Veiksmo filmuose kartais pasitaiko keistas motyvas – koks nors blogietis užgrobia lėktuvą, o tada grumtynėse peršauna lėktuvo korpusą. Salone pakyla vėjas, pasigirsta sirenos, iškrenta keleiviams skirtos deguonies kaukės. O kaip viskas vyktų iš tikrųjų? Ar viena paleista kulka gali visą lėktuvą pasiųsti į pražūtį?
Iš tiesų, šis klausimas labai tikslaus atsakymo neturi. Viskas priklauso nuo daugybės faktorių – ginklo kalibro, lėktuvo padėties, kur pataikyta ir taip toliau. Visgi, jei manote, kad viena kulkos palikta skylė garantuotai sukeltų katastrofą, klystate.
Įsivaizduokime, kad blogietis paleido vos vieną šūvį iš pistoleto. Jis perskrodė fiuzeliažo korpusą, tačiau nekliūdė langų, elektros ar hidraulinės sistemos linijų, variklių ar degalų bakų. Tokiu atveju, tikėtina, lėktuvas sugebėtų išsilaikyti ore ir katastrofiškas slėgio nukritimas neįvyktų. Taip, žinoma, slėgis salone tikrai kristų, tačiau greičiausiai skylė būtų per maža, kad sukeltų katastrofiškų padarinių, o lėktuvo sistemos palaikytų stabilų slėgį bent jau kol pilotai sumažintų skrydžio aukštį.

Tačiau viskas vyktų kur kas kitaip, jei būtų pažeista lėktuvo konstrukcijai būtina detalė ar skylė būtų didesnė. Pakanka visai nedidelio plyšio, kad įvyktų katastrofinė dekompresija – skylė iškart padidėtų, per ją į lauką būtų ištraukti neprivirtinti daiktai (tarp jų ir neprisisegę žmonės). Lėktuvas tiesiog pradėtų byrėti į gabalus. Šansų išvengti visiškos katastrofos, žinoma, būtų – pilotai sumažintų skrydžio aukštį ir, jei įmanoma, nusileistų avariniu būdų. Tačiau gali būti pažeisti ir lėktuvo valdymo mazgai, o tuomet šansų išvengti sudužimo būtų mažai.
Kulka taip pat gali ir tiesiogiai pataikyti į hidraulinės sistemos ar elektros linijas. Tikėtina, kad nedidelė skylė katastrofiškų problemų nesukeltų, tačiau peršauti svarbiausi lėktuvo valdymo mazgai į gerą tikrai neveda. Peršautas degalų bakas gali užsiliepsnoti, o štai peršautas variklis tikrai sustotų dirbęs, tačiau keleiviniai laineriai gali skristi ir su vienu neveikiančiu varikliu.
Galiausiai, kaip dėl pilotų kabinos durų? Jos yra neperšaunamos – viduje turi Kevlaro sluoksnį. Kevlaras, kuris yra naudojamas ir neperšaunamoms liemenėms gaminti, yra nepaparastai tvirtas, todėl ir didesnio kalibro pistoletai pilotų kabinos durų negali įveikti.
Šaunamieji ginklai prieš Boeing 737 pilotų kabinos duris
Taigi, tikimybė, kad viena kulka pasiųs visą lėktuvą į pražūtį, yra nedidelė. Pilotų kabinos durys yra neperšaunamos, o maža skylė fiuzeliažo korpuse katastrofiškų problemų sukelti neturėtų. Visgi, peršauti lėktuvo valdymo mazgai, langai ar kiti svarbūs komponentai gali sukelti ir siaubingų padarinių – viskas labai priklauso nuo to, kur pataikyta ir kokia žala padaryta lėktuvo konstrukciniam vientisumui.
Taip pat skaitykite:
10 faktų apie keleivinius lėktuvus, kurių galbūt nežinojote;
Kodėl lėktuvai avariniu būdu leidžiasi ant kieto asfalto, o ne minkštos žolės?
Ar tiesa, kad lėktuvai visada kyla prieš vėją?
Kodėl lėktuvai ore kartais išpurškia degalus?
Ar lėktuvų pilotai oro uostose turi pereiti saugumo patikrą?
Kodėl į lėktuvus keleiviai dažniausiai laipinami iš kairės pusė?
Kam reikalingi skaičiai ant pakilimo-nusileidimo takų?