобильный Завод – Kamos Automobilių Gamykla. Dėl to dažnai markės pavadinimas rašomas KamAZ. Šios markės sunkvežimiai dažniausiai atpažįstami iš didelio užrašo KAMAZ, tačiau jis turi logotipą – bėgantį arklį.

Kamaz logotipas.

Pirmasis Kamaz sunkvežimis. Pirmasis Kamaz modelis buvo 5320 – tentinis trijų ašių sunkvežimis. Jis turėjo 10,86 litrų dyzelinį variklį, išvystantį 210 ag (154 kW). Šis sunkvežimis galėjo pavežti 8 tonų krovinius, nes ratai ant dviejų varomų galinių ašių buvo sudvigubinti. Šio modelio sunkvežimius su smulkiais pakeitimais Kamaz gamino iki 2000 metų.

Kamaz 5320 buvo pats pirmasis šios markės modelis. (Nikon 1 J1, Wikimedia(CC BY 2.0)

Gaisras, kuris galėjo viską pakeisti. 1993 metų balandį viename Kamaz variklių ceche kilo gaisras, kuris greitai išplito per visą pastatą. Ugnis sunaikino daug svarbios gamybos įrangos, nusiaubė pastatus. Tačiau, kadangi Kamaz nėra visiškai privati bendrovė (juo labiau nebuvo tais 1993 metais), gamybiniai pajėgumai buvo atkurti Rusijos Federacijos ir Tatarstano lėšomis. Gamykla atnaujino variklių gamybą dar tų pačių metų gruodį.

Kamaz gamykla Naberežnyje Čelnuose. (Brücke-Osteuropa, Wikimedia)

Kamaz savininkai. Kuomet dabar Kamaz paskelbia apie naujo sunkvežimio kūrimą, daugelis pastebi, kad šių koncepcijų kabinos yra pasiskolintos iš Mercedes-Benz linijos. Tai nėra atsitiktinumas – Daimler valdo net 15 % Kamaz akcijų. 49 % priklauso valstybiniam holdingui Rostec, dar maždaug 24 % – su įtakingais rusų verslininkais siejamai Avtoinvest Limited.

Kamaz naudoja Daimler komponentus – taip Daimler bando pasinaudoti didžiule Rusijos sunkvežimių rinka. (Daimler nuotrauka)

Ką gamina Kamaz? Kamaz, aišku, gamina sunkvežimius. Didelę gamybos apimčių dalį sudaro savivarčiai, taip pat kita statybų sektoriui skirta technika. Kamaz gamoje taip pat yra ir vilkikų, sunkvežimių su kranais. Kamaz taip pat gamina karinius sunkvežimius, daugiausia skirtus Rusijos karinėms pajėgoms.

Šarvuotas pėstininkų transporteris BPM-97, sukurtas ant Kamaz-43269 platformos. (Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Kamaz platformos yra naudojamos įvairiems sunkvežimiams, kranams, ugniagesių mašinoms ir kitam transportui. Kamaz priklauso kontrolinis autobusų gamintojo Nefaz akcijų paketas, Nefaz autobusai yra gaminami ant Kamaz platformų. Žinoma, gaminami ir Kamaz markės autobusai. Kamaz priklausiusioje gamykloje gamintas ir Oka automobilis. Jis netgi buvo žinomas kaip КаmАZ-1111. Galiausiai, Kamaz yra pristačiusi ir kelis traktorių modelius.

Šarvuotas bekelės sunkvežimis Kamaz-63968 (Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Absoliuti dauguma Kamaz mašinų yra parduodama Nepriklausomų valstybių sandraugos šalyse, taip pat Lotynų Amerikoje, Afrikoje. Kamaz sunkvežimiai yra pigesni už Europietiškus analogus, tačiau jie neatitinka šiuolaikinių taršos ir saugumo standartų, nėra tokie patogūs ir technologiškai pažangūs.

Kamaz vilkikų pardavimai didžiausi Rusijoje, kitose Nepriklausomų valstybių sandraugos šalyse, Afrikoje ir Pietų Amerikoje. (Kamaz nuotrauka)

Pergalės Dakaro ralyje. Kamaz Dakaro ralyje laimėjo 15 kartų – tai daugiausiai laimėjimų šiame ralyje susišlavęs keturratės transporto priemonės gamintojas. Nemažą dalį sėkmės nulėmė sunkvežimių patikimumas ir vairuotojų meistriškumas, bet Kamaz nemažai dirbo ir tam, kad bolidas būtų kiek įmanoma lengvesnis. Praeitų metų Dakaro nugalėtojas Kamaz 4326 turi 16,2 litrų 1000 ag (747 kW) V8 variklį, kuris per 16 laipsnių mechaninę transmisiją suka visus 4 ratus. Šis sunkvežimis sveria 10500 kg ir iki 100 km/h įsibėgėja per maždaug 16 s.

Kamaz 4326 2018-ųjų Dakaro ralio trasoje

Elektrifikuotus sprendimus ateičiai kurs amerikiečiai. Visi sunkvežimių gamintojai stengiasi kurti elektrinius sprendimus ateičiai. Nieko nenustebins faktas, kad Kamaz aukštosios technologijos nėra įkandama sritis, tačiau tam visada galima pasitelkti partnerius. Šių metų rugsėjį Kamaz pasirašė susitarimą su Cummins, pagal kurį amerikiečių bendrovė tieks Kamaz visiškai elektrines technologijas miestų autobusams bei sunkvežimiams.

Kamaz savotiškai įsivaizduoja elektrinę ateitį ir jos likimą patiki Cummins. (Kamaz nuotrauka)

Taip pat skaitykite įdomių faktų rinkinius apie:

MAN

DAF

Volvo Trucks

Scania

SEAT

Volvo

Lexus

Honda

Subaru

Audi

BMW

BMW E30

Peugeot

Jeep

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia