Dakaro ralis yra labai prancūziškas. Juk būtent Prancūzijoje jis prasidėjo ir pirmajame savo gyvenimo etape nusidriekdavo nuo Paryžiaus iki Senegalo sostinės Dakaro. Žiūrėdami į visų laikų Dakaro ralio nugalėtojų sąrašą pastebėtumėte, kad ir ten dominuoja mėlynai baltai raudona vėliava. Tačiau Prancūzija turi ne tik Dakaro ralį – jai priklauso ir dvi automobilių pasaulio legendos – Renault 4 ir Citröen 2CV. Kaip joms sekėsi sudėtingiausiose pasaulio lenktynėse?

Jei labai nesidomite automobilių istorija, tikriausiai net neįsivaizduojate, kodėl Renault 4 ir Citröen 2CV dalyvavimas Dakaro ralyje yra toks keistas dalykas. Renault 4 gamyba prasidėjo 1961 metais ir tai buvo pirmasis šios markės priekiniais ratais varomas automobilis. Šis hečbekas buvo gamintas tik su tikslu būti kiek įmanoma pigesniu ir tai Renault atnešė sėkmę – jau 1966 metais Renault 4 automobilių skaičius perkopė milijoną. Citröen 2CV buvo dar pigesnis, dar lėtesnis ir dar senesnis – jį Citröen  gamino nuo 1948 metų, bet pats dizainas buvo pradėtas kurti dar prieš Antrąjį pasaulinį karą.

Bet grįžkime į šiek tiek naujesnius laikus, kai 1979 metais įvyko pirmasis Dakaro ralis. Tuomet prie starto linijos Paryžiuje sustojo patys įvairiausi automobiliai. Dalyviai dar neturėjo patirties, organizatoriai patys nežinojo, kaip viskas pasiseks, o automobiliai buvo tik modifikuotos įprastos keliais važinėjančios mašinos. Ten buvo ir  Renault 4 – pigus prancūziškas automobilis leidosi į sunkiausią įmanomą išbandymą ir nė neketino pasiduoti.

Kuklusis Renault 4 tais 1979-aisiais jau buvo subrendęs automobilis. Jis buvo gaminamas jau 18 metų ir per tą laiką jo variklio darbinis tūris išaugo nuo 0,7 iki 1,1 litro. Dar daugiau – prie šio lenktyninio bolido rankas pridėjo ir kompanija Sinpar, kuri automobiliui suteikė visų varomų ratų pavarą. Renault 4 taip pat buvo sutvirtintas, įgijo saugos lankus, buvo padidinta automobilio prošvaista. Taigi, nors ir atrodė kaip ir milijonai kitų Renault 4, šis buvo nusiteikęs rimtai.

Pirmojo Dakaro ralio dalyvis Renault 4. (Ericd, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Su brolių Bernardo ir Claude’o Marreau įgula, Renault 4 pasileido Dakaro link. Automobilis buvo pakankamai lengvas ir labai pravažus. Galbūt smėlyje koją kišo siauros visureigio padangos, tačiau rimta grėsmė pasitraukti iš lenktynių kilusi taip ir nebuvo. Galiausiai taip tame pirmajame Dakaro ralyje Renault 4 užėmė penktąją vietą absoliučioje įskaitoje. Tai buvo neįtikėtinai geras rezultatas – juk ralyje dalyvavo 80 automobilių, 90 motociklų ir 12 sunkvežimių! Tačiau ir to nepakako – kitais metais Renault 4 su Marreau brolių įgula sugrįžo ir užėmė 3 vietą.

Tačiau Renault 4 nebuvo vienintelis senamadiškas ekonominės klasės prancūziškas automobilis, išbandęs Dakaro ralio trasą. 2007 metais įvyko paskutinis Dakaro ralis sujungęs Europą ir Afriką ir jame vėl sudalyvavo pigus išsišokėlis. Šįkart tai buvo Citröen 2CV. Jo pasirodymas prie starto linijos buvo kur kas labiau netikėtas nei to Renault 4, nes 2CV gamyba buvo nutraukta 1990 metais. Taigi, pasenęs buvo ne tik modelis, bet ir pati mašina – broliai Georges’as, Philippe’as ir Gilles’as Marquesai pasirinko 1963-ųjų egzempliorių.

1963-aisiais pagamintam Citroën 2CV Dakaro ralyje nepasisekė net su dviem varikliais. (Rallye Dakar)

Dar daugiau – Citröen 2CV varikliai taip niekada ir nepasiekė 1 litro darbinio tūrio – didžiausias šio automobilio nešiotas variklis buvo 0,6 litrų. Pats Citröen 2CV nebuvo labai tvirtas, tačiau, kadangi kadaise jis buvo kurtas kaimiškoms vietovėms, jis buvo pakankamai pravažus. Broliai Marquesai jam net suteikė daugiau galios ir keturis varomus ratus – sumontavo du Citröen Visa variklius. Du variklius kadaise turėjo ir DAF sunkvežimiai, tačiau organizatoriai tuomet nusprendė, kad tai yra per daug pavojinga. Aišku, DAF varikliai išvystė labai daug galios. Dvi širdis turintis Citröen 2CV išvystė 102 AG, jis taip pat buvo sutvirtintas ir kitaip modifikuotas, kad bent jau pasiektų finišą. Tačiau ketvirtajame greičio ruože subyrėjo galinė važiuoklės dalis ir Citröen 2CV Dakaro ralyje nefinišavo.

Daugiau apie Dakarą:

Greito maisto furgonas po greičio ruožo viliojo skrudintomis bulvytėmis;

Šešiaratis Jules II Proto atrodė įspūdingai, bet kelionę baigė per anksti;

Į Dakarą su Rolls-Royce;

DAF sunkvežimio su dviem varikliais avarija pakeitė Dakaro ralio taisykles;

Kodėl Dakaro sunkvežimių įgulą sudaro trys žmonės?

Į Dakarą su Vespa motoroleriu;

7 tragedijos, parodančios Dakaro ralio pavojingumą;

„500 šiknaskylių prie starto linijos“;

Kodėl Dakaro ralis nebeaplanko Dakaro?;

10 įdomių faktų apie Dakaro ralį, kurių galbūt nežinojote: mėgėjų procentas, Margaret Thacher sūnaus bėdos ir kuris automobilis laimėjo daugiausiai kartų.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia